piątek, 18 sierpnia 2017

Niezawodna witamina C

WITAMINA C, to obok witaminy A, jeden z najlepiej przebadanych surowców kosmetycznych, o dobrze potwierdzonym działaniu. Jest to również jeden z bardzo popularnych i dobrze kojarzonych składników pielęgnacyjnych. Ponieważ jednak pod pojęciem „witamina C” kryje się kilka różnych form tej witaminy, składnik ten jednocześnie budzi wiele niejasności i nieporozumień. 

Podstawowe działanie i przeznaczenie witaminy C
Witamina C jest doceniana w kosmetyce za trzy główne kierunki działania:
1 - jest silnym i efektywnym antyoksydantem, zwalcza wolne rodniki i wspomaga ochronę przeciwsłoneczną,
2 - jest składnikiem stymulującym syntezę kolagenu, którego ilość spada wraz z wiekiem,
3 - jest  substancją rozjaśniającą przebarwienia, która jednocześnie daje efekt rozświetlenia i poprawy kolorytu poszarzałej skóry.
Poza tym witamina C jest doceniana w pielęgnacji cery naczynkowej i z trądzikiem różowatym, na cienie pod oczami,  jako składnik przeciwzapalny, poprawiający gojenie.
Witamina C to składnik uniwersalny, który powinien znaleźć się w programie pielęgnacyjnym każdej osoby od ok. 20 roku życia lub wcześniej.  Można go z powodzeniem stosować w różnych zakresach wiekowych. 


Dwuetapowe działanie witaminy C
Witamina C zastosowana na skórę wykazuje działanie:
- szybko widoczne, czyli efekt rozświetlenia i poprawy kolorytu skóry, dzięki temu jest ona lubianym i wdzięcznym składnikiem kosmetycznym;
-  widoczne po dłuższym czasie stosowania, czyli m.in. wpływ na syntezę kolagenu i ceramidów, działanie antyoksydacyjne, poprawa elastyczności skóry, spłycenie zmarszczek, wzmocnienie naturalnych mechanizmów ochronnych skóry, działanie gojące i rozjaśniające, na te efekty działania należy poczekać stosując ją regularnie w pielęgnacji,

Co kryje się pod pojęciem „witamina C” ?‘
Witamina C’ to bardzo szerokie pojęcie, które mieści w sobie kilka różnych form i pochodnych witaminy C, z których każda wykazuje charakterystyczne dla siebie właściwości.
Każda forma witaminy C ma inne wymagania, inne zalecane stężenie. Wszystkie zapewniają podstawowe działanie charakterystyczne dla witaminy C, dodatkowo mogą jednak posiadać nieco inne unikalne dla siebie właściwości. Oznacza to, iż samo stwierdzenie, że dany produkt kosmetyczny zawiera witaminę C to za mało. Warto dodatkowo dowiedzieć o jaką formę witaminy C chodzi i w jakim stężeniu została ona zastosowana.

Różne formy witaminy C
Podstawowa, najbardziej znana i najtańsza postać witaminy C, rozpuszczalna w wodzie to kwas askorbinowy. Jest to kwasowa forma witaminy C o wysokiej skuteczności działania. Witamina C w postaci kwasu askorbinowego byłaby idealna, gdyby nie dwa problemy:
- jest to bardzo niestabilna i wrażliwa postać witaminy C, wymagająca specjalnej formuły, aby mogła zadziałać na skórę,
- jest to forma kwasowa, która może powodować podrażnienie u osób o bardzo wrażliwej skórze.
Ze względu na te problemy technolodzy stale poszukują nowych form witaminy C, które zachowają charakterystyczne dla witaminy C właściwości, a jednocześnie będą bardziej stabilne i lepiej tolerowane.
Aktualnie wynaleziono już kilka różnych form witaminy C, o większej lub mniejszej stabilności i wygodzie zastosowania, z których na obecną chwilę najbardziej warte uwagi to:
- Witamina C w postaci olejku - Tetraizopalmitynian askorbylu - jest to najlepsza, czyli najbardziej stabilna i efektywna forma witaminy C rozpuszczalna w tłuszczach.
- Etylowany kwas askorbinowy - mający postać proszku, który jest najlepszą, czyli najbardziej stabilną i efektywną pochodną witaminy C rozpuszczalną w wodzie.

