czwartek, 1 września 2016

Kuracja kwasami złuszczającymi - PRZYDATNE PORADY

ŁUSZCZENIE NASKÓRKA, czy obowiązkowe?
Kuracje kwasami powodują złuszczanie, czyli usuwanie suchej, zrogowaciałej warstwy naskórka.
Czasami dzieje się to w sposób niewidoczny dla oka, wszystko zależy bowiem od stanu naszej skóry. Im lepszy stan naszej skóry, tym mniej widoczne złuszczanie.
Brak widocznego łuszczenia (suchych skórek) nie oznacza braku działania produktu. Jest to powód do zadowolenia, a nie zmartwienia ;-)
Takie łuszczenie to tylko objaw uboczny, który może wystąpić, ale NIE musi. 
Skóra i tak odnawia się na poziomie komórkowym, dając rezultaty po czasie regularnego zastosowania produktu z kwasami. 

Jeżeli pojawia się łuszczenie skóry, to zwykle dopiero po 2-3 dniach od zastosowania produktu. Warto wówczas wykonać delikatny peeling w celu usunięcia złuszczonego naskórka. Podczas kuracji kwasami nie powinniśmy stosować silnych peelingów mechanicznych, aby dodatkowo nie podrażniać skóry. Można natomiast stosować np. Ściereczkę myjącą, która działa peelingująco, Płatek oczyszczający  lub zestaw na Peeling enzymatyczny EKO.

CZĘSTOTLIWOŚĆ STOSOWANIA PRODUKTÓW Z KWASAMI
Osobom, które nie stosowały do tej pory produktów złuszczających z kwasami zawsze radzimy zacząć od tych z mniejszą siłą działania. Polecamy najpierw sprawdzić jak skóra reaguje na dany produkt z kwasami, czyli wykonać test na małym fragmencie skóry, zanim się go wprowadzi i zacznie stosować na całą twarz.
TUTAJ znajdziecie zestawienie wszystkich naszych produktów z kwasami, pod tabelą są ułożone według siły działania.
NIE poleca się stosować dwóch produktów z kwasami złuszczającymi JEDEN PO DRUGIM. Można natomiast stosować dwa, ale rozdzielać ich zastosowanie w czasie.  Na przykład:
- Można wybrać produkt o słabszej sile (np. Zestaw Krem anty-trądzikowy AZELO/BHA lub Zestaw Tonik PHA 6%, Tonik BHA 2% (bez alkoholu)) i stosować go rano, natomiast zestawy na toniki z kwasami lub serum migdałowe stosować na noc.
- Można wybrać produkt o słabszej sile (np. Zestaw Serum-olejek LEMON) i stosować go codziennie na noc, 1-2 razy w tygodniu ZAMIAST Serum Lemon zastosować silniejszy produkt np. zestaw na tonik z kwasami lub serum migdałowe.
- Można też wybrać dwa silne produkty, ale stosować je w odstępach kilku dniowych, raz jeden raz drugi. Produktów o dużej sile działania, nie należy stosować codziennie. 
Stosowanie kuracji złuszczającej kwasami jest sprawą bardzo indywidualną i wszystko zależy od wrażliwości naszej skóry, to ona jest najlepszym doradcą!

NAWILŻANIE W CZASIE KURACJI KWASAMI
Nawilżanie w czasie kuracji kwasami złuszczającymi jest  bardzo wskazane. Po zaaplikowaniu produktu z kwasami należy odczekać ok. 5-10 minut i nałożyć produkt nawilżający. Może to być krem lub np. wybrany żel hialuronowy stosowany samodzielnie lub w połączeniu z dowolnym olejem. 
Z naszej oferty polecamy:
jako produkt łagodzący i nawilżający:
- Zestaw specjalnie stworzony na kuracje złuszczające, odpowiedni dla wszystkich rodzajów cer Serum łagodzące SOS 
- dla cery tłustej, przetłuszczającej się oraz mieszanej - Zestaw – Serum AZELO 10%
- dla cery suchej - Zestaw – Serum odbudowujące
LUB dla wszystkich rodzajów cer Zestaw Łagodzący żel hialuronowy z pantenolem

