wtorek, 30 sierpnia 2016

WIOSNA i JESIEŃ to najlepsza pora na KURACJE KWASAMI ZŁUSZCZAJĄCYMI

DLACZEGO WIOSNA I JESIEŃ JEST NAJLEPSZA?
Kuracje silnymi kwasami złuszczającymi (AHA, BHA) zapewniają między innymi  efekt złuszczania, usuwania suchej, zrogowaciałej warstwy naskórka, czyli odnawianie i ‘odmładzanie’ skóry. Usuwanie zrogowaciałej i martwej warstwy naskórka stymuluje głębsze warstwy skóry do wytężonej odnowy i produkcji nowych warstw komórek. 
W tym czasie (dopóki nie zregeneruje się nowy naskórek) skóra staje się jednak wrażliwsza np. na działanie słońca, niską temperaturę, suche i mroźne powietrze. Z tego powodu NIE zaleca się przeprowadzania silnych kuracji w okresie lata kiedy chcemy się opalać lub mroźnej zimy. Natomiast jesienią lub wiosną podrażniona i często wysuszona skóra po działaniu wymienionych produktów lepiej sobie radzi i regeneruje. Dlatego jest to najlepszy czas na wprowadzenie kwasów do stałej pielęgnacji lub np. na eksfoliację, czyli peelingi chemiczne za pomocą stężonych kwasów.

CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED ROZPOCZĘCIEM KURACJI KWASAMI ZŁUSZCZAJĄCYMI?

KWASY A SŁOŃCE.
W trakcie kuracji silnymi kwasami złuszczającymi NIE NALEŻY się opalać ani korzystać z solarium oraz stosować odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną.
Wiemy już, że podczas kuracji, kiedy następuje usuwanie zniszczonego, zrogowaciałego naskórka, skóra staje się bardziej wrażliwa i postępując niewłaściwie możemy sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc. Dlatego przy stosowaniu kwasów złuszczających AHA, BHA potrzebna jest ochrona przeciwsłoneczna oraz unikanie opalania i korzystania z solarium.
Jeżeli stosujemy produkty z kwasami zgodnie z zaleceniem na noc, należy pamiętać, że ich efekty działania nie kończą się w momencie kiedy zmywamy twarz rano. Czyli NIE można założyć, że kwasy stosujemy na noc, a rano możemy bezpiecznie ‘wystawiać buzie’ do słońca ;-)
Mijałoby się to z celem i taka kuracja nie miałaby sensu. Działanie produktów z kwasami złuszczającymi jest długofalowe i o to nam właśnie chodzi ;-)
Po odstawieniu preparatów złuszczających zazwyczaj zaleca się odczekać  jeden  miesiąc (czyli tyle ile średnio wynosi cykl odnowy naskórka) przed planowanym intensywnym opalaniem na słońcu lub w solarium.
Potrzeba odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej i unikanie opalania są niezbędne podczas zastosowania Zestawów:
- Zestaw – Roztwór 40% kwasu migdałowego
- Serum migdałowego AHA 10%
- Toniku z kwasem BHA 2%
- Toniku z kwasami AHA/BHA 10%
- Toniku mlecznego AHA 8%
- Roztwór BHA 10% kwasu salicylowego

KWAS KWASOWI NIERÓWNY
Nie każdy kwas jest odpowiedni do kuracji kwasami, jaką polecamy na wiosnę lub jesień. Wiele składników kosmetycznych, które w nazwie mają słowo 'kwas' nie ma nic wspólnego z typowymi kwasami złuszczającymi AHA , BHA i PHA. Mogą to być np. składniki nawilżające, łagodzące lub antyoksydanty.
- Kwas askorbinowy – witamina C, od strony chemicznej jest to bardzo delikatny kwas PHA, jednak składnik ten jest doceniany głównie za działanie antyoksydacyjne, rozjaśniające i przeciwzmarszczkowe.
W wysokim stężeniu 20% i powyżej, kwas askorbinowy pełni również funkcje złuszczające.
http://www.biochemiaurody.com/slownik/ascorbicacid.html
- Kwas glicyryzynowy – substancja łagodząca
http://www.biochemiaurody.com/slownik/glicyryzynian.html
- Kwas hialuronowy – składnik nawilżający
http://www.biochemiaurody.com/slownik/hyaluronian-ultra.html

SILNE I SŁABE PRODUKTY Z KWASAMI
Siła działania produktu z kwasami zależy od:
- wartości pH produktu, im niższe pH, tym silniejsze działanie kwasu (wartość pH dotyczy tylko wodnych roztworów);
- stężenia, czyli ile kwasu znajduje się w produkcie;
- rodzaju kwasu, np. kwasy PHA działają łagodniej od kwasów AHA lub BHA;
- formuły produktu np. płynne toniki z kwasami z dodatkiem alkoholu działają mocniej niż produkty z kwasami na bazie oleju;
- dodatków wzmacniających przenikanie kwasów w skórę, do których zaliczamy np. alkohol, glikole.
Wszystkie te czynniki powodują, że mamy np. zestawy o tym samym stężeniu kwasu BHA, ale o różnej sile działania.

SILNA KURACJA KWASAMI ZŁUSZCZAJĄCYMI
Produkty z kwasami możemy podzielić na:
1 - Kwasy o wysokich stężeniach i zwykle niskim pH, które stosuje się jako silny peeling kwasowy wg. odpowiedniej procedury i zmywa ze skóry po krótkim czasie (kilku minutach). W naszej ofercie jest to:
- Zestaw –Roztwór 40% kwasu migdałowego
Dużo informacji oraz praktycznych porad na temat peelingu kwasem migdałowym znajduje się >>TUTAJ
 - Roztwór BHA 10% kwasu salicylowego
Dużo informacji oraz praktycznych porad na temat peelingu kwasem salicylowym znajduje się >>TUTAJ
- Peeling z witaminą C 30% kwasu askorbinowego
Dużo informacji oraz praktycznych porad na temat peelingu kwasem askoribnowym znajduje się >>TUTAJ

2 - Produkty przeznaczone do regularnego zastosowania, które mają niższe stężenie kwasów oraz wyregulowane pH. Produkty te pozostawia się na skórze, jak każdy inny produkt pielęgnujący. (Pozostałe Zestawy z kwasami)
Zestawy z BiochemiaUrody.com polecane na wiosenną oraz jesienną kurację należące do kategorii nr 2 (czyli oprócz peelingów kwasowych) mogą być  stosowane regularnie lub tylko jako okresowe kuracje, zgodnie z polecanym w instrukcji zastosowaniem. Podczas kuracji warto pamiętać, iż brak łuszczenia nie oznacza braku działania produktu.  Jeśli jednak czujemy, że produkt z kwasami działa za delikatnie i poszukujemy silniejszej kuracji, wówczas możemy wykorzystać wybrany peeling kwasowy.

Oto lista zestawów z kwasami AHA/BHA/PHA w ofercie BiochemiaUrody.com wg. siły działania złuszczającego (od najsilniej złuszczającego):

PRODUKT POLECANY TYLKO NA KURACJĘ WIOSENNĄ lub JESIENNĄ:
1. Zestaw – Roztwór 40% kwasu migdałowego (pH = 1.8-2.0) – peeling kwasowy dla zaawansowanych
https://www.biochemiaurody.com/sklep/solution-mandelicacid.html
2. Roztwór BHA 10% kwasu salicylowego (pH = 4.0-5.5) - łagodny peeling naturalnym kwasem salicylowym
http://www.biochemiaurody.com/sklep/solution-salicylicacid.html

PRODUKTY POLECANE NA KURACJĘ WIOSENNĄ lub JESIENNĄ  lub  przez cały rok, jeśli się NIE opalamy i stosujemy codziennie ochronę przeciwsłoneczną:
3. Zestaw - Tonik z kwasami AHA/BHA 10% (pH = 2.8-3.0) 
4. Zestaw - Tonik z kwasem BHA 2% (pH = 2.8–3.0) 
5. Zestaw - Tonik mleczny AHA 8% (pH = 3.8–4.0) 
6. Zestaw - Serum migdałowe AHA 10% (pH = 4.0) 

PRODUKTY DO STOSOWANIA PRZEZ CAŁY ROK
7. Zestaw - Krem anty-trądzikowy AZELO/BHA (BHA 1.5%; pH = 5.0–5.5)
8. Zestaw - Serum-olejek regulujący LEMON (BHA 2%; pH nie dotyczy)
9.  Zestaw - Tonik z kwasem PHA 6% (pH = 3.8–4.0) 

