niedziela, 4 września 2016

KWASY ZŁUSZCZAJĄCE W PIGUŁCE

Wszystkie kwasy AHA, BHA, PHA powodują regenerację naskórka, ale różnią się między sobą siłą działania oraz swoistymi właściwościami, dlatego dobrze jest wybrać rodzaj odpowiedni dla twojej skóry:
- Kwas SALICYLOWY BHA - złuszcza naskórek oraz mocno oczyszcza rozszerzone pory, najlepszy na zaskórniki i wypryski.
- Kwas MIGDAŁOWY AHA - działa złuszczająco, antybakteryjnie, spłyca zmarszczki, nie oczyszcza porów tak silnie jak `salicylowy, jest lepiej tolerowany, nawet przez wrażliwe cery naczynkowe.
- Kwas MLEKOWY AHA - działa złuszczająco, ale również nawilżająco dlatego polecany jest w przypadku cery suchej i dojrzałej.
- Kwas SZIKIMOWY - złuszcza bardzo delikatnie "niewidocznie dla oka", działa silnie antybakteryjnie, zmniejsza przetłuszczanie, polecany na trądzik, najkorzystniej łączyć go z innymi kwasami.
- GLUKONOLAKTON kwas PHA - złuszcza bardzo delikatnie, działa łagodniej, jest dobrą opcją jako początek kuracji lub dla osób o bardzo wrażliwej skórze, nie uwrażliwia skóry na słońce.

Poniżej znajdziecie dokładniejsze porównanie wszystkich kwasów złuszczających:1. KWAS SALICYLOWY (BHA)
Jest to jedyny kwas beta-hydroksylowy (BHA) stosowany w kosmetyce.  Ogólne działanie kwasu BHA jest bardzo podobne do kwasów AHA, czyli także reguluje on odnowę komórkową skóry, działa złuszczająco poprzez rozluźnianie połączeń międzykomórkowych i usuwa zbędne warstwy zrogowaciałych komórek naskórka. Jest to kwas rozpuszczalny w tłuszczach, dzięki temu nie tylko złuszcza martwe komórki z powierzchni naskórka, ale ma także zdolność przenikania przez warstwę łojową (sebum), wnikania w głąb porów skóry oraz mieszków włosowych i ich oczyszczania, co ma duże znaczenie w redukcji trądziku, wyprysków i zaskórników. Z tego względu preparaty z kwasem BHA polecane są dla cer skłonnych do zanieczyszczonych porów i trądziku. Jest także odpowiedni dla cer suchych, naczynkowych i dojrzałych z problemem zanieczyszczonych porów skóry, zwłaszcza w tzw. linii T, bowiem nie ma  właściwości wysuszających, natomiast wykazuje również działanie przeciwzmarszczkowe i przeciwzapalne.
Kwas salicylowy, podobnie jak kwasy AHA zwiększa wrażliwość skóry na słońce. Kwas ten jest stosowany w dużo niższym stężeniu niż kwasy AHA, gdyż wykazuje on silne działanie już w niższych stężeniach. W gotowych kosmetykach stężenie kwasu BHA zwykle dochodzi do maksymalnie 2%.
Więcej na temat kwasu salicylowego czytaj TUTAJ.
Więcej na temat ekstraktu z wierzby czarnej bogatego w naturalny kwas salicylowy czytaj TUTAJ

Zestawy z kwasem salicylowym w ofercie BiochemiaUrody.com:
- Zestaw - Serum olejek – regulujący LEMON
- Zestaw - Tonik z kwasem BHA 2% (bez alkoholu) - zawiera naturalny kwas salicylowy - ekstrakt z kory wierzby.
- Roztwór BHA 10% kwasu salicylowego - jest to ekstrakt  z kory wierzby czarnej, który zawiera naturalny kwas salicylowy.
- Zestawy na Booster zwężający pory 
- Zestawy na Toniki z kwasem migdałowym 4%

2. KWAS MLEKOWY (AHA)

Jest to kwas należący do grupy kwasów AHA, o działaniu złuszczającym, nawilżającym i przeciwstarzeniowym. Jego złuszczające działanie powoduje, że reguluje odnowę komórkową skóry, poprzez usunięcie zbędnych, zrogowaciałych komórek, dzięki czemu poprawia się struktura i koloryt skóry. Dodatkowo kwas mlekowy wpływa na produkcję ceramidów i kolagenu, przez co zwiększa stopień nawilżenia oraz jędrność skóry. W porównaniu do kwasu glikolowego, kwas mlekowy działa bezpieczniej i równie skutecznie, poza tym wykazuje silniejsze działanie nawilżające.  Jest to kwas polecany głównie w przypadku cery suchej i dojrzalej. Jest on również odpowiedni w pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej, zwłaszcza w połączeniu z kwasem salicylowym (BHA), wykazuje bowiem lekkie działanie odkażające oraz złuszcza silniej niż kwas salicylowy.  Kwas mlekowy zwiększa wrażliwość skóry na słońce dlatego podobnie jak w przypadku wszystkich innych produktów z kwasami AHA, podczas kuracji kwasem mlekowym należy się chronić kremami ze stabilnymi filtrami anty-UV natomiast NIE powinno się korzystać z solarium i opalać się na słońcu. W produktach do regularnego zastosowania, kwasy AHA są stosowane w stężeniu 5-10%.
Więcej na temat kwasu mlekowego czytaj TUTAJ. 

