środa, 22 czerwca 2016

Wszystko o kremach z filtrami anty-UV.

RODZAJE FILTRÓW OCHRONNYCH ANTY – UV
Filtry anty –UV (przeciwsłoneczne) dzielimy ze względu na ich sposób działania oraz rodzaje tworzących je substancji na DWIE grupy:
# Filtry organiczne (chemiczne)
# Filtry mineralne (fizyczne)
Stosowanie wielu różnych nazw przy tym podziale może być mylące i sprawiać błędne wrażenie, że mamy więcej niż DWA rodzaje filtrów przeciwsłonecznych. Skąd się wzięło takie nazewnictwo?


1. Kryterium podziału ze względu na sposób działania dzieli filtry na chemiczne i fizyczne:
# Filtry CHEMICZNE (inaczej nazywane organiczne) działają na zasadzie reakcji chemicznych, stąd ich nazwa. Związki te pochłaniają energię światła słonecznego, co powoduje chwilową zmianę ich struktury chemicznej. Przetwarzają one niebezpieczną energię promieniowania słonecznego (UV) w nieszkodliwą energię cieplną. Dzięki temu promieniowanie UV nie wnika w głąb skóry.
# Filtry FIZYCZNE (inaczej nazywane mineralne), ich działanie ochronne nie wiąże się z reakcjami chemicznymi tylko z fizycznym procesem, stąd ich nazwa. Działają na zasadzie odbicia lub rozproszenia promieniowania UV. Filtry te, tworzą na powierzchni skóry warstwę, czyli barierę ochronną przed promieniami słonecznymi. Aktualnie stosowane filtry mineralne mają postać zmikronizowanych, drobnych cząsteczek, dzięki temu umożliwiają tworzenie eleganckich formuł kosmetycznych. Dawniej stosowane filtry mineralne miały duże cząsteczki o barwie białej, tym samym oparte na nich formuły wyglądały jak biała pasta (np.pasta cynkowa). Może pamiętacie na starych filmach o plaży pojawiali się ludzie z białymi nosami, którzy mieli nałożony na nos krem z filtrami mineralnymi ;-)

2. Kryterium podziału ze względu na rodzaj substancji, z których składa się filtr dzieli je na organiczne i mineralne (czyli nieorganiczne).
W tym miejscu należy podkreślić, że zarówno filtry organiczne, jak i mineralne (czyli nieorganiczne) są związkami chemicznymi. Jakżeby inaczej, wszystko co nas otacza zbudowane jest z substancji chemicznych. Potocznie przyjęło się uważać, że jak coś jest ‘chemiczne’ to jest złe. Nie do końca jest to prawdą, istnieją przecież związki chemiczne dobre i złe, korzystne dla nas i szkodliwe.
# Filtry ORGANICZNE (inaczej nazywane chemiczne) są to organiczne związki chemiczne, które pochłaniając promieniowanie UV ulegają reakcjom chemicznym.
# Filtry MINERALNE (inaczej nazywane fizyczne) są to związki chemiczne nieorganiczne czyli mineralne. W filtrach mineralnych stosuje się dwa takie związki: dwutlenek tytanu (Titanium dioxide) oraz tlenek cynku (Zinc oxide). Obecnie umiemy już mikronizować te cząsteczki, dlatego kremy z filtrami mineralnymi mają elegancką formułę i nie przypominają już białej pasty.

PORÓWNANIE FILTRÓW MINERALNYCH I ORGANICZNYCH
O tym że stosowanie filtrów anty UV jest NIEZBĘDNE w pielęgnacji skóry nie trzeba już nikogo przekonywać. Pozostaje jedynie wybrać, który produkt z filtrami jest dla nas odpowiedni. Z tego względu warto poznać plusy i minusy stosowania filtrów organicznych i mineralnych.

