poniedziałek, 15 sierpnia 2016

Jak wprowadzić retinoidy do programu pielęgnacji skóry?

DLACZEGO KURACJĘ  RETINOIDAMI WARTO ROZPOCZĄĆ JESIENIĄ/ZIMĄ ?
Ze względu na wielokierunkowe działanie retinoiodów (retinol, retinaldehyd, retinoid) kurację warto prowadzić przed dłuższy czas - zaleca się minimum 6 miesięcy, a najlepiej stosować je stale w pielęgnacji. Ponieważ w początkowej fazie skóra staje się wrażliwa dlatego NIE poleca się rozpoczynać kuracji latem lub zimą.
Kuracja RETINOLEM I RETINOIDEM daje bardzo dobre efekty w walce ze zmarszczkami. Z czasem skóra ulega pogrubieniu, staje się wyraźnie jędrniejsza i pełniejsza oraz bardziej elastyczna. Zanikają drobne zmarszczki, natomiast te głębokie ulegają spłyceniu. Poprawiają się rysy twarzy. Produkty te polecane są także do stosowania na okolice oczu, powodują wygładzenie i zmniejszenie  tzw. kurzych łapek oraz zmarszczek mimicznych, jak również cieni pod oczami. 
Ponieważ retinol i retinoid zwiększają wrażliwość skóry na słońce w trakcie kuracji NIE należy się opalać lub korzystać z solarium. Z tego względu okres jesienno - zimowy to najlepsza pora na produkty z retinolem!
Produkty te NIE mogą być stosowane w czasie ciąży.

Jak działają zaawansowane formy witaminy A czyli retinol i retinoid:
1. W pierwszej kolejności działają na wierzchnie warstwy naskórka przyczyniając się do wygładzenia skóry, poprawienia jej struktury i kolorytu oraz zmniejszenia rogowaceń.
2. W miarę dalszego stosowania zniszczony i zrogowaciały naskórek ulega wymianie i staje się bardziej spoisty i młodszy, zmniejsza się bowiem liczba nieprawidłowych i uszkodzonych komórek skóry. Dzięki lekkiemu działaniu złuszczającemu i normalizującemu, wierzchnia, zgrubiała warstwa naskórka zostaje zredukowana, co w początkowej fazie kuracji powoduje zwiększoną wrażliwość np. na promieniowanie słoneczne lub mroźne i suche powietrze.
3. W dalszej kolejności, w wyniku regularnego stosowania, retinol oraz retinoid wpływają na głębsze warstwy skóry przyczyniając się do zwiększenia produkcji białek skóry (kolagenu i elastyny) odpowiadających za jej jędrność, jednocześnie mają zdolność reperowania i odbudowy już zniszczonych włókien kolagenowych i elastycznych.
4. Dodatkowo stymulują produkcję kwasu hialuronowego w skórze, którego ilość spada wraz z wiekiem i który jest odpowiedzialny za prawidłowe nawodnienie komórek skóry.
Dzięki tym właściwościom, po kilku miesiącach prowadzenia kuracji następuje ogólne pogrubienie skóry oraz jej renowacja i wymodelowanie. Skóra staje się wyraźnie jędrniejsza i pełniejsza, bardziej elastyczna, zanikają drobne zmarszczki, spłycają się zmarszczki głębokie i mimiczne, poprawiają się rysy twarzy i jej kontur.

Zestawienie produktów z retinolem i retinoidem w ofercie Biochemia Urody:  http://biochemiaurody.com/vademekum/retinol-comparison.html
- Zestaw - Booster olejowy RR 2% (czysty retinol 1% + czysty retinoid 1%)

KOMU POLECAMY PRODUKTY Z RETINOLEM I RETINOIDEM?
Retinol oraz retinoid to wielofunkcyjne substancje aktywne, która polecane są:
- zarówno w przypadku walki z trądzikiem u młodszych osób,
- jak i na zmiany wywołane procesem fotostarzenia skóry w przypadku cery dojrzałej
- również jako składnik prewencyjny pozwalający przedłużyć młodość komórek skóry.
Witamina A to najlepiej poznany i najskuteczniejszy składnik przeciwzmarszczkowy zastosowany w kosmetyce. Jej stymulujące działanie zmniejsza zmiany pojawiające się wraz z procesem starzenia dlatego nazywana jest WITAMINĄ MŁODOŚCI. Ilość witaminy A w skórze drastycznie spada pod wpływem promieniowania słonecznego, zwłaszcza promieniowania UVA, które dociera do skóry przez cały rok, bez względu na pogodę i nasłonecznienie. Z tego powodu niedobory witaminy A należy regularnie uzupełniać poprzez zastosowanie produktów ze skuteczną formą witaminy A bezpośrednio na skórę. Dawki witaminy A dostarczane organizmowi w diecie, docierają do skóry w ostatniej kolejności i często są niewystarczające.
PRODUKTY Z RETINOLEM I RETINOIDEM (witaminą A) POWINNY ZNALEŹĆ SIĘ W PROGRAMIE PIELĘGNACYJNYM KAŻDEJ OSOBY PO 30 ROKU ŻYCIA.

KURACJA CZY PIELĘGNACJA
Pod pojęciem „kuracja” rozumiemy zastosowanie produktów aktywnych o intensywnym, silnym działaniu w określonym czasie. Dotyczy to np. kuracji kwasami złuszczającymi czy retinolem i retinoidem, które najlepiej przeprowadzać jesienią.
Czy można taką kuracje zamienić na stałą pielęgnację i stosować np. retinol i retinoidy cały rok, nie robiąc przerwy?
Istnieją dwa rozwiązania:
1. Aby osiągnąć zadowalające efekty, kurację retinolem i retinoidem należy prowadzić przez dłuższy czas, zaleca się do 6 miesięcy. Potem można zrobić przerwę na pół roku (szczególnie jeżeli latem zamierzamy się intensywnie opalać) i na jesień zacząć kolejną kurację, znowu wprowadzając stopniowo produkty od słabszych do coraz silniejszych.
2. Robienie przerwy nie jest jednak obowiązkowe. Aby podtrzymać efekty po kuracji silnymi składnikami aktywnymi można stosować je nadal, ale wybierać te o słabszym działaniu lub aplikować je rzadziej np. Serum lub Booster z retinolem lub retinoidem tylko raz w tygodniu.
Po 6-ścio miesięcznej kuracji skóra ulega pogrubieniu i renowacji, więc nie jest już tak wrażliwa jak na początku, w takiej sytuacji Serum/Booster może być stosowane również latem (przy odpowiedniej ochronie antyUV)
Podsumowując:
- Jeżeli masz przerwę w stosowaniu retinolu lub retinoidu (miesiąc lub dłużej) zaczynaj na nowo od produktu słabszego.
- Wszystkie porady to tylko sugestie, które należy dopasować do własnych potrzeb oraz rodzaju skóry.

Czy skóra może się przyzwyczaić do retinolu lub retinoidu i ‘rozleniwić’?
Skóra na pewno się nie przyzwyczaja i nie ‘rozleniwia’.
Jeżeli stosujemy przez długi czas jakiś produkt może nam się wydawać, że przestał działać, gdyż nie widzimy już takich spektakularnych zmian jak na początku.
Wynika to z tego, że osiągnęliśmy już dany efekt i dalsze stosowanie np.  retinolu utrzymuje ten efekt, więc wydaje się nam, że nie ma już poprawy. Przyzwyczailiśmy się do lepszego stanu skóry i ciągle czekamy na więcej ;-) Gdyby przerwać stosowanie  produktu, skóra po dłuższym czasie znowu może dojść do fazy pogorszenia i  efekty się cofną.  Jeżeli po przerwie wrócimy znowu np. do Serum z retinolem to nagle wydaje nam się, że działa niesamowicie, bo znowu widać wyraźną poprawę.

PRZYKŁADOWY PROGRAM KURACJI JESIENNO-ZIMOWEJ:
1. Do pielęgnacji wprowadzić najpierw Zestaw Krem regenerujący z RETINOLEM, na początku stosować co drugi dzień, po jakimś czasie można aplikować codziennie najlepiej wieczorem (lub rano jeżeli ktoś preferuje).
2. Po skończeniu kremu wprowadzić wybrany zestaw na serum z retinolem:
3. Ostatni etap kuracji to stosowanie Zestawu - Booster olejowy RR z retinoidami
Zestawy na Serum i Booster polecamy stosować tylko na noc. Wprowadzając kolejny produkt z retinolem lub retinoidem należy dawkować je stopniowo, dostosowując częstotliwość do wrażliwości swojej skóry. Pośpiech nie przyniesie lepszych rezultatów, a może tylko niepotrzebnie podrażnić skórę. Np.
# Przez pierwsze 2 tygodnie, aplikować Serum/Booster 2 razy w tygodniu.
# Po kolejnych 2 tygodniach, jeśli Serum/Booster jest dobrze tolerowane, może być stosowane co drugi dzień lub codziennie. Jeśli przy takiej częstotliwości skóra zareaguje podrażnieniem, powróć do aplikacji max. 2 razy w tygodniu.
Sugerujemy NIE stosować jednocześnie dwóch produktów z retinolem oraz retinoidem na raz, jeden po drugim. Można natomiast stosować różne produkty wymiennie, w różne dni.

JAKICH PRODUKTÓW UNIKAĆ W CZASIE KURACJI.
Retinol oraz retinoid to silnie działające składniki aktywne dlatego zaleca się zacząć kurację od produktów o słabszym działaniu i potem stopniowo wprowadzać silniejsze.
Ze względu na ich silne działanie u osób o cerze wrażliwej okazyjnie może wystąpić lekkie pieczenie skóry, które z czasem powinno ustąpić. Podrażnienie ze strony retinolu oraz retinoidu kosmetycznego jest dużo rzadsze i mniej intensywne niż w przypadku retinoidów na receptę (np. Atrederm, Retin-A), jednak nie może zostać wykluczone.  Reakcja skóra jest oczywiście sprawą indywidualną, należy jednak zachować ostrożność.  Sugerujemy w początkowej fazie wprowadzania retinolu, przy cerze wrażliwej:
- nie stosować jednocześnie produktów z kwasami,
- nie stosować Serum na bazie witaminy C w postaci kwasu askorbinowego (forma olejowa witaminy C może być stosowana bez problemu).
Jeżeli retinol oraz retinoid są dobrze tolerowane, z czasem mogą być stosowane łącznie z kwasami i witaminą C, ważne jednak, aby nie aplikować tych produktów w jednym czasie. Lepiej rozdzielać ich zastosowanie w ciągu dnia lub pomiędzy różne dni.
Warto uwzględnić, że wstępne łuszczenie i podrażnienie skóry podczas kuracji to tylko efekty uboczne, które mogą, ale NIE muszą wystąpić. Ich brak nie oznacza, że produkty nie działają, a tylko, że dana formuła jest dobrze tolerowana. W instrukcji zastosowania zestawów, na końcu opisu, podpowiadamy metody w przypadku, gdy retinol działa za bardzo podrażniająco lub metody, gdy chcemy wzmocnić działanie retinolu: http://www.biochemiaurody.com/vademekum/instrukcje/Instr.Serum%20Renew.html

PRODUKTY ZALECANE W CZASIE KURACJI.
Reakcja skóry na wprowadzenie do pielęgnacji preparatów z retinolem i retinoidem jest bardzo indywidualna. U niektórych przez pierwsze tygodnie, skóra może stać się bardziej wrażliwa, może wystąpić lekkie łuszczenie zniszczonego fotostarzeniem naskórka. Im bardziej zniszczona skóra, tym łuszczenie może być bardziej intensywne. W początkowej fazie, zwłaszcza odwodniona skóra może wykazywać lekkie objawy suchości, które miną z czasem i stan nawilżenia skóry ulegnie wzrostowi. Brak wstępnego łuszczenie i podrażnienie skóry podczas kuracji nie oznacza, że produkty nie działa, tylko, że dana formuła jest dobrze tolerowana.
Preparaty polecane w czasie kuracji, które złagodzą i zniwelują ewentualne podrażnienia i suchość skóry to:
- Zestaw specjalnie stworzony na kuracje złuszczające Serum łagodzące SOS 
- dla cery tłustej, przetłuszczającej się oraz mieszanej - Zestaw – Serum AZELO 10%
- dla cery suchej - Zestaw – Serum odbudowujące
LUB dla wszystkich rodzajów cer Zestaw Łagodzący żel hialuronowy z pantenolem
- Hydrolat z kwiatu kocanki, Hydrolat z pszenicy samopszy, Hydrolat z kwiatu lipy,
- Olej tamanu, Olej z pestek czarnej porzeczki, Olej z pigwowca
- Zestaw - Krem łagodzący z lukrecją, http://www.biochemiaurody.com/sklep/o-creams.html
- Zestaw - Odżywczy żel hialuronowy,
- Zestaw - Łagodzący żel hialuronowy,
- Zestaw - Żel hialuronowy MULTI,
- Zestaw Serum-olejek z witaminą C - może być bez obaw stosowane od samego początku kuracji retinolem, 
- Zestaw Peeling enzymatyczny - polecany zwłaszcza w przypadku łuszczenia, pomaga usuwać złuszczający się, zniszczony naskórek,
- Płatek oczyszczający - akcesoria do mycia.

RETINOL I RETINOID W WALCE Z PRZEBARWIENIAMI
Retinol i retinoid to również składniki rozjaśniające plamy, odpowiednie w pielęgnacji skóry z przebarwieniami posłonecznymi, hormonalnymi i melasmą.
Przebarwienia zanikają stopniowo w miarę regularnego i długotrwałego stosowania produktów z odpowiednią dawką retinolu oraz retinoidu. Kuracja przez kilka miesięcy (minimum 6 miesięcy) pomaga zredukować nawet intensywne przebarwienia. Cera staje się mniej ziemista, nabiera zdrowszego kolorytu. Retinol i retinoid sprzyja również redukcji przebarwień pozapalnych np. przebarwień potrądzikowych lub po urazach. Mechanizm działania rozjaśniającego polega na regulacji procesu złuszczania i odnowy naskórka oraz wpływie na same melanocyty, czyli komórki produkujące brązowy barwnik skóry. Kuracja powoduje zmniejszenie rozmiaru melanocytów oraz redukcję ilości melaniny - barwnika skóry, który produkowany w nadmiarze powoduje tworzenie niechcianych przebarwień.
Więcej informacji na temat walki z przebarwieniami znajdziecie TUTAJ


KURACJA RETINOLEM DLA POCZĄTKUJĄCYCH - Zestaw KREM REGENERUJĄCY z RETINOLEM + HA.
Retinol jest składnikiem o silnym działaniu, dlatego zaleca się zacząć kurację od produktów o słabszym działaniu. Takim produktem jest ZESTAW - Krem regenerujący z RETINOLEM + HA, który zawiera 0,35% czystego retinolu. Jest to zestaw odpowiedni dla osób, które preferują tradycyjne, kremowe konsystencje.  Oprócz RETINOLU, zestaw zawiera kwas hialuronowym (ULMW) o ultra niskiej wielkości cząsteczek (1%), który intensywnie nawilża i wnikając głęboko w skórę ujędrnia i wypełnia zmarszczki od wewnątrz. Dodatkowo zestaw na krem zawiera odżywcze mleczko jedwabne oraz olej śliwkowy, o przyjemnym, migdałowym zapachu i skwalan z oliwek, które uszczelniają barierę lipidową skóry oraz sprzyjają wnikaniu retinolu w głąb skóry.

KURACJA RETINOLEM DLA CERY DOJRZAŁEJ, TŁUSTEJ I TRĄDZIKOWEJ 

Zestaw - SERUM OLIWKOWE RENEW, który zawiera oprócz czystego RETINOLU w ilości 0,5%, Kwas hialuronowy o ultra niskiej wielkości cząsteczek, ekstrakt z drzewa oliwkowego oraz regulujące izoflawony sojowe i witaminę B3. Po wykonaniu ma postać lekkiej emulsji. Jest to zestaw stworzony z myślą o cerze dojrzałej, która boryka się z rozszerzonymi porami, okresowymi zmianami trądzikowymi oraz przetłuszczaniem. Jest odpowiedni dla skóry o nierównomiernym kolorycie, z przebarwieniami, jednocześnie z pierwszymi lub zaawansowanymi zmianami związanymi z wiekiem, przy obniżonej elastyczności, zmarszczkach oraz przebarwieniach posłonecznych. Składniki zestawu zwiększają gęstość skóry oraz produkcję kolagenu i kwasu hialuronowego w głębszych warstwach skóry. Skóra staje się wyraźnie jędrniejsza, pełniejsza i bardziej elastyczna. Poprawiają się rysy twarzy i jej kontur, a pory skóry ulegają zwężeniu. Zmniejsza się również przetłuszczanie skóry, czyli następuje regulacja działania gruczołów łojowych.

KURACJA RETINOLEM I RETINOIDEM DLA ZAAWANSOWANYCH 

1. Zestaw - SERUM-OLEJEK ODMŁADZAJĄCY RENEW 1% z retinolem i złotem.
To silniejsza wersja zestawu z retinolem, o najwyższym, zalecanym stężeniu czystego retinolu w produktach kosmetycznych (1%), dostępna w dwóch wersjach dla cery suchej lub tłustej i mieszanej. Nowa OZŁOCONA wersja zestawu została wzbogacona 24-karatowym złotem koloidalnym w proszku. Dzięki dodatkowi złota olejek ma mniej tłuste i bardziej jedwabiste wykończenie na skórze.

2. Zestaw - BOOSTER OLEJOWY RR z retinoidami
Jedyny zestaw w ofercie, który zawiera dwie najbardziej zaawansowane formy witaminy A w najwyższym zalecanym stężeniu: RETINOL 1% + RETINOID 1% w bazie dobranych olejów roślinnych, w tym oleju z pestek czarnej porzeczki, które nawilżają, wzmacniają barierę lipidową skóry oraz łagodzą ewentualne podrażnienia. Zestaw zawiera silikon roślinny, który zmniejsza odczucie tłustości i nadaje skórze jedwabistą gładkość. 

Obydwa Zestawy na SERUM RENEW oraz BOOSTER RR polecane są dla cery dojrzałej, z oznakami starzenia, jako silna kuracja redukująca zmarszczki także mimiczne, poprawiająca kontur twarzy, odpowiednia jest również w ramach prewencji przeciwzmarszczkowej. Serum pomaga także w przypadku przebarwień posłonecznych i hormonalnych. Odpowiednie jest dla osób o cerze wrażliwej i naczynkowej nietolerujących retinoidów na receptę. Może być stosowane także na okolice oczu (wspomaga redukcję tzw. kurzych łapek) oraz szyję i dekolt.
Składniki serum nie uczynią krzywdy cerze młodej, jednak najlepsze i najbardziej widoczne efekty działania przyniosą w przypadku cery z widocznymi oznakami upływającego czasu, która wymaga renowacji.
  
NOWOCZENE I STABILNE FORMY RETINOLU I RETINOIDU W OFERCIE BIOCHEMIAURODY.COM
W ofercie BiochemiaUrody.com dostępne są dwie, efektywne i na obecną chwilę najnowocześniejsze formy retinolu i retinoidu w kosmetyce. Są to aktualnie jedyne zaawansowane, kosmetyczne formy witaminy A, które nadają się do zastosowania w domowych warunkach. Obie formy charakteryzuje:
1 - Forma olejku, rozpuszczalnego w tłuszczach, łatwa do zastosowania w warunkach domowych, która nie wymaga specjalistycznych formuł, aby mogła być efektywnie wprowadzona do głębszych warstw skóry.
2 - Niezwykle wysoka stabilność oraz odporność na światło, wysoką temperaturę oraz utlenianie. Badania wykazały, że oferowane formy modyfikowanego retinolu i retinoidu nie ulegają rozkładowi pod wpływem światła słonecznego. Tradycyjny retinol ulega rozkładowi już po godzinie od ekspozycji na promieniowanie słoneczne, oferowane formy modyfikowanego retinolu i retinoidu nawet po tygodniu nie uległy minimalnej stracie. Oferowane formy retinolu i retinoidu nie wymagają zastosowania specjalnych opakowań.
3 - Zmniejszona zdolność podrażniania i lepsza tolerancja, w porównaniu z najczęściej stosowanym, niestabilnym retinolem. Poza tym fakt, iż są to formy olejowe sprawia, że oferowany retinol i retinoid praktycznie rzadko powodują przesuszenie i łuszczenie skóry. Dzięki temu obie formy mogą być stosowane w wysokim stężeniu, które zapewnia efektywność ich działania na skórę, bez nieprzyjemnych skutków ubocznych, czyli podrażnienia. Mimo braku podrażnienia, modyfikowany retinol i retinoid nadal ZACHOWUJĄ SWOJĄ SIŁĘ I SKUTECZNOŚĆ DZIAŁANIA. Warto pamiętać, że podrażnienie i łuszczenie to efekt uboczny, który może, ale nie musi wystąpić. Jeśli nie występuje to tylko powód do radości, a nie zmartwienia. Proces regeneracji występuje nawet jeżeli brak widocznego procesu łuszczenia skóry, zniszczony naskórek łuszczy się wówczas stopniowo i powoli, w sposób niewidoczny dla oka.
4 - Możliwość stałego zastosowania w pielęgnacji. Brak podrażnienia, dobra tolerancja, sprawia, że obie, oferowane formy retinolu i retinoidu mogą być na stałe wprowadzone do pielęgnacji skóry, w odróżnieniu od podrażniających retinoidów na receptę oraz tradycyjnego retinolu. 

Więcej informacji na temat działania witaminy A (retinolu i retinoidu) oraz jej rodzajów znajdziesz TUTAJ.

13 komentarzy:

 1. super wiadomości, mam serum renev 2% i jest ok , nawet bardzo ok; jestem bardzo zadowolona a moja skóra juz ładnieje-pory zmniejszone, mniej wyprysków, skóra wygładzona i przebarwienia odrobine jaśniejsze; oby tak dalej;

  OdpowiedzUsuń
 2. O właśnie...Ja teraz jestem zmuszona stosować Acnelec ze względu na nawrót trądziku, ale na jesień może skuszę się i na coś od Was - zawsze to naturalniej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Używam najsłabszej formy retinolu w kremie. Swietnie działa na moją skórę - jest gładsza i ma wyraźnie zmniejszone pory. Chciałabym przejść do kolejnego etapu, ale mam cerę naczynkowa i nie wiem czy mogę. Będę wdzięczna za poradę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można bez problemu przejść do kolejnego etapu, czyli Serum RENEW 1%, następnie Booster RR 2% - taką kuracje prowadzić aż do wiosny, wówczas efekty będą najlepsze.
   Retinoidy, które oferujemy są odpowiednie również dla osób z cerą naczynkową i wrażliwą. Ważne tylko aby kuracje prowadzić stopniowo, czyli tak jak Pani zaczęła.

   Usuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję serdecznie za odpowiedź, z pewnością będę kontynuowala kurację :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam. Proszę o porade. Od pewnego czasu stosuje serum renew 1% ale nie moge poradzic sobie z przesuszoną skórą. Na dodatek pory powiększyly się. Stosuje dodatkowo żel hialurynowy ale skóra nadal przesuszona.

  OdpowiedzUsuń
 7. W takiej sytuacji przede wszystkim trzeba zmniejszyć częstotliwość aplikacji. Nie wiemy jak często go Pani stosuje, ale według opisu na stronie:Jeśli przy takiej częstotliwości skóra zareaguje podrażnieniem, powróć do aplikacji max. 2 razy w tygodniu.
  !! Wprowadzaj Serum powoli, aby pozwolić skórze zaadoptować się do nowego, intensywnego składnika, czyli retinolu. Pośpiech nie przyniesie lepszych rezultatów, a tylko niepotrzebnie może podrażnić skórę. Nawet przy aplikacji 1 raz w tygodniu, można liczyć na widoczne efekty działania Serum.
  Sam żel hialuronowy może nie dawać wystarczającego nawilżenia, szczególnie przy kuracji retinolem, najlepiej aplikować go jako dwufazowy nawilżacz, czyli w połączeniu z wybranym olejem. Inna opcja to wprowadzić najsilniej nawilżający nasz Zestaw, czyli Serum odbudowujące.

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam, im więcej czytam tym mam większy mętlik w głowie. Chciałabym zastosować serum RENEW, produkty polecane w czasie kuracji to np serum Azelo lub łagodzące SOS, przy czym we wszystkich 3 produktach jest w instrukcji "Porcję Serum aplikuj jako pierwszą warstwę.." Co mam wybrać przy RENEW do nawilżania skóry i w jakiej kolejności mam stosować produkty? Będę wdzieczna za odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli to serum RENEW w postaci olejku lepiej najpierw wklepać olejek na mokrą od hydrolatu skórę po umyciu i następnie zastosować inne serum łągodzące, a potem ewentualnie krem.
   Do wyboru ma Pani Serum AZELO 10% LUB Serum SOS, zależy które Pani bardziej odpowiada według opisu na stronie.
   Serum z retinolem NIE nalezy stosować codziennie, natomiast Serum nawilzające, łagodzące codziennie również w dni bez retinolu.
   Instrukcje zastosowania danego serum nie uwzględniają tego z czym się to serum łączy, więc na każdym będzie pisać tak samo. Każde serum można stosować samodzielnie lub łączyć z innymi produktami według uznania i potrzeb.
   W warstwowej pielęgnacji trzeba samemu ustalić program działania.

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź :)

   Usuń
  3. A jaka jest kolejność przy stosowaniu kremu z retinolem + HA? W swoich zasobach oprócz tego kremu mam hydrolaty, żel hialuronowy łagodzący z pantenolem, olej z kocanki.

   Usuń
  4. Według zasad layeringu, czyli warstwowej pielęgnacji, krem jest zawsze ostatnią warstwą.
   Przykład pielęgnacji wieczornej: po umyciu tonizować skórę hydrolatem, potem są różne opcje np.
   - jeżeli ktoś nie lubi pielęgnacji warstwowej na lekko wilgotną skórę po hydrolacie nałożyć krem z retinolem, w innym dniu żel połaczony z olejkiem (dwufazowy nawilżacz) LUB rano żel + olejek, wieczorem krem z retinolem;
   - przy pielęgnacji warstwowej, na lekko wilgotną po hydrolacie skórę aplikować sam żel lub żel + olejek, odczekać chwilę i nakładać krem z retinolem.

   Usuń