KURACJA CZY PIELĘGNACJA
Dbając o dobry stan naszej skóry w okresie wiosennym lub jesiennym dobrze jest wprowadzać kuracje kwasami złuszczającymi. Pod pojęciem „kuracja” rozumiemy zastosowanie produktów aktywnych o intensywnym, silnym działaniu w określonym czasie.
Czy można taką kuracje zamienić na stałą pielęgnację i stosować kwasy cały rok, nie robiąc przerwy?
Jak najbardziej można stosować wymienione produkty stale w pielęgnacji, nie ma obowiązku robienia przerw, jest to tylko opcja. Szczególnie w przypadku cery tłustej i trądzikowej stałe stosowanie kwasów złuszczających jest korzystne, ponieważ utrzymują taką skórę ‘w ryzach’ czyli cały czas regulują poziom sebum, oczyszczają i goją. Również w przypadku skóry dojrzałej, stałe stosowanie produktów z kwasami jest korzystne, gdyż z wiekiem proces naturalnej odnowy i złuszczania martwej warstwy naskórka zostaje spowolniony.
Ważne jest tylko aby ODPOWIEDNIO DOBIERAĆ produkty aktywne, zwracając uwagę na ich stężenie, siłę działania, częstotliwość zastosowania czy np. porę roku. Cały czas należy też zwracać uwagę na stan i potrzeby naszej skóry. Jeśli zbyt często używamy silnie złuszczających produktów o intensywnym, podrażniającym i wysuszającym działaniu możemy sobie tylko zaszkodzić i pogorszyć stan skóry.
Należy również pamiętać, że efekt złuszczania naskórka nie może trwać wiecznie :-) Najlepiej to zobrazować na przykładzie zrogowaciałego naskórka na piętach. Jeżeli go usuwamy, ‘ścieramy’ za pomocą np. pumeksu to możemy dojść do warstwy kiedy dalsze działanie staje się wręcz szkodliwe i bolesne, w końcu dojdziemy do żywych warstw skóry i spowodujemy krwawienie :-)
Pamiętajmy, że nie można przyspieszać złuszczania naskórka w nieskończoność, w pewnym momencie osiągamy stan optymalny i można go jedynie utrzymywać na stałym poziomie.
PODSUMOWUJĄC:
- SILNE kuracje kwasami złuszczającymi stosujemy w ‘ograniczonym’ czasie, najlepiej wiosną lub jesienią,
- dla podtrzymania efektów kuracji MOŻNA stosować kwasy przez cały rok, ale wybieramy te, o słabszym działaniu i stosujemy je rzadziej,
- jeżeli latem planujemy się opalać, korzystać z solarium lub nie stosujemy produktów z filtrami, wówczas lepiej zrobić przerwę w stosowaniu produktów ‘fotouczulających’, czyli silnych kwasów złuszczających. 
Wszystkie porady to tylko sugestie, które należy dopasować do własnych potrzeb oraz rodzaju skóry.

CZY SKÓRA MOŻE SIĘ PRZYZWYCZAIĆ DO KWASÓW I 'ROZLENIWIĆ'?
Na pewno skóra się NIE przyzwyczaja i NIE ‘rozleniwia’. Jeżeli stosujemy przez długi czas jakiś produkt może nam się wydawać, że przestał działać, gdyż nie widzimy już takich spektakularnych zmian jak na początku.Wynika to z tego, że osiągnęliśmy już dany efekt i dalsze stosowanie kwasu utrzymuje ten efekt, więc wydaje się nam, że nie ma już poprawy. Przyzwyczailiśmy się do lepszego stanu skóry i ciągle czekamy na więcej :-) Gdyby przerwać stosowanie tych produktów, skóra po dłuższym czasie znowu może dojść do fazy pogorszenia i efekty się cofną. Jeżeli po przerwie wrócimy do produktu z kwasem lub retinolem/retinoidem to nagle wydaje nam się, że działa on niesamowicie, bo znowu widać wyraźną poprawę. Wobec tego, aby podtrzymać efekty po kuracjach silnymi składnikami aktywnymi można stosować je nadal, ale wybierać te o słabszym działaniu i aplikować je rzadziej np. tylko 2 razy w tygodniu.

4 komentarze:

 1. super tekst, jak zawsze na poziomie; dobrze, że mamy taką polską firmę; kupuję i jestem zadowolona.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy za miłe słowa i cieszymy się, że nasze produkty dobrze służą :-)

   Usuń
 2. Czyli wiosną mimo iż zamierzam opalać ciało, a chronić twarz od słońca mimo wszystko odradzane jest stosowanie kwasów? Nawet najdlanszhch?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W powyższym artykule wymieniliśmy zestawy z kwasami, które można stosować przez cały rok. Jeżeli chodzi o te silniejsze to już każdy musi sam ocenić, jeśli się ktoś dobrze chroni przed słońcem to może stosować.

   Usuń