poniedziałek, 26 września 2016

Jak połączyć kurację retinolem, retinoidem i kwasami złuszczającymi?

Jesień to idealna pora na takie kuracje, nasuwa się więc pytanie czy można jednocześnie wprowadzić do pielęgnacji dwa aktywne składniki o silnym działaniu czyli kwasy złuszczające + retinol/retinoid?
Retinol oraz retinoid w NASZEJ ofercie to modyfikowane formy, które charakteryzują się mniejszą możliwością podrażnienia i lepszą tolerancją, w porównaniu z tradycyjnym retinolem lub retinoidami na receptę, przy jednoczesnej wysokiej efektywności działania. Poza tym fakt, iż jest to forma olejowa sprawia, że retinol i retinoid praktycznie rzadko powodują przesuszenie i łuszczenie skóry.
Więcej informacji >> TUTAJ
Z tego względu produkty z retinolem oraz retinoidem, które oferujemy MOŻNA łączyć w kuracji z kwasami złuszczającymi.

 Oczywiście jak zawsze wszystko zależy od wrażliwości naszej skóry i indywidualnych reakcji, dlatego należy przestrzegać następujących zasad:
- 'słuchaj’ swojej skóry, to ona jest Twoim najlepszym doradcą; jeżeli odczuwasz podrażnienie, pojawia się zaczerwienienie, wówczas zwolnij częstotliwość aplikacji, daj skórze się przyzwyczaić,
- jeżeli minęło kilka tygodni, a twoja skóra się nie przyzwyczaiła i nadal reaguje podrażnieniem, zrezygnuj ze stosowanego produktu, widocznie Ci nie służy, wypróbuj inny lub wprowadź tylko jedną kurację, czyli albo kwasy złuszczające albo retinol/retinoid,
- zawsze zaczynaj od produktów o słabszej sile działania, stopniowo możesz wprowadzać silniejsze,
- pamiętaj o odpowiednim nawilżaniu skóry,
- wprowadź produkty łagodzące podrażnienia  i nawilżające np.:
# Zestaw specjalnie stworzony na kuracje złuszczające, odpowiedni dla wszystkich rodzajów cer Serum łagodzące SOS 
# dla cery tłustej, przetłuszczającej się oraz mieszanej - Zestaw – Serum AZELO 10%
# dla cery suchej - Zestaw – Serum odbudowujące
# LUB dla wszystkich rodzajów cer Zestaw Łagodzący żel hialuronowy z pantenolem

Oto PRZYKŁADOWY PROGRAM POŁĄCZONEJ KURACJI kwasami złuszczającymi i retinolem/retinoidem dla osób, które nie stosowały kwasów ani retinolu lub miały przerwę. Osoby, które już stosują kwasy mogą pominąć punkt 1.
Jest to oczywiście tylko sugestia, którą można zmieniać według własnych potrzeb :-) 
1. Zacznij od produktu z kwasem o słabszym działaniu np. Zestaw Tonik z kwasem PHA 6%,
LUB Zestaw Tonik z kwasem BHA 2% (bez alkoholu) - stosuj go przez 2-4 tygodnie.

2. Po tym czasie wprowadź produkt z retinolem o słabszym działaniu - Zestaw Krem regenerujący z retinolem.

3. Po kolejnych 2 tygodniach możesz zmienić produkt z kwasem na silniejszy lub stosować zamiennie w jeden dzień słabszy w drugi mocniejszy.

4. Gdy skończy się Krem z retinolem możesz wprowadzić produkt o silniejszym działaniu czyli wybrane serum z retinolem i stosować go zamiennie z kwasem:
- Zestaw Serum-olejek odmładzające RENEW 1%

5. Kolejny etap to najsilniejszy nasz produkt z retinoidami - Zestaw Booster olejowy RR 2% (retinol+retinoid)

6. Produkty z kwasami i retinolem/retinoidem najlepiej stosować zamiennie w jeden dzień kwas, w drugi retinol/retinoid. Opcja stosowania w tym samym dniu produktu z kwasem i retinoidami też jest możliwa, ale NIE polecamy stosować jej codziennie.
Retinol/retinoid i kwasy można stosować w tym samym dniu, ale o różnych porach, np. tonik/serum/krem z kwasem rano, zestaw na serum lub krem z retinolem lub retinoidem na wieczór. Ewentualnie przy odpornej skórze można stosować na wieczór np. Tonik z kwasami odczekać kilka minut i następnie wybrany zestaw z retinolem/retinoidem.

7. Kuracja retinolem/retinoidem daje najlepsze efekty przy regularnym stosowaniu przez minimum 6 miesięcy.

Zestawy z kwasami złuszczającymi w ofercie sklepu:
Zestawy z retinolem w ofercie sklepu:

KURACJA CZY PIELĘGNACJA
Dbając o stan naszej skóry od czasu do czasu powinniśmy wprowadzać kuracje. Pod pojęciem „kuracja” rozumiemy zastosowanie produktów aktywnych o intensywnym, silnym działaniu w określonym czasie. Dotyczy to np. kuracji kwasami złuszczającymi czy retinolem/retinoidem, którą najlepiej wykonywać jesienią.
Czy można taką kuracje zamienić na stałą pielęgnację i stosować np. kwasy lub retinol/retinoid przez cały rok, nie robiąc przerwy? 
Jak najbardziej można stosować wymienione produkty stale w pielęgnacji, nie ma obowiązku robienia przerw, jest to tylko opcja.
Szczególnie w przypadku cery tłustej i trądzikowej stałe stosowanie kwasów złuszczających jest korzystne, ponieważ utrzymują one taką skórę ‘w ryzach’, czyli cały czas regulują poziom sebum, oczyszczają i goją. Ważne jest tylko aby ODPOWIEDNIO DOBIERAĆ produkty aktywne, zwracając uwagę na ich stężenie, siłę działania, częstotliwość zastosowania czy np. porę roku. Cały czas należy zwracać uwagę na stan i potrzeby skóry.
Jeśli zbyt często używamy silnie złuszczających produktów o intensywnym, podrażniającym i wysuszającym działaniu możemy sobie tylko zaszkodzić i pogorszyć stan skóry.

Czy skóra po czasie może się przyzwyczaić lub ‘rozleniwić’?
Natomiast na pewno skóra się nie przyzwyczaja i nie ‘rozleniwia’. Jeżeli stosujemy przez długi czas jakiś produkt może nam się wydawać, że przestał działać, gdyż nie widzimy już takich spektakularnych zmian jak na początku.
Wynika to z tego, że osiągnęliśmy już dany efekt i dalsze stosowanie np. kwasu czy retinolu/retinoidu utrzymuje ten efekt, więc wydaje się nam, że nie ma już poprawy. Przyzwyczailiśmy się do lepszego stanu skóry i ciągle czekamy na więcej ;-) Gdyby przerwać stosowanie tych produktów, skóra po dłuższym czasie znowu może dojść do fazy pogorszenia i  efekty się cofną. 
Jeżeli po przerwie wrócimy do produktu  z kwasem lub retinolem/retinoidem to nagle wydaje nam się, że działa niesamowicie, bo znowu widać wyraźną poprawę.
Wobec tego, aby podtrzymać efekty po kuracjach silnymi składnikami aktywnymi można stosować je nadal, ale wybierać te o słabszym działaniu i aplikować je rzadziej np. retinol/retinoid tylko raz w tygodniu.

Wszystkie porady to tylko sugestie, które należy dopasować do własnych potrzeb oraz rodzaju skóry.

PODSUMOWUJĄC:
- SILNE kuracje kwasami złuszczającymi lub retinolem/retinoidem stosujemy w ‘ograniczonym’ czasie, najlepiej jesienią lub wiosną,
- dla podtrzymania efektów kuracji MOŻNA stosować surowce aktywne przez cały rok, ale wybieramy te, o słabszym działaniu i stosujemy je rzadziej,
- jeżeli latem planujemy się opalać, korzystać z solarium lub nie stosujemy produktów z filtrami, wówczas  lepiej zrobić przerwę w stosowaniu produktów ‘fotouczulających’ (silnych kwasów złuszczających oraz retinolu/retinoidu).

ZESTAWY Z KWASAMI ZŁUSZCZAJĄCYMI, które można stosować cały rok, odpowiednie również, aby przygotować skórę na silniejszą kuracje to:

41 komentarzy:

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam,
    Czy można laczyc kwas azaleinowy i salicylowy w codziennej pielegnacji?
    Mysle jeszcze o kwasie glikolowym jesli moje grudki nie znikna, ale martwie sie czy to nie bedzie juz "za duzo" dla mojej skory?
    Czy mozna laczyc kwasy BHA/AHA/PHA razem?
    Dziekuje z gory,
    Paulina T.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można łączyć ze sobą różne kwasy pod warunkiem, że mamy odporną skórę, przyzwyczajoną do kwasów. Sposób łączenia, częstotliwość stosowania zależy od tego jak silne produkty stosujemy i jak reaguje nasza skóra. Tutaj podajemy przykładowe sposoby łączenia różnych produktów z kwasami w zależności od ich siły działania: http://biochemiaurodyblog.blogspot.com/2016/08/kuracja-kwasami-zuszczajacymi-przydatne.html
      Pozdrawiamy
      Zespół BU

      Usuń
  3. A ja chciałabym zapytać, czy planują Państwo wprowadzić do oferty kosmetyk dedykowany specjalnie do biustu? Domyślam się, że nie ma przeciwwskazań do stosowania kosmetyków obecnie dostępnych w ofercie na dowolną partię ciała w celu pielęgnacji i ujędrnienia. Idąc tym tropem, na który zestaw najlepiej postawić:
    Zestaw - Eliksir winogronowy DNA + komórki macierzyste, Zestaw - Serum-olejek odmładzający RENEW 2%, Zestaw - Krem SOJOWY z peptydami, ...?
    Pozdrawiam!
    Dominika

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie planujemy wprowadzać produktu przeznaczonego specjalnie do biustu, jak Pani słusznie zauważa, nie ma przeciwwskazań w stosowaniu produktów ujędrniających również na biust. Staramy się nie dzielić surowców na części ciała, tylko ze względu na działanie. Stąd też oferujemy wiele surowców odpowiednich również do pielęgnacji biustu.
      Np. wszystkie produkty z retinolem, peptydami, kwasem hialuronowym, soją, prokolagen morski, oleje roślinne np. olej z opuncji czyli to co ujędrnia jest odpowiednie również do pielęgnacji biustu i całego dekoltu. Spośród wymienionych przez Panią zestawów polecić możemy szczególnie Zestaw Krem sojowy.
      W sprawie zapytań i porad zapraszamy do kontaktu emailowego pomoc@biochemiaurody.com
      Pozdrawiamy
      Zespół BU

      Usuń
  4. Witam, Czy Serum Renew 2% można bezpiecznie stosować w okresie karmienia piersią?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak można, przeciwwskazania dotyczą TYLKO okresu ciąży.

      Usuń
  5. Witam

    Od dłuższego czasu, regularnie stosuję serum-olejek regulujący lemon oraz tonik z kwasem PHA 6%.
    Mam 30 lat ale nadal borykam się z niedoskonałościami skóry (zaskórniki, krostki, przebarwienia), chciałabym wprowadzić do pielęgnacji mocniejszy kwas w połączeniu z retinolem. Myślałam o tym, żeby zamienić obecny tonik na AHA/BHA 10%. Czy jako produkt z retinolem mogę od razu użyć któregoś serum czy najpierw konieczne jest wprowadzenie kremu regenerującego? Używam jeszcze hydrolatu oczarowego, punktowo olejku tamanu, oleju z kocanki oraz na dzień serum olejku z witaminą C w połączeniu z żelem hialuronowym. Czy to będzie dobre połączenie? Czy wprowadzić również jakieś łagodzące serum (np SOS)? Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżeli skóra dobrze reaguje na stosowane do tej pory produkty z kwasami, jak najbardziej można teraz wzmocnić kurację. Często przy zaskórnikach i wypryskach dopiero silniejsze produkty pomagają. Może Pani od razu wprowadzić np. Serum oliwkowe RENEW z 0.5% retinolu, nie musi być koniecznie krem. Przez około 2 tygodnie stosować zamiennie serum z retinolem + stosowane do tej pory produkty z kwasami, potem zamienić na silniejszy Tonik z kwasami AHA/BHA 10%. Dalej postępować zgodnie z informacjami podanymi w artykule.
      Hydrolat oczarowy, olej tamanu oraz z kocanki, a także Serum z witaminą C + żel hialuronowy na dzień będą idealnie pasowąły do tej kuracji. Produkty z kwasami oraz retinolem powinnym być aplikowane po tonizowaniu skóry hydrolatem, na jeszcze wilgotną skórę po hydrolacie.
      Jako łagodzący zestaw może Pani wypróbować wymienione oleje + żel hialuronowy, stosowane na zasadzie dwufazowego nawilżacza. Oczywiście Serum SOS jest również odpowiednie, ale nieobowiązkowe;)

      Usuń
  6. Dziękuje za odpowiedź. Jeszcze tylko jedno pytanie: kończy mi się obecnie stosowane serum z witaminą C, chciałabym je wymienić tym razem na inny produkt z działu boosterów, czy do planowanej kuracji lepszy będzie granat+witC czy rozświetlający z witCE-AA ? Czy może jeszcze jakiś zupełnie inny zestaw?
    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Obydwa wymienione Boostery z witaminą C pasują do kuracji łączonej kwasami i retinolem. W tej tabeli porównujemy wszystkie nasze trzy boostery z wit. C i podpowiadamy dla kogo są polecane, może to pomoże w podjęciu decyzji: http://biochemiaurody.com/vademekum/booster-comparison.html
      Możemy jedynie zwrócić uwagę na to, że silna kuracja złuszczająca może trochę podrażniać skórę i z tego względu lepszy wydaje się Booster olejowy GC 20%. Zależy to oczywiście od tego jak skóra będzie reagować na silne kwasy i retinoidy.

      Usuń
    2. A czy Booster jedwabisty z wit.C 25% + Q10 sprawdzi się z kuracją retinolem? Czy muszę te dwa produkty stosować oddzielnie, jeden na rano drugi na wieczór?

      Usuń
    3. Koniecznie trzeba stosować oddzielnie jeden rano, drugi wieczorem i należy też sprawdzić, czy booster jedwabisty na pewno może być stosowany bezpośrednio na skórę, na początku polecamy go rozcieńczać olejem i obserwować reakcję skóry. Warto przeczytać informacje w części 'Zastosowanie produktów' pod instrukcją wykonania.

      Usuń
  7. Witam,
    Od ponad 6 tygodni stosuję krem z retinolem 0,3%, jak na razie cera mi się tylko pogorszyła, nie widzę poprawy. Zmartwiona zakupiłam effaclar duo+, który kiedyś stosowałam i mi pomógł, a zawiera w sobie kwas salicylowy i linolowy. Dopiero po głębszej analizie kosmetyków z retinolem doczytałam, że chyba powinnam dać mu więcej czasu, żeby zadziałał. Zastanawiam się, czy mogę połączyć obydwa kremy, np. na wieczór z retinolem a rano effaclar duo+ czy to jedna może być zbyt duże obciążenie dla cery?
    Dziękuję i pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, można stosować jednocześnie obydwa kremy jeśli skórze to odpowiada i nie pojawi się podrażnienie. Częstotliwość należy dopasować do tego jak reaguje skóra, można tak jak Pani opisuje lub zamiennie w jeden dzień retinol, w drugi kwasy.

      Usuń
    2. Dziękuję bardzo za odpowiedź :)

      Usuń
  8. Czy kwas BHA 2%, można stosować przez cały rok jak w przypadku PHA? Czy w okresie letnim, należy przerwać kurację?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przez cały rok można stosować Tonik z kwasem BHA 2% (bez alkoholu). W tej tabeli wymieniamy wszystkie nasze produkty z kwasami, które można bezpiecznie aplikować w okresie lata i ekspozycji na słońce: http://biochemiaurody.com/vademekum/toners-comparison.html
      W przypadku pozostałych, jeżeli chcemy się opalać, lepiej kuracje przerwać.

