niedziela, 17 czerwca 2018

PRO - EKOLOGICZNA 'BIOCHEMIA URODY'

Kwestie dbałości o środowisko nie są nam obojętne i cały czas bierzemy je pod uwagę. Specyfika naszej działalności polega na tym, że oferujemy skonfekcjonowane, odważone surowce kosmetyczne, z których wytwarza się samodzielnie kosmetyki. Z wiadomych względów generuje to dużą ilość małych opakowań i tego uniknąć nie możemy. Na tym bowiem polega cała idea, gotowe kosmetyki można kupić w sklepie, ale nie będą już nigdy takie, jak przygotowane samodzielnie na świeżo. 
Realizacja tego pomysłu rodzi pewne wymagania.  Nie jesteśmy np. w stanie zastąpić probówek czymkolwiek, surowce muszą być zapakowane i zabezpieczone odpowiednio.
Oczywiste jest, że klienci oczekują aby wszystko było wyglądało należycie, poszczególne elementy niezniszczone, etykiety niepogniecione lub zabrudzone, a surowce odpowiednio zabezpieczone. Z jednej strony chwaleni jesteśmy za dbałość o te szczegóły, z drugiej ganieni za dużą ilość opakowań.
Musimy więc manewrować między estetyką pakowania, a ilością woreczków, buteleczek, karteczek itd.JAKIE DZIAŁANIA PRO-EKOLOGICZNE  PODEJMUJEMY:
- Stosujemy tekturowe, szare, niebielone kartony, czyli wersję pro-ekologiczną.
- Jako wypełniacze do paczek używamy papierowe ścinki z recyklingu, czyli również odpady pro-ekologiczne (na które czasami klienci narzekają, że pylą, ale ponieważ są EKO, z nich nie zrezygnujemy:)
- Ograniczyliśmy ilość drukowanego papieru, instrukcje są tylko w formie elektronicznej, do paczek załączane są jedynie małe paragony.
- Aby zmniejszyć ilość woreczków strunowych wprowadziliśmy nowe ekologiczne/biodegradowalne torebki na zestawy.
- Niektóre surowce sypkie pakujemy w papierowe biodegradowalne/ekologiczne opakowania.
- Zmniejszamy ilość plastikowych akcesoriów w zestawach (np. zrezygnowaliśmy z plastikowych łyżeczek, pipetek, butelek z pipetami szklanymi do porcji zapasowych).
-  Zestawy planujemy tak, aby zapewnić jak najmniejszą ilość opakowań dlatego kosmetyk wykonuje się często w butelce, w którą jest zapakowany jeden z surowców.
- Wprowadziliśmy szpatułki drewniane, które zastąpiły plastikowe.
- Wprowadziliśmy duże opakowania niektórych surowców jako zapas do uzupełniania, pakowane w ekologiczne, aluminiowe torebki.
- ZACHĘCAMY DO PONOWNEGO WYKORZYSTANIA OPAKOWAŃ na kremy, pudry, peelingi i sera, dlatego do wyboru posiadamy wersje zestawów bez akcesoriów i pudełeczek, dla tych, którzy już posiadają opakowania i chcą je ponownie wykorzystać.
- Wybieramy odpowiednie opakowania plastikowe, w tym wyłącznie wersje PET przeznaczone w 100% do recyklingu, nieuwalniające toksyny.
- Planujemy akcje z okazji dni Ziemi, o czym będziemy informować na naszej stronie Facebook. https://www.facebook.com/BiochemiaUrodycom/Najkorzystniejszą opcją dla ochrony środowiska byłoby wielokrotne napełnianie butelek szklanych lub plastikowych. Niestety NIE MAMY MOŻLIWOŚCI PONOWNEGO WYKORZYSTANIA BUTELEK LUB PROBÓWEK, istnieje dużo ograniczeń i regulacji unijnych, które to uniemożliwiają. Nawet butelek szklanych nie wykorzystuje się już do ponownego napełniania tylko do recyklingu.
Co wobec tego dzieje się z odpadami po wykonanym zestawie:
# Mogą trafić na śmietnik komunalny gdzie, zarówno szklane jak i plastikowe, będą leżeć przez tysiące lat.
(szkło wyrzucone jako śmieć, rozpadnie się dopiero po milionie lat (źródło: U.S. Environmental Protection Agency; Environmental Factoids; July 2009)
# Trafią do recyklingu, czyli zostaną wyrzucone do odpowiednich pojemników.

Jak widać nieważne czy to szkło czy plastik 100% recyclable, jeśli go nie wyrzucimy odpowiednio do pojemników na recykling, to każdy typ będzie zaśmiecać na setki tysięcy lat środowisko.
To prawda, że wyrzucone nieprawidłowo szkło jest nadal neutralne, zajmuje zaś objętościowo więcej miejsca jako śmieć, natomiast w przypadku plastiku ważne jest zwracanie uwagi na jego typ i wybór wersji nietoksycznych.

RECYKLING PLASTIKU, SZKŁA, PAPIERU i ALUMINIUM
Okazuje się, że kwestia recyklingu plastiku, szkła, papieru i aluminium nie jest taka czarno / biała i nasze przeświadczenie, że szkło jest najlepsze do recyklingu nie do końca jest prawdziwe. 

Zaletą szkła jest to, że może być przetwarzane wielokrotnie pod warunkiem, że zostanie odpowiednio wyrzucone i nie pomieszane z innymi odpadami.
Przeróbka szkła jest niestety mniej opłacalna dla środowiska, gdyż:
- Szkło się tłucze i powoduje zniszczenia podczas przetwarzania.
-  Transport wymaga większego zużycia benzyny.
- Potrzebne jest więcej energii, aby szkło wyprodukować i przerobić. Temp. topnienia szkła (1500°C) jest wyższa niż temp. topnienia plastiku (PET - 245°C).
- Recykling szkła jest mało wydajny. Koszt przetworzenia tony szkła dochodzi do 90$, natomiast tonę przetworzonego szkła można sprzedać tylko za 10$. 
Aby zmniejszyć wydzielenie 1 tony CO2, należy poddać recyklingowi 3 tony szkła. Dla porównania recykling tylko 1 tony aluminiowych puszek, zmniejsza wydzielenie aż 3 ton CO2.
Z tego względu są kraje/regiony, gdzie łatwiej oddać plastik do recyklingu niż szkło.
Do tego dochodzą:
- Problemy ze szczelnością, opakowania szklane mają mniejszy wybór rodzaju nakrętek, z naszego doświadczenia wynika, że częściej przeciekają.
-  Bezpieczeństwo używania opakowań szklanych/plastikowych, wyobrażacie sobie szklane butelki na żele do mycia lub szampony pod prysznicem, co by się stało gdy się rozbiją?
- Tylko opakowania z tworzyw pozwalają na stworzenie wersji z zaawansowanym system dozowania np. opakowania air-less, które chronią formuły przed degradacją.
 - Rozwój  sprawił, że mamy takie dziedziny i typy opakowań, których ze szkła wykonać nie można np. beczki, kanistry, probówki zamykane przeznaczone do transportu.

NIE jesteśmy przeciwnikami szkła, opakowania szklane były i nadal będą w naszej ofercie jako opcja do dokupienia.
Okazuje się jednak, że papier i aluminium, czyli to, w co wchodzimy, jak również plastik, w tym PET 100% recycle, który oferujemy, są dużo lepszym materiałem w kwestii przyjaznego środowisku recyklingu.