# Filtry organiczne - to skomplikowane, organiczne związki chemiczne, jest ich wiele rodzajów, dzielą się na te, które zapewniają ochronę przed promieniowaniem UVA lub przed UVB.
- Filtry organiczne oferują najwyższą ochronę anty-UVA, filtry mineralne nie osiągają tak wysokich wartości PPD. (Dla przypomnienia SPF to faktor, który określa wysokość ochrony przed promieniowaniem UVB, PPD to faktor, który określa wartość ochrony przed promieniami UVA).
- Można je bezpiecznie stosować, są jednak osoby, które nie tolerują filtrów organicznych. Tak, jak są osoby, które mają uczulenie na ekstrakt z rumianku, co nie znaczy, że rumianek jest niebezpieczny :-)  Filtry organiczne częściej powodują podrażnienie oczu. Są więc osoby, którym oczy łzawią, gdy stosują krem z filtrami organicznymi za blisko oczu.
- NIE wszystkie filtry organiczne są fotostabilne, niektóre potrzebują stabilizatorów. Efektywność niektórych substancji chemicznych będących filtrami może ulegać obniżeniu po czasie ekspozycji na słońce, czyli mogą one ulegać fotodegradacji. Polega to na tym, że promienie UV powodują zniszczenia w ich strukturze chemicznej co sprawia, że zdolność ochrony przed promieniami UV takiego filtru zostaje zredukowana po upływie pewnego czasu.

# Filtry mineralne – to proste, nieorganiczne związki chemiczne: tlenek cynku i dwutlenek tytanu.
- Chronią zarówno przed UVB, jak i UVA, można je więc stosować jako samodzielne filtry. Jeżeli wybieramy produkt, który zawiera tylko filtry mineralne najkorzystniej jest wybrać taki, który zawiera oba minerały. Filtry te wzajemnie się uzupełniają.
- NIE powodują uczulenia, gdyż nie wnikają w naskórek tylko tworzą na powierzchni skóry warstwę czyli barierę ochronną przez promieniami UV. Dlatego preparaty na bazie tych filtrów polecane są osobom o nadwrażliwej skórze. Formuły oparte w 100% na filtrach mineralnych są również dobrze tolerowane w okolicach oczu, u osób, które mają problemy z filtrami organicznymi.
- Są fotostabilne dzięki temu, że ich działanie ochronne nie wiążę się z reakcjami chemicznymi tylko z fizycznym procesem odbijania światła. Nie pochłaniają one energii słonecznej i nie są rozkładane.
- Tlenki tytanu i cynku są to minerały mające postać białego proszku, w związku z tym użyte w większych ilościach w formułach kosmetyku powodowały, że po aplikacji na skórze pozostawał lekki biały nalot. Dzięki procesowi mikronizacji wiele formuł opartych wyłącznie na filtrach mineralnych, nie pozostawia już białego osadu na skórze.

Większość formuł dostępnych na rynku ŁĄCZY filtry mineralne i organiczne, aby uzyskać jak najwyższą ochronę. Spotykane są również formuły oparte w 100% na filtarch mineralnych.Ochronę przed UVB zapewnia każdy krem z filtrami, gorzej natomiast z ochroną przed promieniowaniem UVA, dlatego warto to sprawdzić przed wybraniem produktu.

POLUBIĆ KREM Z FILTRAMI ;-)
Często dostajemy tego typu pytania „Kiedy WRESZCIE będę mogła odstawić krem z filtrami. Jakoś przetrwam okres w czasie kuracji kwasami i będę się smarowała, ale raczej nie wyobrażam sobie stosować takiego kremu codziennie, przez cały rok.”
„ Ile dni po zakończonej kuracji kwasem trzeba JESZCZE stosować krem z filtrem?”
Brzmi to jakby krem z filtrami to była jakaś kara ;-)
A to przecież najlepszy krem przeciwzmarszczkowy! Ochrona przed słońcem to jedna z najważniejszych i podstawowych warunków ładnego stanu skóry.
Krem z filtrami na dzień to taki sam kosmetyk jak np. krem nawilżający. Wszyscy chcemy używać czegoś w celach przeciwzmarszczkowych, dlaczego więc nie używać kremów z filtrami na co dzień ?
Kiedyś kremy z filtrami kojarzyły nam się z czymś tłustym i ciężkim, natomiast obecnie mamy tak duży wybór kremów, że łatwo dobrać sobie odpowiedni dla naszej cery i nie zniechęcać się do ich stosowania. Nawet kremy o faktorze SPF 15-20 to zawsze lepiej niż nic ;-) Są osoby, które stosują krem z filtrami jako krem na dzień przez cały rok i osiągają bardzo dobre efekty jeżeli chodzi o stan skóry.
Jeżeli przestajemy stosować kremy z filtrami, to mimo wyraźnej poprawy po kuracji kwasem lub retinolem, słońce nadal będzie niszczyć skórę i efekty kuracji z czasem znikną.
Nie da się więc określić terminu kiedy przestać stosować krem z filtrami, zależy to już od indywidualnego uznania.
Można by to porównać do kuracji odchudzającej i pytania kiedy bezpiecznie po kuracji mogę WRESZCIE dużo jeść, bo nie wyobrażam sobie żeby się nie objadać.

KREMY LUB EMULSJE Z FILTRAMI KAŻDEGO DNIA czyli poranne nawyki.
Nadmiar promieniowania UV powoduje fotostarzenie skóry, przyspiesza proces tworzenia się zmarszczek oraz plam, dlatego CODZIENNA aplikacja skutecznych kremów lub emulsji z filtrami na twarz, okolice oczu, szyję i dekolt oraz dłonie powinna stać się naszym PORANNYM NAWYKIEM.
Produkty anty-UV powinny być stosowane na co dzień, a NIE tylko wtedy gdy się opalamy!
Hasło - skuteczne kremy z filtrami - oznacza produkty zapewniające ochronę przed pełnym spektrum UVB/UVA, zawierające fotostabilne filtry UV.
Przykładowy program codziennej ochrony przeciwsłonecznej:
1. Umyć twarz, szyje i dekolt, następnie przetrzeć skórę tonikiem lub wybranym hydrolatem.
2. Na jeszcze wilgotną skórę nałożyć wybrane serum z antyoksydantami np. ZESTAW - Serum ochronne ANTIOX z wit.C
3. Po kilku minutach aplikować produkt z filtrami.
4. Następnie przypudrować twarz, szyje i dekolt np. Zestawem na Puder bambusowy anty-UV

ILE RAZY DZIENNIE TRZEBA STOSOWAĆ KREMY LUB EMULSJE Z FILTRAMI?
Wszystko zależy od tego czy  stosujemy go do ciała podczas opalania czy na co dzień do twarzy jako krem dzienny.
1.  Przy zastosowaniu na co dzień jako KREM DZIENNY, wystarczy produkt z filtrami zaaplikować RAZ DZIENNIE rano, jak każdy tradycyjny krem dzienny.
Pod krem/emulsję można zastosować wybrane zestawy na sera, żele lub olejki z oferty sklepu.
Emulsję/krem można zmatowić dowolnymi pudrami z oferty sklepu. (Na  lato polecamy Zestaw Puder bambusowy anty – UV).
2.  Przy zastosowaniu PODCZAS OPALANIA, należy produkt z filtrami nanieść  na skórę twarzy i ciała, najlepiej 15 minut przed ekspozycją na słońce. Dla utrzymania maksymalnej ochrony NALEŻY PONAWIAĆ aplikację co 2 godziny oraz po wytarciu ręcznikiem, pływaniu lub spoceniu się.

DLACZEGO NIE TRZEBA SIĘ „BAĆ” PRODUKTÓW  Z WYSOKIMI FILTRAMI?
Czy aplikujecie jednorazowo na twarz i szyję około 1/4 łyżeczki kremu? 

Tyle mniej więcej powinniśmy nakładać kremu z filtrami, aby osiągnąć wartości faktora SPF jaka podana jest na opakowaniu, czyli zaaplikować 2mg produktu na 1cm2 skóry.
Ile to jest w praktyce?
Pomiary powierzchni twarzy i szyi, na którą zwykle nakładamy na co dzień krem (czyli przednia część szyi i twarz z pominięciem uszu) wykazały, że w przypadku średniej wielkości twarzy ilość kremu z filtrami potrzebna do osiągnięcia faktora podanego na opakowaniu wynosi ok. 1.25 ml - 1.5 ml (w zależności od gęstości kremu).
Aby wyobrazić sobie taką ilość kremu można wykorzystać np. miarki do leków lub inne łyżeczki miarowe stosowane w kuchni.
Wykonaliśmy przykładowy pomiar dla kremu Pharmaceris S, który mamy w ofercie. Na zdjęciach pokazana jest ilość 1,25 ml. Nawet jeżeli aplikujemy dziennie 1 ml to i tak już duże osiągnięcie ;-) Przy takiej aplikacji, krem Pharmaceris o pojemności 50 ml starczy nam na 50 dni, czyli niecałe 2 miesiące. Jeżeli komuś taki krem wystarcza np. na pół roku to znaczy, że średnio stosuje dziennie 0,3 ml czyli stanowczo za mało.
Emulsja Lierene SPF 50 o pojemności 150ml +25 ml gratis przy codziennej, prawidłowej  aplikacji powinna wystarczyć na około 6 miesięcy.