Witamina C w ofercie BiochemiaUrody.com
BiochemiaUrody.com oferuje trzy formy witaminy C, które zostały wybrane ze względu na łatwość i możliwość efektywnego zastosowania w warunkach domowych. Dodatkowo wybrane formy witaminy C uzupełniają się wzajemnie  w działaniu. Oferowane formy witaminy C to:
- Kwas L – askorbinowy (INCI: Ascorbic Acid) – podstawowa, kwasowa i najtańsza forma witaminy C, rozpuszczalna w wodzie, mająca postać proszku,  polecana do zastosowania w wodnych formułach w maksymalnym stężeniu 20%, choć najbardziej zalecane to stężenie 15%. W formułach bezwodnych, które zapewniają stopniowe uwalnianie kwasu askorbinowego, może być on stosowany w wyższych stężeniach. Ponieważ kwas askorbinowy to delikatny rodzaj kwasu PHA, można również spotkać peelingi na bazie kwasu askorbinowego o stężeniach do 30%.
- Tetraizopalmitynian askorbylu  (INCI: Tetrahexyldecyl Ascorbate) - stabilna  i obecnie najdroższa pochodna witaminy C w postaci płynnego olejku, rozpuszczalnego w tłuszczach, polecana do zastosowania w  stężeniu 10% (maksymalne stężenie do 20%), choć wykazuje już wysoką efektywność w stężeniu  kilku procentowym.
- Etylowany kwas askorbinowy (INCI: Ethyl Ascorbic Acid)  - nowa generacja witaminy C, czyli
najnowsza, stabilna forma witaminy C w postaci proszku,  rozpuszczalna w wodzie, kilkadziesiąt razy droższa od kwasu askorbinowego. Zalecana do zastosowania w stężeniu 10% (maksymalne stężenie do 25%).
Jak widać każda forma witaminy C ma inne zalecane stężenia, tak więc aby ocenić efektywność produktu z witaminą C  nie należy się tylko sugerować numerami, ale warto również sprawdzić jaką postać witaminy C zawiera dany produkt.

Witamina C w formie kwasu askorbinowego jest postacią bardzo skuteczną i szybko działającą, ale jednocześnie niestabilną i wrażliwą, która wymaga specjalnej formuły i warunków, aby mogła skutecznie zadziałać na skórę. Tylko serum wykonane własnoręcznie, według odpowiedniej receptury w pełni gwarantuje efektywność tej postaci witaminy C. Kupując gotowy produkt z kwasem askorbinowym nie mamy pewności ile i czy w ogóle jest tam jeszcze aktywna forma witaminy C, czy też już wszystko zostało rozłożone. Produkty na bazie tej formy witaminy C mają krótki czas ważności wynoszący zwykle ok. 3-4 miesiące. Dodanie konserwantu do formuły nie zmieni okresu trwałości, ponieważ wynika on z rozkładu kwasu askorbinowego.
Witamina C w formie kwasu askorbinowego należy do łagodnych kwasów PHA, dzięki temu dodatkowo działa lekko złuszczająco na skórę. Produkty na bazie kwasu askorbinowego mają niski, kwasowy odczyn, aby zagwarantować stabilność witaminy C, co jednocześnie sprawia, że ta forma witaminy C nie jest zawsze dobrze tolerowana przez bardzo wrażliwe cery.
Czytaj więcej na temat kwasu askorbinowego: http://www.biochemiaurody.com/slownik/ascorbicacid.html

Witamina C w formie olejku jest obecnie najstabilniejszą, a zarazem najdroższą pochodną witaminy C wynalezioną przez japońskich naukowców.  Forma ta jest stabilna przez kilkanaście miesięcy. Jest to forma witaminy C odpowiednia dla osób o cerze delikatnej i wrażliwej, które nie tolerują witaminy C w postaci kwasu askorbinowego. Witamina C w formie olejku nie wymaga specjalnych formuł, aby skutecznie wniknąć w skórę, jest ona bardzo łatwa w zastosowaniu. Jest to forma witaminy C, która potrzebuje więcej czasu, aby zadziałać, tak więc wstępnie może się mylnie wydawać, iż działa słabiej od kwasu askorbinowego. Forma ta nie ma charakteru kwasowego, nie powoduje łuszczenia, ani podrażnienia skóry. Produkty z witaminą C  w formie olejku mogą być bez problemu stosowane łącznie ze złuszczającymi kwasami lub retinolem.
Czytaj więcej na temat witaminy C – olejku: http://www.biochemiaurody.com/slownik/ascorbicacid.html#OSC

Witamina C w formie etylowanego kwasu askorbinowego 
Na obecną chwilę najnowsza forma witaminy C rozpuszczalna w wodzie, która jest równie efektywna jak kwas askorbinowy, ale jednocześnie stabilna i nie powoduje podrażnienia skóry jakie jest możliwe przy kwasowej formie witaminy C. Jest to forma również dobrze tolerowana przez wrażliwe cery, która mimo, że zaczyna "pracować" od razu po zastosowaniu, to wymaga czasu, aby przynieść efekty działania widoczne gołym okiem, potrzebuje więc więcej czasu aniżeli kwas askorbinowy. Podobnie jak kwas askorbinowy, forma ta skutecznie rozjaśnia przebarwienia i rozświetla poszarzałą skórę. Czytaj więcej na temat etylowanej formy kwasu askorbinowego: https://www.biochemiaurody.com/slownik/ascorbicacid.html#E-AA

Każda z form witaminy C jakie oferujemy działa skutecznie na skórę, każda forma ma swoje zalety i żadnej nie można określić jako lepszą lub gorszą. Wszystkie formy wzajemnie się uzupełniają w działaniu i można je stosować łącznie lub wymiennie w pielęgnacji skóry.