      Usuń
  9. Dzień dobry,
    czy stosując kurację kwasami i retinolem należy zaprzestać wykonywania 1-2 razy w tygodniu mechanicznych peelingów?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli są to delikatne peelingi i skóra nie jest podrażniona, to nie ma takiej potrzeby. Nie ma tutaj żelaznej reguły, jak zawsze trzeba obserwować reakcję i stan swojej skóry.

      Usuń
    2. Dziękuję bardzo za odpowiedź:)

      Usuń
  10. Dzień dobry,
    Czy jeśli mam popękane naczynka na twarzy (głównie na skrzydełkach nosa i delikatny rumień na policzkach) to mogę bez obaw stosować kurację? Czy kwasy lub retinoidy mogą negatywnie wpłynąć na moje naczynka?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Osoby z cerą naczynkową również mogą stosować kurację tylko muszą wybrać odpowiednie produkty.
      Retinoidy, które oferujemy działają delikatnie i są odpowiednie również dla cer naczynkowych i wrażliwych. Trzeba je tylko wprowadzać stopniowo, tak jak opisujemy powyżej. Natomiast, które zestawy z kwasami będą najlepsze wymieniamy w tej tabeli: http://biochemiaurody.com/vademekum/toners-comparison.html

      Usuń
  11. Używalam waszego boostera z retinolem, bardzo dobrze go wspominam. Teraz mam retinoid na recepte - atrederm. Czy mogę stosować atrederm i booster jednoczesnie? tzn. zamiennie jeśli chodzi o dzień aplikacji, ale czy można stosowac dodatkowo inne retinole kiedy jest się w trakcie kuracji retinoidem na receptę?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To pytanie trzeba już zadać lekarzowi, który kurację zalecił i przepisał.

      Usuń
  12. Witam
    Stosuję Zestaw - Serum-olejek odmładzający RENEW (retinol 1% + złoto)czy moęgę włączyć do pielęgnacji Tonik z kwasami AHA/BHA 10% i który hydrolat będzie najbardziej odpowiedni przy takiej pielęgnacji,
    Hydrolat z werbeny cytrynowej 100% czy Hydrolat z kocanki?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgodnie z artykułem powyżej można prowadzić kurację łączoną, czyli dodać Tonik z kwasami pod warunkiem, że skóra dobrze reaguje. Obydwa wymienione hydrolaty są odpowienie przy takie kuracji.

      Usuń
  13. Witam, proszę o poradę, jak stosować Krem odnawiający z RETINOLEM+HA oraz Tonik z kwasami AHA/BHA 10%. Jak łączyć te produkty? Zakupiłam u Państwa te produkty, nie stosowałam ich wcześniej i chciałabym je wprowadzić do pielęgnacji w taki sposób by ich działanie było jak najlepsze i bezpieczne dla skóry. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kurację łączoną kwasami i retinoidami trzeba prowadzić zgodnie z zaleceniami, które podajemy w artykule powyżej, proszę przeczytać dokładnie punkt 6. Kuracje prowadzimy najlepiej na noc.
      Zachęcamy również do zapoznania się z informacjami, które podajemy w części 'zastosowanie produktu' pod instrukcją wykonania, podajemy tam np. że Tonik z kwasem AHA/BHA 10% NIE nalezy stosować codziennie.

      Usuń
    2. Czy po toniku z kwasami AHA/BHA 10% mogę zastosować żel hialuronowy odżywczy albo żel hialuronowy z peptydami? Jeśli tak, to czy przed nałożeniem żelu należy dodatkowo przetrzeć twarz hydrolatem?

      Usuń
    3. Czy żel hialuronowy odżywczy lub żel hialuronowy z peptydami można nakładać przed nałożeniem kremu z retinolem+ha?
      Czy podczas stosowania toniku z kwasami AHA/BHA 10% jako produkt nawilżający i łagodzący podrażnienia mogę zastosować powyżej zapisane żele hialuronowe czy musi to być serum łagodzące SOS bądź inne tego typu serum wypisane w artykule powyżej?

      Usuń
    4. Tak, oczywiście można aplikować wybrany żel hialuronowy zarówno po Toniku AHA/BHA 10%, jak i przed Kremem z retinolem. Nie musi Pani przecierać skóry dodatkowo hydrolatem.
      Zgodnie z opisem w tym artykule jako produkt nawilżający przy kuracji można wybrac również żel, nie musi to być obowiązkowo Serum SOS:
      - wprowadź produkty łagodzące podrażnienia i nawilżające np.:
      # Zestaw specjalnie stworzony na kuracje złuszczające, odpowiedni dla wszystkich rodzajów cer Serum łagodzące SOS
      # dla cery tłustej, przetłuszczającej się oraz mieszanej - Zestaw – Serum AZELO 10%
      # dla cery suchej - Zestaw – Serum odbudowujące
      # LUB dla wszystkich rodzajów cer Zestaw Łagodzący żel hialuronowy z pantenolem (LUB inny według uznania).

      Usuń
  14. Dzień dobry,

    Mam pytanie odnośnie połączenia boostera miedziowego z retinolem.
    Używam co wieczór na zmianę kwasu złuszczającego (tonik z kwasem migdałowym 4% + kwas szikimowy 5% lub czasami wymiennie tonik aha/bha) z retinolem (serum RENEW lekkie (retinol+B3+soja)) i chciałabym dołączyć do tego dwa boostery - booster rozświetlający z wit.C (E-AA 25%) oraz booster miedziowy. Czy mogę używać boostera z wit. C rano, a boostera miedziowego wieczorem? Wówczas jednego wieczoru połączę tonik z kwasem
    z boosterem miedziowym - i tu z opisu zastosowania boostera wynika że mogę go użyć chwilę przed kwasem, a kolejnego wieczoru połączę retinol z boosterem miedziowym, czy takie połączenie jest możliwe?
    Oprócz tego stosuję codziennie kwas hialuronowy z olejkiem.

    Z góry dziękuję za odpowiedź :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To bardzo dobry plan, kuracja łączona kwasami i retinoidami + peptydy miedziowe, a rano witamina C, idealne działanie, które warto porowadzić do wiosny. Takie połączenie wieczorem jest możliwe i prawidłowe.
      Booster z witaminą C rano.
      Booster miedziowy wieczorem codziennie przed kwasem i retinoidami, dobrze Pani zrozumiała zastosowanie boostera miedziowego ;)
      Połączenie kuracji kwasowo retinoidowej z Boosterem miedziowym to idealna opcja, peptydy miedziowe działają jak zarządca, który reguluje, przyspiesza i usprawnia wszelkie kuracje.

      Po kwasach i retinolu żel hialurownowy z olejkiem jako nawilżanie.

      Usuń
  15. A jak wygląda sprawa z peelingiem migdałowym? Czy w czasie trwania kuracji (1 aplikacja peelingu co 10 dni, zaczynając od stężenia 20%, a kończąc na 40%) można stosować produkty z retinolem z BU?

    OdpowiedzUsuń
  16. Czy można stosować jednocześnie w kuracji Booster miedziowy 3xCu 6% i Booster olejowy RR 2%
    (Retinol + Retinoid). Jeśli tak to jak stosować???

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ta można, to nasze dwa super boostery o najwyższych dopuszczalnych stężeniach składników aktywnych, które ze sobą doskonale współdziałają. Miedż zawsze pierwsza, a potem (po około 2 min) kolejne produkty np. Booster RR2%. Peptydy miedziowe można stosować codziennie, natomiast Booster RR 2% maksymalnie co dwa dni jeśli skóra dobrze reaguje na takie steżenia retinoidów.

      Usuń
  17. Proszę o wyjaśnienie do punktu 3.Produkt z kwasem można zamienić na silniejszy(produkt z kwasem?), czyli na co? Na jaki konkretnie slniejszy kwas(?) czy inny produkt zamieniamy?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W naszej ofercie mamy dużo zestawów z kwasami o różnej mocy, pod tą tabelą wszystkie produkty z kwasami złuszczającymi jakie oferujemy ułożone są według siły działania: https://www.biochemiaurody.com/vademekum/toners-comparison.html Jeśli przykładowo najpierw stosowany był Tonik BHA 2% bez alkoholu to potem można dodać silniejszy Tonik BHA 2% + kwas szikimowy. Wybór zestawu zależy od tego jakie sa nasze potrzeby rodzaj cery itd.

      Usuń