W praktyce, jak potwierdzają badania, nakładamy znacznie mniejszą ilość kremu, co sprawia, że w rezultacie osiągamy DUŻO NIŻSZĄ WARTOŚĆ OCHRONY PRZECIWSŁONECZNEJ, aniżeli wskazują wartości faktorów na opakowaniu kremów.
Ponieważ zależność wysokości faktora SPF od ilości zaaplikowanego kremu nie jest liniowa (co widać na wykresie), oznacza to, że np. w przypadku kremu z filtrami SPF 50: 
- jeżeli z wymaganej ilości (2mg/1cm2 skóry) nałożymy tylko ¾ czyli 1,5mg, wówczas osiągniemy SPF równe ok. 20;
- jeśli nałożymy tylko połowę tego co powinniśmy (czyli 1mg), wówczas osiągniemy tylko SPF 7-10.

Jak wynika z prostej matematyki stosując kremy z filtrami o WYŻSZYCH FAKTORACH mamy WIĘKSZĄ SZANSĘ osiągnąć nadal przyzwoitą ochronę przeciwsłoneczną, mimo nałożenia cieńszej warstwy kremu.

Literatura:
- The Relevance of High SPF Products: High SPF Sunscreens Help Compensate Under-Application, Ouyang, 2011
- Cutaneous photodamage, oxidative stress, and topical antioxidant protection, Pinell, 2003 (http://nordicselfcare.com/pdf/1.03_jaad_ao_january.pdf)
- Simplified calculation of body-surface area. Mostellar, N Engl J Med. 1987 Oct
- Sunscreen application: Not less, not more, Srinivas, 2006


WITAMINA D A OCHRONA PRZECIWSŁONECZNA.
Ponieważ żaden krem z filtrami, nawet ten o wysokim faktorze, nie blokuje promieniowania słonecznego w 100%, a dodatkowo kremy aplikujemy zwykle w mniejszej ilości niż zalecana, więc w praktyce nie osiągamy takiej wysokości protekcji, jaka jest podana na opakowaniu, ochrona przeciwsłoneczna nie blokuje produkcji witaminy D pod wpływem słońca. Zgodnie z aktualnymi badaniami, zastosowanie kremów z filtrami nie ma wpływu na produkcję witaminy D. Braki tej witaminy mogą wystąpić zarówno u osób stosujących kremy z filtrami, jak i osób, które nigdy kremów z filtrami nie stosowały, nie ma tutaj powiązania (PMID: 24313629). W przypadku osób, które mają obniżony poziom witaminy D lekarze zgodnie polecają suplementację, a nie wystawianie się na słońce bez skutecznej ochrony, grozi to bowiem z kolei nowotworami skóry lub w najlepszym wypadku tylko podrażnieniem skóry i przebarwieniami.
Literatura:
- Photoprotection and vitamin D: a review.Kannan, 2014
- Sun-seeking behavior to increase cutaneous vitamin D synthesis: when prevention messages conflict. Clipp, 2011

KIEDY W PORANNEJ PIELĘGNACJI STOSOWAĆ PRODUKT Z FILTRAMI?
Krem lub emulsje  z filtrami przeciwsłonecznymi zawsze aplikujmy jako OSTATNIĄ WARSTWĘ, przed ewentualnym makijażem.
Po umyciu skóry, użyciu toniku lub hydrolatu, najpierw aplikujemy wszelkie sera, żele, olejki lub kremy jakie zwykle stosujemy rano. Na koniec jako ostatnią poranną warstwę pielęgnacyjną nakładamy krem z filtrami.
Następnie możemy zastosować produkty do makijażu.
Zgodnie z aktualnymi technologiami i praktycznym zastosowaniem kremów z filtrami i makijażu NIE MA ŻADNYCH PRZECIWWSKAZAŃ i problemów z nakładaniem makijażu na jakiekolwiek kremy z filtrami.

JAK WYBIERAĆ KREM/EMULSJE Z FILTRAMI?
Najważniejsza kwestia to wybór kremu zapewniającego fotostabilną ochronę w pełnym zakresie promieniowania UVB i UVA. Ochronę przed promieniowaniem UVB zapewnia każdy krem z filtrami, natomiast warto zwrócić uwagę, czy oferuje on również ochronę przed promieniowaniem UVA, czyli tym, które w głównej mierze przyczynia się do przedwczesnego starzenia skóry i do przebarwień. Promieniowanie UVA jest aktywne PRZEZ CAŁY ROK, bez względu na porę roku.
Ważne aby wybrać taki krem, którego stosowanie sprawia nam przyjemność i odpowiada naszej skórze, nawet jeśli jest to krem z niższą wysokością faktora, wychodząc z założenia, że każda ochrona jest lepsza niż żadna.

PRODUKTY Z FILTRAMI W OFERCIE BiochemiaUrody.com
Wykonanie w warunkach domowych skutecznego kremu z filtrami przeciwsłonecznymi, o wysokim stopniu ochrony NIE jest możliwe, dlatego w tym względzie polecamy gotowe kosmetyki z filtrami.
W naszej ofercie posiadamy obecnie dwa gotowe kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi 
- EMULSJA LIRENE SPF 50 +
- KREM OCHRONNY DO TWARZY SPF 50+, Pharmaceris S.
Oferowane gotowe kosmetyki z filtrami stanowią uzupełnienie oferty sklepu i mogą być stosowany ŁĄCZNIE z surowcami z oferty BiochemiaUrody.com

Dlaczego wybraliśmy te produkty, a nie inne? Jakie były nasze kryteria wyboru?
Szukaliśmy produktów, które:
- będą się wzajemnie uzupełniać i dadzą możliwość wyboru np. w przypadku osób, które nie tolerują kosmetyków z filtrami organicznymi,
- zapewnią skuteczną ochronę przeciwsłoneczną, w pełnym zakresie promieniowania UVB i UVA,
- zawierają fotostabilne filtry przeciwsłoneczne,
- są odpowiednie zarówno do twarzy, jak i do ciała,
- posiadają, jak na krem z filtrami, dość eleganckie i nietłuste wykończenie oraz nie pozostawiają na skórze białej powłoczki,
- są odpowiednie do zastosowania na co dzień, przez cały rok, również pod makijaż,
- nie działają wysuszająco i dodatkowo zawierają składniki pielęgnujące,
- są odpowiednie także dla skóry wrażliwej, nie zawierają alkoholu oraz zbędnych substancji typu: koloryzanty, silne substancje zapachowe.
- dodatkowo, wobec tych wszystkich warunków i zalet, miały to być produkty PRZYSTĘPNE CENOWO w swojej kategorii.

Te wszystkie warunki spełniają wybrane przez nas produkty:
- EMULSJA LIRENE  DO SKÓRY WRAŻLIWEJ SPF 50+ oparta na komplecie filtrów mineralno-organicznych,  która jest tańszym odpowiednikiem kremu aptecznego Pharmaceris S Hydrolipidowy krem ochronny do twarzy SPF 50+.
- KREM OCHRONNY DO TWARZY SPF 50+ Pharmaceris S oparty w 100% na filtrach mineralnych (tlenek cynku i dwutlenek tytanu), jest to opcja dla osób uczulonych na filtry organiczne lub tych, którzy z innych powodów nie chcą stosować produktów z filtrami organicznymi. Krem może być stosowany na okolice oczu, u osób, u których filtry organiczne powodują łzawienie. http://www.biochemiaurody.com/sklep/krem%20anty-UV.html

2 komentarze:

  1. kremu z filtrami używam dopiero od niedawna, ale lepiej późno niż wcale :) odkąd zrobiło się zimno i wychodząc do pracy zakładam czapkę, nurtuje mnie jedno pytanie: czy zakładając czapkę i otulając twarz szalikiem po nos, filtry się ścierają z twarzy? podejrzewam, że w jakimś tam stopniu tak? czy w takim wypadku po przyjściu do pracy ponownie muszę aplikować krem z filtrem na czoło, nos brodę itd? co oczywiście byłoby problematyczne, bo na krem z filtrem w domu nakładam puder. z góry dziękuję za odpowiedź. Magda

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na pewno się w jakimś stopniu ścierają, ale przy odpowiedniej ilości nakładanego kremu z filtrami jest to ilość nieznaczna, więc nie ma potrzeby ponownej aplikacji. Można ewentualnie rozpatrzeć stosowanie pudrów antyUV i wciągu dnia przypudrować dodatkowo twarz. Np. odpowiedni będzie Zestaw Puder bambusowy anty UV, który zawiera filtry mineralne.

      Usuń