Porównanie trzech form witaminy C
Dokładne porównanie znajdziecie w książce Barbary Kwiatkowskiej "Skóra. Azjatycka pielęgnacja po polsku".


Przykładowe cechy każdej z form to:
- Kwas askorbinowy - działa świetnie pod każdym względem, ale ma wady, jest niestabilny, "kapryśny" jeśli chodzi o wymogi co do formuły i może powodować podrażnienia. Jako jedyna forma witaminy C ma charakter kwasowy i jest rodzajem delikatnego kwasu PHA, czyli może być również stosowany jako delikatny peeling kwasowy. Przynosi szybko widoczne efekty działania.

Oferowane pochodne witaminy C cechuje wysoka cena, stabilność oraz brak podrażnienia podczas ich zastosowania.

- Witamina C w postaci olejku -  najefektywniejsza pochodna witaminy C rozpuszczalna w tłuszczach, nie wykazuje żadnego działania drażniącego, nawet w stężeniu 20% i może być stosowana przez najbardziej wrażliwe i delikatne cery. Jest to najstabilniejsza forma witaminy C, która może być stosowana łącznie z pozostałymi formami w jednej formule, w tym również z kwasem askorbinowym. Mimo olejowej formy polecana także dla cery trądzikowej. Działa silnie przeciwzmarszczkowo i antyoksydacyjnie, jak również wspomaga walkę z przebarwieniami. Nie daje szybko widocznych efektów działania, trzeba ją stosować dłużej i systematycznie.

- Etylowany kwas askorbinowy - najlepsza pochodna witaminy C rozpuszczalna w wodzie. Ma nieco większe wymagania co do formuły w porównaniu z witaminą C w postaci olejku, jest również nieco mniej od niej stabilna. Działa delikatnie, jednakże zastosowana w wyższych stężeniach może lekko podrażnić cery bardzo delikatne i nadwrażliwe. Także potrzebuje dłuższego czasu zastosowania, by przynieść efekty widoczne gołym okiem. Wykazuje silniejsze działanie rozświetlające skórę w porównaniu z formą olejową. Może być łączona w jednej formule z formą olejową witaminy C, ale już nie współgra z kwasem askorbinowym.

Zastosowanie produktów z witaminą C
Witaminę C można stosować codziennie rano lub wieczorem, w ten sposób osiągniemy najlepsze rezultaty. Jedno z badań nad kwasem askorbinowym potwierdziło, że witamina C  magazynuje się w skórze po pewnym czasie regularnego zastosowania. Jednak w jakim stopniu, u danej osoby, w danej chwili tego nie jesteśmy w stanie stwierdzić. 
Informacje te obecnie krążą po internecie, jednakże nieprawidłowo zinterpretowane, wręcz zakazując codziennego zastosowania witaminy C, jako czegoś niekorzystnego. Nie jest to zgodne z prawdą. Stosowanie witaminy C codziennie nie ma żadnych niekorzystnych skutków, a wręcz odwrotnie. Ilość witaminy C w skórze ulega szybkiemu spadkowi. Wystarczy się zdenerwować, zetknąć ze słońcem lub dymem papierosowym i pewna ilość witaminy C w skórze już zostaje rozłożona. Praktycznie rzadko się zdarza, aby witaminy C w skórze było za dużo, zwłaszcza, że witamina C z pokarmu w najmniejszym stopniu dociera do skóry. Aby utrzymać skórę w dobrym stanie, najkorzystniej jest dostarczać jej dawkę antyoksydantów, w tym witaminy C codziennie.  
Podczas stosowania produktów z witaminą C ochrona przeciwsłoneczna nie jest niezbędna. Witamina C wręcz wspomaga ochronę przeciwsłoneczną skóry, ale nie jest w stanie zastąpić kremów z filtrami. Codzienne stosowanie kremów z filtrami jest zawsze mile widziane w przypadku prawidłowego programu pielęgnacyjnego skóry, jeśli jednak ktoś nie używa na dzień kremów z filtrami, to może nadal bez problemu stosować produkty z witaminą C.


Zestawy z witaminą C w ofercie sklepu BiochemiaUrody.com
Witamina C w formułach działa najlepiej jeśli jest łączona z innymi składnikami kosmetycznymi, które z nią współdziałają. Oferowane zestawy surowców łączą witaminę C z dobranymi specjalnie innymi surowcami o działaniu antyoksydacyjnym. Możemy stosować jednocześnie więcej niż jeden zestaw z różnymi formami witaminy C.

Witamina C w formie kwasu askorbinowego:
- Zestaw – Serum antyoksydacyjne – flavo+C15EF – 15% stężenie kwasu L - askorbinowego
http://www.biochemiaurody.com/sklep/serumferulicCE.html
- Zestaw Booster jedwabisty z wit. C 25% + Q10 - 25% stopniowo uwalnianego kwasu L - askorbinowego
http://biochemiaurody.com/sklep/boosterjedwabisty.html
- Peeling z witaminą C 30% kwasu L - askorbinowego
http://www.biochemiaurody.com/sklep/peelingwitaminaC.html

Witamina C w stabilnej formie olejowej:
- Zestaw – Serum-olejek z wit.C10 – 10% witaminy C-olejku
http://www.biochemiaurody.com/sklep/serumoil-C.html
- Zestaw - Serum-olejek RENEW (retinol+wit.C) - 10% witaminy C-olejku
- Zestaw – Eliksir winogronowy DNA – 4.5% witaminy C-olejku
http://www.biochemiaurody.com/sklep/serum-grape.html
- Zestaw – Serum ochronne ANTIOX z wit.C - 4.5% witaminy C-olejku
http://www.biochemiaurody.com/sklep/serum-antyUV.html
- Zestaw – Serum rozjaśniające EXTRA – 4.5% witaminy C-olejku
http://www.biochemiaurody.com/sklep/serum-bright.html
- Zestaw – Krem wzmacniajacy na NACZYNKA - 3.5% witaminy C-olejku
http://www.biochemiaurody.com/sklep/cream-capillar.html
- Zestaw – Krem reperujący WINOGRONOWY - 3.5% witaminy C-olejku
http://www.biochemiaurody.com/sklep/cream-grape.html

Witamina C w postaci etylowanego kwasu askorbinowego:
- Zestaw - Booster rozświetlający z wit. C E - AA 25% - 25 % witaminy C typu E - AA
http://biochemiaurody.com/sklep/boostere-aa25.html

Tekst powstał w oparciu o opracowania Barbary Kwiatkowkiej - biotechnologa

OBALAMY MITY
Na podstawie listów jakie ostatnio dostajemy wnioskujemy, że krąży w sieci mit mówiący o tym, że nie można aplikować jednocześnie kosmetyków z witaminą C i niacynamidem (witaminą B3). Informacja ta jest niezgodna z technologią kosmetyków i chemią surowców kosmetycznych.
JAKA JEST PRAWDA:
1. Nie jest zalecane łączyć witaminy C w postaci kwasu askorbinowego i witaminy B3 (niacynamidu) w jednej formule, czyli dosłownie w jednej butelce, ale aplikować jedno po drugim można bez problemu.
Np. najpierw esencja dla cery dojrzałej (z witamina B3), potem na jeszcze wilgotną skórę nakładamy Serum flavo +C15EF.
https://www.biochemiaurody.com/sklep/hydrolat-toners.html
https://www.biochemiaurody.com/sklep/serumferulicCE.html
2. Reguła 'nie łączenia w jednej butelce' dotyczy TYLKO witaminy C w postaci kwasu askorbinowego, czyli przykładowo można łączyć witaminę B3 i witaminę C w postaci olejku w jednej formule, np. w zestawie na Serum rozjaśniające znajduje się niacynamid + witamina C w formie olejku.
https://www.biochemiaurody.com/sklep/serum-bright.html
Konsultacja – Barbara Kwiatkowska - biotechnolog
Literatura:
Solution Phase Interaction of Nicotinamide with Ascorbic Acid, J. of Pharm. Sci. October 1963
Determination of Small Quantities of Niacin in Presence of Niacinamide, Analytical chemistry, May 1951
Rate Studies on the Hydrolysis of Niacinamide, J. of Pharm. Sci. July 1962

2 komentarze:

 1. Witam, co może oznaczać lekkie brązowienie/zażółcenie skóry po serum z wit c? Miałam 2 różne sera i tak samo było. Moje aktualne ma w sobie kwas askorbinowy i 3-O ethyl.. Drugie pytanie dotyczy czy kwas askorbinowy drobno zmielony (jak puder) i zmieszany z kremem bezpośrednio przed aplikacją będzie działać? Nie mam pojęcia ile będzie miało to ph, a pisałaś że przy askorbinowym ph jest ważne. Proszę o pomoc i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możemy udzielać informacji tylko na temat surowców, które oferujemy. Nie posiadamy Serum, ktore zawiera kwas askorbinowy i 3-O ethyl więc najlepiej zwrócić się z tym pytanie do sklepu gdzie go Pani zakupiła.
   Również nie sprzedajemy kwasu askorbinowego jako samodzielnego surowca.

   Usuń