Źródła:
https://grist.org/article/pain-in-the-glass/
- http://www.waste360.com/glass/focusing-economics-glass-recycling
- http://homeguides.sfgate.com/much-energy-recycling-save-79720.html


PET NIE RÓWNY PET-owi, czyli jakość plastiku.
Wszystkie opakowania plastikowe, które oferujemy mamy dokładnie sprawdzone i odpowiednio dobrane do przechowywania danego surowca.
Warto uwzględnić, że PET nie jest równy PETowi, nasze opakowania są najwyższej jakości w tej klasie i są produkowane specjalnie na naszej zamówienie, z materiału, który chroni surowce przed dostępem światła.
Opakowania PET jakie oferujemy:
- to 100% recycled PET,
- powstają na zasadzie recyklingu, czyli ponownego zużycia plastiku,
- są BPA - free,
- są odporne chemicznie i nie uwalniają żadnych toksycznych substancji.
Producent tych opakowań jest wiodącym producentem opakowań na terenie EU, posiadającym certyfikaty spełniające normy ekologiczności. Energia powstała podczas produkcji opakowań jest przez nich wykorzystywana od razu do ogrzewania pomieszczeń biurowych i produkcyjnych oraz nawet użyczana innym firmom do celów grzewczych.
Każde opakowanie jakie zakupujemy sprawdziliśmy pod względami bezpieczeństwa oraz producenta.

ILOŚĆ GENEROWANYCH ODPADÓW
Czy wiecie, że ilość odpadów jakie produkuje każdy zakład pracy przygotowujący gotowe kosmetyki, jest  znacznie większa niż to co nasi klieci wyrzucają.  Klientowi, który kupuje jedno opakowanie, słoiczek czy butelkę tylko wydaje się, że jest to bardziej ekologiczne i nie stoją za tym tony śmieci, takie działanie psychologiczne, które nas uspakaja. Nie widzimy bowiem ile śmieci jest generowanych, aby wyprodukować jeden słoiczek lub buteleczkę. Nasi klienci w swoich domowych laboratoriach nie używają np. tysięcy jednorazowych maseczek, rekawiczek, nakładek na buty i czepków, które sa wyrzucane po każdym zdjęciu (nawet na chwilę, żeby napić się kawy :)
Ilość śmieci jaką my generujemy w domowej produkcji kosmetyków jest znacznie niższa niż przy masowej produkcji gotowych kosmetyków.

NOWE MOŻLIWOŚCI
Aktualnie przemysł szuka innych możliwości. Ponieważ szkło nie jest kierunkiem najlepszym i nie rozwiąże wszystkich problemów, dlatego technolodzy pracują nad nowymi biodegradowalnymi i odnawialnymi materiałami. Pojawiają się już na rynku:
- tzw. PET zielony, BPA-free, nie uwalniający toksyn, 100% recyclable,
- folie biodegradowalne z celulozy i skrobi,
- ostatnią nowością jest EKO plastik otrzymywany z trzciny cukrowej.
Nowe materiały dopiero raczkują na rynku i są na razie bardzo drogie oraz trudno dostępne, ale trend na pewno będzie się rozwijał, a my jak zawsze będziemy śledzić wszelkie nowości i je w miarę możliwości wprowadzać;)
CO ZROBIĆ ZE ZUŻYTYMI OPAKOWANIAMI?
Zgodnie z prawem żadnych opakowań czy to szklanych, czy plastikowych nie można ponownie napełniać. Nie możemy więc ich wykorzystywać w ten sposób, ale Wy już możecie :)

# Najlepszą dla środowiska opcją jest ponowne ich wykorzystywanie lub wyrzucanie do odpowiednich pojemników  przeznaczonych do recyklingu. Wcześniej trzeba je umyć i odkręcić nakrętki!

# Opakowania można ewentualnie używać na własne potrzeby, na przykład stosować wielokrotnie po umyciu.

# Można również podejść do sprawy kreatywnie, na FB wiele osób pisało, że np. w woreczkach zamraża pietruszkę i koperek, w pudełeczkach trzymają guziki, gwoździe, lub wykorzystują plastikowe opakowania na ozdoby pokazane na zdjęciu Więcej informacji o kosmetycznym zero waste czytajcie tutaj >> https://biochemiaurodyblog.blogspot.com/2020/02/kosmetyczne-zero-waste.html

Zamień zużyte opakowania BU na kupon zniżkowy - jeśli chcesz uczestniczyć w naszej EKO AKCJI szczegóły czytaj tutaj >> https://biochemiaurodyblog.blogspot.com/2020/09/eko-akcja-bu-zamien-zuzyte-opakowania.html

2 komentarze: