niedziela, 28 maja 2017

ESENCJE ROŚLINNE – tajemnice azjatyckiej pielęgnacji

ESENCJE ROŚLINNE to produkt o rzadkiej, wodnistej konsystencji, zawierający aktywne składniki. Według azjatyckiej metody pielęgnacji nazywanej layeringiem, która polega na warstwowym nakładaniu produktów, esencja roślinna aplikowana jest po tonizowaniu, natomiast przed nałożeniem serum, kremu lub olejku.

 JAK DZIAŁAJĄ ESENCJE?
Esencje są traktowane jako pierwszy etap pielęgnacji i nawilżenia skóry, po umyciu i tonizowaniu. Zapewniają:
- odświeżenie,
- super nawilżenie,
- jednoczesne dostarczenie składników aktywnych,
- oraz poprawę wchłaniania i efektywności nakładanych w dalszej kolejności produktów.
Esencje to świetny dodatek w pielęgnacji każdego typu cery, o każdej porze roku. Zimą dodadzą brakującego skórze nawilżenia, a latem, zwłaszcza w przypadku cery tłustej, to super sposób na nawilżenie skóry bez jej obciążenia, wrażenia tłustości i ciężkości.


 JAK WYKONAĆ ESENCJE ROŚLINNE
Wystarczy zakupić dowolny hydrolat lub sok z aloesu  oraz odpowiedni dla twojej cery zestaw 3 surowców aktywnych na esencję pielęgnacyjną. Następnie dodajemy 3 surowce do butelki z hydrolatem, wstrząsamy i produkt gotowy.  Zapach esencji zależy od wybranego hydrolatu.

Obecnie w ofercie mamy 6 wersji zestawów na esencje, sezonowo pojawiają się również wersje limitowane esencja letnia i zimowa.
- Zestaw dla skóry dojrzałej  - oparty na trzech składnikach przeciwstarzeniowych i przeciwzmarszczkowych (resweratrol, kwas hialuronowy ultra, niacynamid), które dodatkowo nawilżają, poprawiają koloryt skóry i chronią przed wolnymi rodnikami.

- Zestaw dla cery naczynkowej  - oparty na ziołowych ekstraktach ze skórki cytryny, nawłoci pospolitej i ruszczyka kolczystego, z dodatkiem ekstraktu z lukrecji oraz aktywnego beta-glukanu, które działają łagodząco, gojąco, przeciwzapalnie, wzmacniają drobne naczynka krwionośne i redukują zaczerwienienie.

- Zestaw dla cery tłustej i mieszanej  - oparty na komplecie trzech składników o działaniu regulującym wydzielanie sebum, antybakteryjnym, antytrądzikowym oraz gojącym i rozjaśniającym przebarwienia po wypryskach.

- Zestaw dla cery suchej i delikatnej  - oparty na komplecie lipidowo- liposomowymz dodatkiem ceramidu 3 oraz witaminach B5 i B3, które nawilżają, łagodzą, poprawiają strukturę i regenerację skóry odwodnionej, suchej i szorstkiej.

- Zestaw dla skóry zanieczyszczonej - oparty na trzech składnikach o działaniu regulującym,antybakteryjnym i oczyszczającym:  Ekstrakt z kory wierzby BHA 10% oraz z drożdży piwnych + niacynamid (witamina B3).

- Zestaw dla cery wrażliwej - zawiera D- Pantenol, Kwas glicyryzynowy (ekstrakt w lukrecji) oraz Beta-glukan, czyli trzy składniki o działaniu gojącym, łagodzącym i przeciwzapalnym, ktore dodatkowo wspomagają nawilżanie skóry.

UWAGA - Aby wykonać zestaw na esencję, niezbędny jest zakup wybranego hydrolatu. Zestawy na esencje zawierają tylko składniki aktywne, które należy dopiero rozpuścić w hydrolacie.

JAK STOSOWAĆ ESENCJE
- Jako codzienny tonik do twarzy, stosowany po umyciu rano lub/i wieczorem.
- Esencje można porcjami przelewać do Butelki z atomizerem 50 ml i rozpylać na twarz, szyję i dekolt lub rozprowadzać palcami, wklepując.
- Jako fixer, czyli mgiełka odświeżająca makijaż. Pełny opis zastosowania fixera podajemy TUTAJ
 - Jako gotowa esencja do wykonania Maseczki w tabletce. Patrz instrukcja zastosowania maseczki >> TUTAJ

DLACZEGO DO APLIKACJI ESENCJI POLECAMY BUTELKĘ Z ATOMIZEREM
Cytat z książki "Skóra. Azjatycka pielęgnacja po polsku.":
>>"Esencję roślinną, czyli wzbogacony hydrolat  dobrze jest aplikować  za pomocą atomizera, spryskując  skórę. Inny sposób to nalewanie esencji w zagłębienie dłoni i rozprowadzanie palcami na twarz, szyję i dekolt, delikatnie wklepując.  Ze względu na to, że esencja zawiera składniki aktywne, które powinny się wchłonąć, dlatego NIE ścieramy jej wacikiem. Na jeszcze wilgotną skórę nakładamy kolejny produkt pielęgnacyjny np. serum."<<

CO WYRÓŻNIA OFEROWANE PRZEZ NAS ESENCJE:
- są to esencje, które nie zawierają wysuszającego alkoholu (lub śladowe ilości stosowane jako konserwant),
- są one w 100% oparte na składnikach aktywnych, nie zawierają wody,
- mają postać lekkiego płynu, dzięki temu można je stosować zarówno w formie toniku lub esencji,
- mogą być stosowane również jako mgiełki odświeżające makijaż lub bazy do rozrabiania maseczek i peelingów w proszku lub bazy dla maseczek w tabletce,
- forma zestawu, umożliwia dowolną zmianę bazowego hydrolatu, dzięki temu możemy zmieniać bazę esencji wg. potrzeb skóry lub pory roku




Przygotowując ten post, poprosiliśmy o konsultację p. Barbarę Kwiatkowską autorkę książki „Skóra. Azjatycka pielęgnacja po polsku”, w której jest również mowa o zastosowaniu esencji.
Pani Basia w swojej książce pisze:
>>"Wiele osób pyta mnie, czy to ma sens i jest potrzebne, aby najpierw przecierać skórę hydrolatem, a potem nakładać esencję, czyli znowu hydrolat tylko z dodatkami. Według mnie i Azjatek ma to sens ;-)
Chcę jednak podkreślić, że stosowanie esencji roślinnej, jako dodatkowego etapu NIE jest konieczne. Doskonale rozumiem osoby, które nie mają czasu lub ochoty na aplikacje tylu warstw kosmetyków.
Jeżeli chcesz do swojej pielęgnacji wprowadzić wzmocniony hydrolat, czyli esencję roślinną, możesz to zrobić na dwa sposoby:
1. Esencję roślinną można traktować jako samodzielny tonik, wtedy kolejność aplikacji wygląda następująco:
- oczyszczanie,
- tonizowanie za pomocą esencji roślinnej,
- aplikacja produktów pielęgnacyjnych

 2. Esencję roślinną można stosować dodatkowo po toniku, wówczas kolejność aplikacji jest następująca:
- oczyszczanie,
- tonizowanie za pomocą hydrolatu lub toniku,
- wklepywanie esencji roślinnej,
- aplikacja kolejnych produktów pielęgnacyjnych."<<

"7 SKIN METHOD, CZYLI KOREAŃSKA METODA - TONIK 7x
Metoda ta przywędrowała do nas z Korei  i ostatnio stała się bardzo popularna wśród blogerek i vlogerek. W skrócie polega na aplikacji 7 warstw toniku (w Korei słowo toner (tonik) = skin (skóra)).
Po umyciu, kiedy tradycyjnie, jednokrotnie przecieramy skórę tonikiem, metoda koreańska poleca  wklepać go aż 7 razy, co obrazuje załączony film (w języku angielskim).



Ma to zapewnić skórze ‘soczyście’ nawilżony wygląd,  staje się ona jędrna, gładka i nabiera młodzieńczego blasku. Metoda opiera się na idei, iż po aplikacji jednej warstwy toniku (lub płynnej esencji) część płynu szybko wyparowuje z powierzchni skóry, dlatego dopiero kilkakrotna aplikacja nawilżającego płynu pozwala skórze ‘wypić’ go w znacznie większej ilości, dzięki temu staje się ona idealnie wysycona składnikami nawilżającymi. Dodatkowo, dobrze nawilżona skóra skuteczniej przyjmuje nakładane w dalszej kolejności preparaty pielęgnacyjne (sera, olejki, kremy, żele itp.).
Do niedawna w koreańskich programach pielęgnacyjnych obowiązywała metoda „3 skin method”, czyli aplikacja 3 warstw toniku, natomiast od ok. roku blogerki propagują metodę 7 warstw. Nie udało nam się jednak ustalić, dlaczego akurat 7 warstw, czyżby liczba 7 była magiczna ?:) Jeśli ktoś wie, prosimy o komentarze!

OPINIA BARBARY KWIATKOWSKIEJ O METODZIE 'TONIK 7X'
Czy taka metoda ma sens i nie jest przesadą?
Sama idea ma sensowne podstawy, rzeczywiście pomaga nawilżyć skórę pod warunkiem zastosowania odpowiedniego preparatu. Warto więc metodę przetestować na sobie i sprawdzić czy nam odpowiada. Przy czym magiczna liczba siedmiu warstw, wydaje się być rzeczywiście przesadą. Dotychczas znana metoda 3 warstw toniku/esencji była znacznie bardziej rozsądna i korzystniejsza dla skóry, zwłaszcza, że tonik lub esencja to tylko jeden z zastosowanych na skórę produktów podczas porannej lub wieczornej pielęgnacji.

Jakie toniki lub esencje są polecane w tej metodzie?
- Przede wszystkim musi to być produkt, który wiemy, że nasza skóra toleruje.
- Muszą to być toniki lub płynne, lekkie esencje na bazie składników nawilżająco-pielęgnacyjnych.
- Optymalnie, produkty te nie powinny zawierać sztucznych substancji zapachowych i koloryzujących.
- Nie powinny to być również produkty z dużą ilością alkoholu (najlepiej bez alkoholu), ani w żadnym wypadku toniki na bazie kwasów złuszczających (AHA, BHA, PHA).
- Nie mogą to być wody micelarne, ani esencje lub toniki zawierające emulgatory.

Jak się tę metodę stosuje w praktyce i jak ją można odnieść do polskich warunków?
- Jest to metoda odpowiednia przy każdym typie skóry, zarówno przy cerze tłustej lub suchej.
- Oryginalnie zaleca się zaczynać od maksymalnie 3 warstw, aby sprawdzić jak zareaguje nasza skóra, następnie ilość warstw można dowolnie zmieniać i eksperymentować. Jednakże moim zdaniem na 3 warstwach powinniśmy skończyć.
- Koreanki wklepują kolejne warstwy toniku za pomocą dłoni, tak, jak to pokazuje film. Ja jednak polecam tuż po umyciu jako pierwszą warstwę zastosowanie toniku w sposób tradycyjny, czyli przetrzeć skórę płatkiem kosmetycznym nawilżonym tonikiem. Następnie można wklepać w skórę 2 warstwy tego samego toniku lub wybranej, płynnej esencji. Esencję lub tonik nalewamy w zagłębienie dłoni, rozprowadzamy pomiędzy dłońmi i tak, jak pokazuje film zaczynamy delikatne wklepywanie płynu od miejsc suchych, czyli od policzków, nie zapominając również o szyi.
- Metodę trzech warstw można stosować codziennie lub okazyjnie, gdy skóra jest przesuszona i odwodniona np. po podróży samolotem, po długim przebywaniu w klimatyzowanym lub mocno ogrzewanym pomieszczeniu o suchym powietrzu, po kuracjach złuszczających, po opalaniu, w okresie zimowym itp.
- Można stosować kilkakrotnie ten sam tonik lub esencję, albo mieszać różne wersje produktów, które nasza skóra toleruje.
- W oryginalnej metodzie, wiele Koreanek po zastosowaniu 7 warstw toniku, nie używa już dodatkowych produktów, gdyż w wilgotnym klimacie ich skóra zachowuje nawilżenie. W naszym klimacie samo wklepanie nawet kilku warstw toniku lub esencji to za mało, aby dobrze nawilżyć skórę na cały dzień lub na noc. Po aplikacji, poleca się pozostałości płynu delikatnie wklepać w skórę i następnie nałożyć preparat, który zatrzyma wilgoć w skórze, czyli odpowiedni dla naszej cery krem, serum, żel, olejek itp. Jaki dokładnie produkt nałożyć zależy już od rodzaju cery, pory roku, musimy więc skórę obserwować i dopasować się do jej potrzeb. Przykładowo latem na dzień skórze tłustej może wystarczyć już tylko krem z filtrami, a skóra sucha może potrzebować pod krem z filtrami dodatkowego preparatu typu serum lub olejek.

JAKIE PRODUKTY Z OFERTY BIOCHEMIAURODY.COM MOŻNA STOSOWAĆ WEDŁUG OPISANEJ METODY?
Do tej metody nadają się tylko płynne, lekkie toniki i esencje, które można kilkakrotnie wklepać w skórę. Odpowiednie są:
Prokolagen morski, którego jedną z możliwości zastosowania jest właśnie użycie jako esencję bezpośrednio na skórę. 

Same hydrolaty też można stosować w ten sposób, ale nie jest to najlepsza opcja. 
Zgodnie z sugestiami p. Kwiatkowskiej hydrolat można zastosować na zasadzie toniku jako pierwszą warstwę po umyciu z użyciem płatka kosmetycznego, a następnie nałożyć np. 2 warstwy Esencji. Esencjami można również spryskiwać skórę w ciągu dnia. W tej metodzie potrzebne są produkty, które zawierają więcej składników nawilżających. 

Żele hialuronowe NIE nadają się do stosowania w tej metodzie.
Stosuje się je tylko jedną warstwą na skórę. 


3 komentarze:

  1. juz dawno stosuje wklepywanie toniku i zapomniałam o wacikach i patkach kosmetycznych

    OdpowiedzUsuń
  2. Liczba 7 w symbolice biblijnej jest uważana jako doskonała i pełna. Może dlatego te 7 razy hehe :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Liczba 7 w symbolice biblijnej jest uważana jako doskonała i pełna. Może dlatego te 7 razy hehe :D

    OdpowiedzUsuń