poniedziałek, 4 września 2017

Kosmetyczny regiment antyoksydantów w BiochemiaUrody.com


CO TO SĄ WOLNE RODNIKI
Termin „wolne rodniki” lub „utleniacze” (ang.oxidants) często pojawia się w reklamach i opisach kosmetyków. Wiemy, że mamy się przed nimi bronić, bo niszczą nam skórę, jednak w praktyce ciężko sobie wyobrazić, co to takiego i jak można ich unikać.

Ogólnie można powiedzieć, że są to niewidoczne dla oka, wszechobecne cząsteczki, których uniknąć się nie da, gdyż powstają one nawet wewnątrz naszych organizmów podczas procesów metabolicznych jak choćby podczas oddychania.
Wolne rodniki zwane też utleniaczami (ang.oxidants) w chemicznym świecie opisywane są jako cząsteczki bardzo reaktywne,  czyli bojowo nastawione, które atakują i niszczą wszystko, co napotykają na swojej drodze.

Czy mamy jakąś broń do walki z nimi?
Na szczęście tak, istnieją ANTYOKSYDANTY.


ANTYOKSYDANTY 
W walce z wolnymi rodnikami na ratunek przybywają nam antyoksydanty (przeciwutleniacze, antyutleniacze). W pierwszej kolejności wykorzystywane są antyoksydanty, które nasz organizm sam potrafi wyprodukować, stanowiące naturalną broń do walki z utleniaczami. Jednak z czasem nasze naturalne systemy obronne stają się niewystarczające i dochodzi do zniszczeń. Wówczas potrzebne jest wsparcie z zewnątrz. Znamy już wiele antyoksydantów, które mogą być dostarczane z pożywieniem i w postaci suplementów. W przypadku niedoboru antyoksydantów w organizmie, skóra zwykle stoi na ostatnim miejscu w kolejce chętnych na dodatkowe zapasy broni do walki z wolnymi rodnikami, dlatego kosmetolodzy zastosowali antyoksydanty także w kosmetykach, czyli zewnętrznie na skórę i jak potwierdza to wiele badań naukowych - z dobrymi rezultatami.

CIERPLIWOŚĆ I SYSTEMATYCZNOŚĆ ZAWSZE POPŁACA
Podobnie jak w przypadku działania promieniowania słonecznego z zakresu UVA, działalność wolnych rodników nie jest odczuwana natychmiast.  Kiedy  atakują komórki naszej skóry nie odczuwamy żadnego dyskomfortu lub widocznego w krótkim czasie pogorszenia stanu skóry, jednak po latach efektem ich działania jest przedwczesne starzenie skóry.
Podobnie jest z antyoksydantami, ich działania zwykle nie odczujemy natychmiast, zaledwie po kilku zastosowaniach, dlatego warto je NA STAŁE wprowadzić do programu pielęgnacji skóry.

Za stosowaniem produktów z antyoksydantami  systematycznie, a nie tylko okresowo w formie kuracji, przemawia również fakt, iż ilość antyoksydantów w skórze spada codziennie i nie da się zrobić dużych zapasów na przyszłość.

 Dlaczego warto stosować kosmetyki z antyoksydantami?
- chronią nas przed wolnymi rodnikami, które przyczyniają się do przedwczesnego starzenia skóry,
- wspomagają ochronę skóry przed słońcem i tym samym stanowią świetne uzupełnienie ochrony przeciwsłonecznej, ale stosowane samodzielnie kremów z filtrami nie zastąpią,
- chronią przed zmianami nowotworowymi skóry,
- działają łagodząco i przeciwzapalnie,
- oprócz właściwości anty-wolnorodnikowych często pełnią jeszcze dodatkowe funkcje np. pomagają usuwać przebarwienia skóry.

KOSMETYCZNY REGIMENT ANTYOKSYDANTÓW 


"Ponieważ nie istnieje jeden najlepszy i najskuteczniejszy antyoksydant, który zastąpi wszystkie inne i za który warto wydać góry złota, dlatego zachęcam, aby stosować je w kompletach i na przemian. Każdy z nich działa w nieco inny, korzystny dla skóry sposób" Barbara Kwiatkowska "Skóra. Azjatycka pielęgnacja po polsku".
Warto więc stosować zamiennie różne zestawy z naszej oferty, które zawierają antyoksydanty, np. zmieniać serum z witaminą C lub wypróbować różne boostery.
Zapytacie może: skoro nie ma jednego najlepszego antyoksydantu, za to jest ich dużo różnych to dlaczego nie stworzymy zestawu, w którym są one wszystkie?
Odpowiemy: Ponieważ jest to niemożliwe.
Tak, jak nie ma soku wieloowocowego, który składa się z wszystkich znanych nam owoców. Każdy surowiec ma pewne wymagania i ograniczenia dotyczące formuł, nie można ich połączyć w jednym kosmetyku.


Dlatego przypominamy, że codziennie powinniśmy dostarczać skórze jakieś antyoksydanty, na szczęście ich regiment jest bogaty.