Zestawy z kwasem mlekowym w ofercie BiochemiaUrody.com:
3. GLUKONOLAKTON, KWAS PHA
Jest to przedstawiciel nowej grupy złuszczających kwasów poli-hydroksylowych - PHA. To nowa generacja kwasów hydroksylowych, które posiadają wszystkie cechy i zdolności charakterystyczne dla popularnych kwasów AHA, ale dodatkowo działają łagodniej, nie powodując efektów ubocznych w postaci intensywnego łuszczenia, pieczenia, szczypania lub zaczerwienienia skóry możliwego w przypadku kwasów AHA.  PHA są więc dobrą opcją dla osób o bardzo wrażliwej skórze, a także mogą być stosowane u osób z trądzikiem różowatym, łuszczycą, łojotokiem, egzemą i innymi schorzeniami skórnymi, w przypadku których złuszczanie może być pomocne w leczeniu, ale musi być ono przeprowadzane bez ryzyka wystąpienia drażniących efektów ubocznych.  W odróżnieniu od kwasów AHA i BHA, kwasy PHA nie zwiększają wrażliwości skóry na promieniowanie UV, dlatego zestaw na Tonik PHA 6% można bezpiecznie stosować nawet przy mało rygorystycznej ochronie przeciwsłonecznej. W produktach do regularnego zastosowania, kwasy PHA są stosowane w stężeniu 5-10%.
Więcej na temat kwasu PHA czytaj TUTAJ.

Zestaw z kwasem PHA w ofercie BiochemiaUrody.com:


4. KWAS MIGDAŁOWY (AHA)

Kwas z grupy AHA, który posiada typowe dla AHA właściwości regulujące odnowę naskórka, a dodatkowo wyróżnia się nietypowym dla tej grupy kwasów, działaniem antybakteryjnym i odkażającym, co sprawia, że jest to kwas AHA polecany przy cerach trądzikowych.  Warto wspomnieć, że kwas migdałowy najsilniej stymuluje produkcję kwasu hialuronowego w skórze spośród wszystkich kwasów AHA i BHA, wykazuje więc również działanie przeciwzmarszczkowe. Dzięki większej wielkości cząsteczek oraz działaniu łagodzącemu, kwas migdałowy jest lepiej tolerowany, nawet przez wrażliwe cery naczynkowe.  W porównaniu z kwasem glikolowym (AHA) nie powoduje podrażnienia, zaczerwienienia, silnego łuszczenia skóry oraz przebarwień pozapalnych. Z tego powodu peelingi kwasem migdałowym są polecane przez cały rok, również latem, jednak to nie oznacza, że podczas stosowania produktów z kwasem migdałowym ochrona przeciwsłoneczna nie jest wymagana. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych produktów z kwasami AHA, podczas kuracji kwasem migdałowym nie należy korzystać z solarium i opalać się na słońcu, natomiast należy się chronić kremami ze stabilnymi filtrami anty-UV. W produktach do regularnego zastosowania, kwasy AHA są stosowane w stężeniu 5-10%.
Więcej na temat kwasu migdałowego czytaj TUTAJ.

Zestawy z kwasem migdałowym w ofercie BiochemiaUrody.com:
- Zestaw – Serum migdałowe AHA 10% - do regularnego zastosowania, 
- Zestaw – Roztwór 40% kwasu migdałowego – dla osób zaawansowanych, silny peeling kwasowy
- Zestawy na Toniki z kwasem migdałowym 4%

5. KWAS SZIKIMOWY (AHA)
Jest to nietypowy rodzaj kwasu AHA, o silnych własnościach antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych (działa przeciw Malassezia furfur, Propionibacterium acnes, Staphylococcus aureus), który jednocześnie wykazuje bardzo łagodne działanie złuszczające, praktycznie niewidoczne dla oka. Kwas ten jest stosowany w kosmetyce głównie jako dodatek w formułach złuszczajacych, a nie jako jedyny kwas AHA.
Więcej na temat kwasu szikimowego czytaj TUTAJ. 


6.  KWASY OWOCOWE (AHA)


Naturalne kwasy owocowe obecne w owocach również można stosować jako delikatny złuszczający składnik, odpowiedni w kuracji oczyszczającej. Produktami, które zawierają naturalne kwasy owocowe są hydrolaty owocowe np. hydrolat truskawkowy, hydrolat z czarnej porzeczki lub obecnie dostępny w naszej ofercie:
 Hydrolat cytrynowy - pH: 4.5 - 6.5
 Hydrolaty owocowe ze względu na niskie pH mogą być wykorzystywane:
- jako kwasowy tonik złuszczający, stosowany 2-3 razy w tygodniu, na dzień lub na noc,
- jako zakwaszająca płukanka do włosów, stosowana po umyciu, która wygładza i nabłyszcza włosy.
Są one również bogatym źródłem witaminy C (kwasu askorbinowego), mają działanie antyseptyczne, lekko rozjaśniają i poprawiają koloryt skóry.

Aktualizacja: 15 październik 2018

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza