wtorek, 14 czerwca 2016

Co to jest fotostarzenie skóry?

Promieniowanie słoneczne ultrafioletowe (UVB+UVA), zwłaszcza z zakresu UVA, które potrafi głęboko wnikać w skórę, jest jedną z głównych przyczyn przedwczesnego starzenia się skóry tzw. fotostarzenia.  
Zauważcie, że najszybciej objawy starzenia skóry widoczne są na twarzy, szyi i dłoniach, czyli tych częściach ciała, na które słońce działa w ciągu całego życia. 
Jednak, ze względu na panujące stereotypy, najbardziej boimy się promieniowania UVB (B – można zapamiętać jako ang. burning, czyli poparzenie), ponieważ to ono powoduje zaczerwienie, rumień i poparzenie, czyli efekty widoczne natychmiast. 

Żeby nie bolało i nie piekło chętnie sięgamy po krem z filtrami. Zapominamy jednak, że promieniowanie słoneczne dociera do nas NIE tylko wtedy, gdy jest upalny, słoneczny dzień. Stąd mylne wrażenie, że przed zgubnym działaniem słońca powinniśmy się chronić tylko w dni słoneczne lub będąc na plaży.


Tymczasem najbardziej ZDRADZIECKIE i PODSTĘPNE jest PROMIENIOWANIE UVA!

Literka ‘A’ można przyjąć i zapamiętać, że oznacza ang. aging, czyli starzenie się. To właśnie to promieniowanie przyczynia się do przedwczesnego starzenia skóry czyli tzw. fotostarzenia. 
1. Działa podstępnie, ponieważ na początku nie odczuwamy jego efektów.
Nie powoduje zaczerwienia czy poparzenia. Na proces fotostarzenia skóry zapracowujemy sobie latami, gdyż w ciągu upływu czasu dochodzi do sumowania się nawet niewielkich, codziennych dawek promieniowania UVA. Dopiero gdy będzie za późno zauważymy skutki czyli zniszczoną, pokrytą licznymi zmarszczkami skórę lub zmiany nowotworowe.
2. Jego natężenie jest takie samo przez cały dzień, od wschodu do zachodu słońca, niezależnie od pogody oraz pory roku czyli zimą jest równie intensywne jak latem. Działa niszcząco przez cały rok, 365 dni w roku.
3. Nie zatrzymują go ani chmury, ani szyby okienne czy samochodowe czyli nawet siedząc w samochodzie lub w nasłonecznionym pokoju, bądź w pochmurny dzień latem czy zimą jesteśmy poddani działaniu takiej samej dawki promieni UVA.
4. Jako promienie o dłuższym zasięgu penetrują skórę bardzo głęboko, aż do poziomu skóry właściwej.
Jakby tego wszystkiego było mało to jeszcze wyobraźcie sobie, że UVA stanowi 95 % całego promieniowania UV docierającego do Ziemi! UVB to tylko 5%.


Promieniowanie UVB
Promieniowanie UVA
Zakres długości fal 280-320 nm
Zakres długości fal 320-400 nm
Najsilniejsze w godzinach od 10 rano do 3 po południu, w okresie letnim jego natężenie jest najwyższe.
Jego natężenie jest takie samo przez cały dzień, od wschodu do zachodu słońca., niezależnie od pogody oraz pory roku czyli zimą jest równie intensywne jak latem.
Stanowi 5 % całego promieniowania UV docierającego do Ziemi.
Stanowi 95 % całego promieniowania UV docierającego do Ziemi.
Jest ono filtrowane przez chmury i szyby okienne lub samochodowe, tak więc w pochmurne dni oraz podczas pobytu w pomieszczeniach lub samochodzie dociera do nas mniejsza dawka promieni UVB.
Nie zatrzymują go ani chmury, szyby okienne czy samochodowe czyli nawet siedząc w samochodzie lub w nasłonecznionym pokoju, bądź w pochmurny dzień latem czy zimą jesteśmy poddani działaniu takiej samej dawki promieni UVA.
Ponieważ są to promienie o krótszej długości nie wnikają głęboko w skórę, głównie tylko do poziomu naskórka.
Jako promienie o dłuższym zasięgu penetrują skórę bardzo głęboko, aż do poziomu skóry właściwej.
To ono jest odpowiedzialne za rumień posłoneczny i poparzenia skóry, gdyż mimo krótszej długości promienie te posiadają wyższą energię w porównaniu z promieniami UVA. Tak więc niekorzystne efekty działania promieni UVB są widoczne w krótkim czasie.
Nie wywołuje rumienia. Efekty jego niekorzystnego działania są zauważalne po latach, gdyż jego dawki kumulują się dając o sobie znać w przyszłości np. w postaci zniszczonej, pokrytej licznymi zmarszczkami skóry lub zmianami nowotworowymi.
Powoduje obniżenie odporności immunologicznej organizmu, przez co także przyczynia się do zmian nowotworowych, nie tylko skóry, ale także innych organów.
W dużej mierze przyczynia się do zmian nowotworowych skóry.
Może być jednym z powodów zaćmy-choroby oczu.
Przyczynia się do pojawiania się reakcji fotouczulających.
Jest główną przyczyną fotostarzenia się skóry.


I co o tym myślicie? Czy warto stosować ochronę anty-UV w dni pochmurne?
Zobaczcie jak twórcy pewnej reklamy starają się, w podchwytliwy sposób, wpłynąć na stereotyp typu: „wreszcie słońce nie świeci, to nie muszę dzisiaj nakładać kremu z filtrami”. Skoro nie chcesz stosować SUN-screen bo nie widzisz słońca, to zastosuj CLOUD –screen, bo widzisz chmury. W rzeczywistości to TEN SAM KREM z filtrami, tylko w innym opakowaniu, ale jak psychologicznie na nas działa ;-)
Żeby zmienić zachowanie ludzi, wystarczy zmienić opakowanie. 

Pojęcie ‘SUNSCREEN’ czyli filtr przeciwsłoneczny jest nam dobrze znane, ale co to jest CLOUDSCREEN? Filtr na zachmurzenie?
Oto reklama, która próbuje przekonać wszystkich, że kremy z filtrami są tak samo potrzebne w dzień słoneczny, jak i pochmurny :-)O tym, że promieniowanie UV działa tak samo szkodliwie w dni pochmurne, jak i słoneczne, nie trzeba już chyba nikogo przekonywać, a jednak nadal ‘pielęgnujemy’ niechęć do stosowania kremów z filtrami. Codzienne stosowanie produktów chroniących nas przed UV powinno być takim samym nawykiem jak stosowanie wszystkich innych kosmetyków. 
Przecież to najlepszy krem przeciwzmarszczkowy :-)
Jeżeli jednak, z jakiś powodów, nie chcesz stosować kremów z filtrami pamiętaj, że są jeszcze naturalne metody ochrony przeciwsłonecznej.


Pamiętajmy więc ochrona anty-UV ważna jest NIE TYLKO wtedy gdy się opalamy.
Przy codziennej, całorocznej ochronie przeciwsłonecznej, bardzo ważne jest zagwarantowanie nie tyle wysokiej wartości ochrony anty-UVB, ale przede wszystkim skutecznej, wysokiej i stabilnej ochrony przeciw promieniowaniu UVA, na które skóra jest narażona przez cały rok.
Produkty zapewniające ochronę anty UV oferowane przez BiochemiaUrody.com znajdziecie TUTAJ.


5 komentarzy:

 1. czy UVA przenika przez rolety? czy przebywając w domu przy zasłoniętych roletach powinnam nałożyć filtr?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Promieniowanie UVA dociera do nas na tyle na ile dociera słońce, jeżeli w pokoju jest ciemno, to nie ma słońca i nie ma UVA. Jeżeli w pokoju jest widno to znaczy, że dotarło słonce i promienie UVA również.
   Jeśli ktoś traktuje kremy z filtrami jak codzienny krem na dzień i stosuje rano, jako zwykły poranny nawyk, tak jak co dziennie rano myje zęby lub je śniadanie, to wtedy nie musi się zastanawiać nad takimi sprawami i wiele rzeczy staje się prostsze. Jeśli kremy z filtrami stosuje się warunkowo, tylko wtedy gdy uważamy, że słonce nam zagraża, to wtedy ciągle musimy przemyślać wszystkie warunki i analizować czy teraz nakładać krem z filtrem czy nie. Dlatego zawsze zachęcamy, aby wybrany produkt o działaniu anty UV stał się naszym stałym kosmetykiem porannym. Może to być również produkt z naturalnymi filtrami, np. Zestaw Serum ANTIOX, olejek malinowy, Zestaw na puder bambusowy antyUV, może podkład z filtrami.

   Usuń
 2. stosuję krem z filtrami codziennie. pytam o zasłonięte rolety, ponieważ raz na jakiś czas chciałabym zrobić sobie "dzień bez kremów", żeby skóra odpoczęła od wszelkich specyfików. lecz jeśli dobrze zrozumiałam nawet zasłonięte rolety nie chronią przed UVA i powinnam stosować filtry nawet jeśli jestem cały dzień w domu?

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy Krem Winogronowy z Waszej oferty jest wystarczającą ochroną na codzień? Niestety zapach Kremu ANTY- oksydacyjnego bardzo nie przypadł mi do gustu, a nie służy mi stosowanie kilku warstw kremów (mam cerę tłustą). Nie chcę też nakładać na swoją twarz czegokolwiek innego niż Wasze produkty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krem winogronowy nie zawiera filtrów naturalnych tylko antyoksydanty, czyli nie chroni przed słońcem, a jedynie przed jednym ze skutków działania słońca, czyli wolnymi rodnikami.
   Tutaj wymieniamy wszystkie produkty w naszej ofercie, które mają działanie anty UV: http://www.biochemiaurody.com/sklep/o-anty-UV.html
   Może Pani np. wybrać Serum ANTIOX z witaminą C, które również zawiera filtry naturalne.

   Usuń