KIEDY STOSOWAĆ PRODUKTY Z ANTYOKSYDANTAMI?
Można je stosować i na dzien i na noc. 
Na dzień
Stosowane na dzień są świetnym uzupełnieniem ochrony przeciwsłonecznej, samodzielnie jednak nie są w stanie zastąpić  produktów z filtrami anty-UV.
Produkty ze skutecznymi filtrami UV oprócz tego, że chronią przed promieniowaniem słonecznym są również w stanie ochronić skórę przed wolnymi rodnikami, ale tylko częściowo, czyli w 55% (Haywood, 2003).  Z tego wynika, że najlepszym duetem w porannej pielęgnacji skóry jest lekkie serum na bazie antyoksydantów + produkt ze skutecznymi filtrami przeciwsłonecznymi, gdyż obydwa produkty doskonale się uzupełniają.
Na  noc
Większość antyoksydantów ma złożone działanie i tak witamina C nie tylko chroni przed wolnymi rodnikami, ale także rozjaśnia przebarwienia i zwiększa syntezę kolagenu, witamina E dodatkowo nawilża i sprzyja gojeniu, dlatego stosowane na noc również poprawiają wygląd skóry.

Oto przykłady surowców w ofercie BiochemiaUrody.com o silnym działaniu antyoksydacyjnym:

# WITAMINA C 
Antyoksydanty to waleczne i pomocne cząsteczki w niszczeniu wolnych rodników. Mają jednak swoje słabe strony. Z natury są bardzo niestabilne i wrażliwe na zewnętrzne czynniki (tlen, światło, temperatura). Kosmetolodzy łamią sobie głowy, by opracować takie formuły, które pozwolą zachować stabilność antyoksydantów i jednocześnie umożliwią ich przenikanie do głębszych warstw skóry. Jednym ze skutecznych rozwiązań jest własnoręczne mieszanie mikstur kosmetycznych w warunkach domowych, co gwarantuje świeżość i skuteczność zastosowanych w nich antyoksydantów. Dotyczy to np. witaminy C w formie kwasu L - askorbinowego.
Tylko serum z kwasem askorbinowym wykonane własnoręcznie, według odpowiedniej receptury w pełni gwarantuje efektywność witaminy C. Kupując gotowy produkt z kwasem askorbinowym nie mamy pewności ile i czy w ogóle jest tam jeszcze aktywna forma witaminy C, czy też już wszystko zostało rozłożone.
Witamina C:
- jeden z najskuteczniejszych i najlepiej poznanych antyutleniaczy rozpuszczalnych w wodzie,
- występuje naturalnie w skórze,
- najlepiej działa w komplecie z innymi antyoksydantami np. witaminą E,
- występuje w różnych formach, o różnej skuteczności działania na skórę,
- wbrew pozorom witamina C jest bezzapachowa i bezbarwna, tak więc po zapachu nie poznamy czy jest jej dużo w kosmetyku!
Działanie:
- niszczy wolne rodniki,
- wspomaga ochronę przeciw promieniowaniu UV,
- stymuluje syntezę kolagenu,
- walczy z przebarwieniami skóry,
- działa łagodząco i przeciwzapalnie, wspomaga gojenie oparzeń słonecznych.

Produkty w ofercie Biochemia Urody, które zawierają witaminę C:
- Zestaw - Serum antyoksydacyjne flavo+C15EF
- Zestaw Booster jedwabisty z wit. C 25% + Q10 
- Peeling z witaminą C 30% kwasu L - askorbinowego
- Zestaw - Eliksir winogronowy DNA
- Zestaw - Krem regenerujący na NACZYNKA
- Zestaw – Krem regenerujący WINOGRONOWY
- Zestaw - Serum ochronne ANTIOX z wit.C
- Zestaw - Serum rozjaśniające EXTRA
- Zestaw - Serum-olejek z wit.C10
- Zestaw  - Booster olejowy GC 20% 
- Zestaw - Booster rozświetlający z wit. C E - AA 25%
Więcej informacji na temat witaminy C >> http://biochemiaurodyblog.blogspot.com/2017/08/niezawodna-witamina-c.html
http://biochemiaurody.com/slownik/ascorbicacid.html

# WITAMINA  E
Podstawowy zestaw antyoksydantów, które występują naturalnie w naszej skórze i który warto mieć stale pod ręką to oprócz  witamin C również witamina E czyli komplet C + E.
- jeden z najskuteczniejszych i najlepiej poznanych antyutleniaczy rozpuszczalnych w tłuszczach,
- występuje naturalnie w skórze,
- najlepiej działa w komplecie z innymi antyoksydantami np. witaminą C,
- występuje w różnych formach, o różnej skuteczności działania na skórę.
Działanie:
- niszczy wolne rodniki,
- wspomaga ochronę przeciw promieniowaniu UV,
- poprawia nawilżenie skóry,
- działa łagodząco i przeciwzapalnie, wspomaga gojenie oparzeń słonecznych,
Do oferty sklepu wybraliśmy najskuteczniejszą i droższą formę witaminy E, w postaci kompletu wszystkich rodzajów tokoferoli, w tym gamma-tokoferolu o silnych własnościach antyoksydacyjnych i przeciwpigmentacyjnych. Jest to witamina E na bazie dobrze tolerowanego oleju słonecznikowego, a nie często stosowanego, tańszego oleju sojowego lub arachidowego, które to oleje nie są tolerowane przez wszystkie osoby, powodują bowiem uczulenia.