JAKICH PRODUKTÓW UNIKAĆ W CZASIE KURACJI SILNYMI  KWASAMI
Zalecana ostrożność w łączeniu kwasów z wymienionymi produktami dotyczy TYLKO silnych zestawów, takich jak:
- Zestaw – Roztwór 40% kwasu migdałowego
- Serum migdałowego AHA 10%
- Toniku z kwasem BHA 2%
- Toniku z kwasami AHA/BHA 10%
- Toniku mlecznego AHA 8%
 Na początku kuracji,  kiedy skóra przyzwyczaja się do silniejszej kuracji kwasami trzeba unikać:
- Silnych produktów z retinolem i retinoidem, czyli uważać z wersjami Serum RENEW 1% i 2%
- Produktów na bazie witaminy C w postaci kwasu askorbinowego czyli Zestaw Serum antyoksydacyjne flavo +C15EF (forma olejowa witaminy C może być stosowana bez problemu).
Jeżeli kwasy są dobrze tolerowane, z czasem mogą być stosowane łącznie z retinolem, retinoidem  oraz witaminą C w formie kwasu askorbinowego, ważne jednak, aby nie aplikować tych produktów w jednym czasie. Lepiej rozdzielać ich zastosowanie w ciągu dnia lub pomiędzy różne dni.
Przy stosowaniu łagodnych produktów z kwasami np. Zestawy Serum LEMON,  Krem AZELO/BHA, Tonik z kwasem PHA, Tonik z kwasem BHA 2% (bez alkoholu) nie trzeba się bać retinolu/retinoidu, peelingów mechanicznych lub kwasu askorbinowego, można je bezpiecznie łączyć.

KURACJA KWASAMI W OKRESIE CIĄŻY
W okresie ciąży NIE powinno się stosować silnych produktów z kwasem salicylowym:
- Zestawy Tonik z kwasem BHA 2%
- Zestaw Tonik z kwasami AHA/BHA 10%
- Roztwór BHA 10% kwasu salicylowego
Nie ma natomiast przeciwwskazań dotyczących stosowania innych silnych Zestawów np. Roztwór 40% kwasu migdałowego, Serum migdałowego 10% czy Tonik mleczny AHA 8%, należy jedynie pamiętać, że w okresie ciąży skóra staje się bardziej wrażliwa. Trzeba więc najpierw je przetestować na małym fragmencie skóry.
Dokładne informacje na temat naszych produktów i ich zastosowania podczas ciąży i karmienia znajdują się TUTAJ
Jeżeli któreś surowce i zestawy NIE są polecane w okresie ciąży informacja o tym zawsze znajduje się w ich opisie w części UWAGI.
Przeciwwskazania dotyczą TYLKO okresu ciąży, w czasie karmienia piersią można bezpiecznie stosować wszystkie produkty z kwasami z naszej oferty.

Kwas salicylowy a ciąża.
W okresie ciąży odradza się stosowanie silnych produktów z kwasem salicylowym na duże powierzchnie skóry. Bierze się bowiem pod uwagę możliwość przenikania danej substancji przez skórę do krwi. Przy czym w praktyce prawdopodobieństwo, że kosmetyki z tymi składnikami mogą mieć negatywny wpływ na płód jest niskie, byłoby wyższe gdyby składniki te były stosowane na duże powierzchnie skóry np. całe ciało, często i dodatkowo na uszkodzoną skórę i błony śluzowe. Przy typowym zastosowaniu, i niskiej częstotliwości możliwy, negatywny wpływ znacznie spada.
Można więc stosować bez problemu łagodne produkty z kwasem salicylowym i takie właśnie zestawy surowców znalazły się na liście produktów z kwasami, którą polecamy na okres ciąży i karmienia. Np. Serum-olejek LEMON mimo, że zawiera kwas salicylowy można stosować, gdyż produkt ma formę olejku i działa łagodnie.
Prawdę mówiąc na żadnym gotowym kosmetyku z kwasem salicylowym brak informacji, że nie można go stosować w okresie ciąży, my to czynimy na zasadzie "dmuchania na zimne".
W tym względzie wszystko zależy od indywidualnego podejścia do sprawy i opinii. Z naszej strony wolimy być ostrożni, natomiast można spotkać wiele gotowych  kosmetyków na rynku czy nawet maści aptecznych z kwasem salicylowym, które w ogóle nie podają ciąży jako przeciwwskazania do ich zastosowania.

12 komentarzy:

 1. Mam pytanie. Jak wygląda sprawa z wpisywaniem dat na etykiety na buteleczkach kosmetyków? Szukałam tego wątku na stronie, ale nie mogę znaleźć. Na etykietę wpisuje się dzień-miesięc-rok od momentu przygotowania w przypadkach kiedy kosmetyk trzeba zrobić? dzień-miesiąc-rok od momentu otwarcia w przypadkach gotowego kosmetyku? Czy może tylko odliczyć np.6mc i wpisać dzień-miesiąc-rok zakończenia ważności?

  OdpowiedzUsuń
 2. W przypadku gotowych produktów, np. oleje, masła czy hydrolaty data ważności jest już podana na opakowaniu. Natomiast jeżeli sami wykonujemy zestaw należy odliczyć od daty wykonania, podany w opisie produktu, okres ważności i wpisać datę zakończenia ważności. Np. dla Eliksiru winogronowego trwałość wykonanego gotowego produktu wynosi 6 miesięcy, czyli od dnia wykonania doliczamy 6 miesięcy i wpisujemy date na etykiecie.
  W podanym linku znajdują się wszystkie informacje dotyczące terminów przydatności i warunków przechowywania naszych produktów http://www.biochemiaurody.com/vademekum/storage.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję. Mogę zapytać czym się różni Masło SHEA Nilotica 100% NATURALNE od Masło SHEA 100% EKOLOGICZNE? Zastanawiam się, które ma lepsze działanie?


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Różnice między Masłem shea i Masłem Shea Nilotica podajemy w opisie tych produktów na stronie:
   http://www.biochemiaurody.com/sklep/butter-sheanilotica.html
   >>Masło shea Nilotica (czyt. szi nilotika) - to rzadko spotykane, droższe masło, otrzymywane ze wschodniej odmiany afrykańskich drzew shea. Jest to masło zupełnie odmienne w porównaniu z tradycyjnym masłem shea, zwłaszcza jeśli chodzi o wygląd i zapach. Masło shea nilotica jest miękkie, kremowe, lekko ziarniste, posiada żółty kolor i delikatny zapach. W porównaniu z tradycyjnym masłem shea, wersja nilotica jest znacznie miększa i łatwiejsza w rozsmarowaniu na skórze, posiada również znacznie łagodniejszy zapach, zupełnie odmienny od tradycyjnego masła shea.
   Oba rodzaje masła shea wschodnie i zachodnie, mają podobne właściwości i działanie na skórę, choć indywidualnie mogą być różnie odbierane.
   Masło shea Nilotica zawiera wyższe stężenie kwasu oleinowego, dlatego jest miększe, bardziej kremowe i mniej tłuste, aniżeli tradycyjne Masło shea.<<

   Usuń
  2. Dziękuję. Teraz mam jasność, które zamówić :)

   Usuń
 4. Czy któraś fanka półproduktów z Lublina , zamierza złożyć w najbliższym czasie zamówienie? Chętnie rozdzielę koszty przesyłki bo ja czaję się tylko na tonik kwasowy :)
  Ola

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam pytanie, czy w trakcie kuracji kwasem glikolowym (20% i 30%) można stosować parówki ziołowe na twarz?
  Pozdrawiam,
  Anna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Porad możemy udzielać tylko na temat produktów z naszej oferty :-) Z tym pytaniem najlepiej zwrócić się do sklepu gdzie taki kwas został kupiony. Pozdrawiamy.

   Usuń
 6. Witam, proszę o poradę, jak stosować Krem odnawiający z RETINOLEM+HA oraz Tonik z kwasami AHA/BHA 10%. Jak łączyć te produkty? Zakupiłam u Państwa te produkty, nie stosowałam ich wcześniej i chciałabym je wprowadzić do pielęgnacji w taki sposób by ich działanie było jak najlepsze i bezpieczne dla skóry. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kurację łączoną kwasami i retinoidami trzeba prowadzić zgodnie z zaleceniami, które podajemy w tym artykule https://biochemiaurodyblog.blogspot.com/2016/09/jak-poaczyc-kuracje-retinolem.html?showComment=1545463027085#c5975814779861931956
   proszę przeczytać dokładnie punkt 6 Kuracje prowadzimy najlepiej na noc.
   Zachęcamy również do zapoznania się z informacjami, które podajemy w części 'zastosowanie produktu' pod instrukcją wykonania, podajemy tam np. że Tonik z kwasem AHA/BHA 10% NIE nalezy stosować codziennie.

   Usuń
 7. Witam, Państwo zalecają aby w czasie kuracji kwasami dobrze po odrzywiać i nawilżać skórę, tylko czy to dotyczy się dnia w którym nałożyłam mocny kwas na skórę twarzy a bo resztę dnia mogę traktować produktami z lżejszymi kwasami czy każdego dnia aż do końca kuracji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Produkty nawilżające i przyspieszające regenerację złuszczanego naskórka nalezy stosować codziennie, nie tylko w dniu z silnym zabiegiem kwasowym, również w dni kiedy aplikujemy lżejsze kwasy oraz w dni bez kwasów. Proces odnowy naskórka trwa cały czas, najbardziej w dni bez kwasów.

   Nie ma żelaznych zasad dotyczacych tego co stosować, ile razy dziennie i jak często. Chodzi o to aby odczuwać, że skóra jest dobrze nawilżona.
   Jednej osobie wystarczy nawilżanie raz dziennie, innej dwa razy na dzień, a jeszcze inna osoba potrzebuje spryskiwać skórę esencją kilka razy na dzień, aby skóra wyglądała na dobrze nawilżoną.

   Usuń