Produkty w ofercie Biochemia Urody, które zawierają witaminę E:
Zestaw - Serum antyoksydacjne flavo+C15EF
http://www.biochemiaurody.com/sklep/serumferulicCE.html
- Zestaw Booster jedwabisty z wit. C 25% + Q10
https://www.biochemiaurody.com/sklep/boosterjedwabisty.html 
Zestawy na Olejki myjące
Wybrane oleje roślinne
Więcej informacji o witaminie E: http://biochemiaurody.com/slownik/tocopherol.html

# KWAS LIPONOWY
Kwas alfa - liponowy jest silnym antyoksydantem, rozpuszczalnym zarówno w środowisku wodnym jak i tłuszczowym, zwalcza wolne rodniki oraz przeciwdziała objawom słonecznego starzenia skóry. Stanowi on ZGRANĄ PARĘ z witaminą C i witaminą E, które potrafi skutecznie regenerować, przedłużać ich żywotność i efektywność działania.
Składnik ten posiada kompleksowe działanie, oprócz tego, że zwalcza wolne rodniki również:
» Wspomaga metabolizm i oddychanie komórek skóry.
» Wspomaga działanie witaminy C i E.
» Zwiększa przyswajanie witaminy A przez komórki skóry,
» Spłyca zmarszczki i przeciwdziała tworzeniu nowych.
» Polecany jest jako składnik formuł rozjaśniających przebarwienia skóry.
» Zwęża pory skóry i wygładza oraz ujednolica skórę i jej koloryt.

Produkty w ofercie Biochemia Urody, które zawierają kwas alfa - liponowy:
Zestaw - Krem regenerujący z kwasem liponowym -
http://biochemiaurody.com/sklep/cream-lipoic.html
Zestaw - Serum rozjaśniające EXTRA -
http://biochemiaurody.com/sklep/serum-bright.html
Zestaw - Booster zwężajacy  pory BHA/LA 5%
https://www.biochemiaurody.com/sklep/boosterlipoic.html
Więcej informacji na temat kwasu liponowego:
http://biochemiaurody.com/slownik/lipoicacid.html

# Związki zawarte w CZERWONYCH WINOGRONACH
Czerwone winogrona charakteryzują się wysoką zawartością antyoksydantów, które nie tylko zwalczają wolne rodniki, będące przyczyną przedwczesnego starzenia skóry, ale jednocześnie wspomagają działanie innych antyoksydantów, w tym witaminy C i E.
Do najważniejszych należy RESWERATROL czyli związek o ogromnym znaczeniu w spowalnianiu mechanizmów starzenia skóry. Oprócz tego, że powoduje przedłużenie życia komórek skóry oraz ich odnowę, jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów.
Więcej informacji: http://biochemiaurody.com/slownik/resveratrol.html
Oprócz resweratrolu czerwone winogrona charakteryzują się wysoką zawartością antyoksydantów z rodzaju oligomerycznych proantocyjanidyn (OPC) oraz polifenoli. Związki te są składnikami MLECZKA WINOGRONOWEGO. W mleczku występują również witaminy (C, K i PP), minerały i cukry, które działają nawilżająco oraz regulująco na procesy metaboliczne zachodzące w skórze. Dodatek oleju z pestek winogron, dostarcza skórze niezbędnych kwasów tłuszczowych, w tym przede wszystkim kwasu linolowego - Omega-6, który poprawia barierę lipidową naskórka, chroni przed utratą wody.
Więcej informacji: http://biochemiaurody.com/slownik/grape-milk.html

Polecamy więc CZERWONE WINOGRONA, czyli resweratrol + mleczko winogronowe.
Obydwa składniki występują w następujących produktach:
- Zestaw - Eliksir winogronowy DNA
http://biochemiaurody.com/slownik/resveratrol.html
- Zestaw - Krem regenerujący WINOGRONOWY
http://biochemiaurody.com/sklep/cream-grape.html
- Zestaw - Booster rozświetlający z wit. C  E - AA 25% (zawiera wysoką dawkę resweratrolu)
http://biochemiaurody.com/sklep/boostere-aa25.html

# KWAS FERULOWY
Wiele antyoksydantów rozpoczyna swoją karierę w świecie suplementów przyjmowanych wewnętrznie, jeśli stają się popularne i są skuteczne, wówczas firmy kosmetyczne przejmują pomysł i bazując na tym, że nazwa jest już rozpoznawalna i dobrze się kojarzy wypuszczają serię kosmetyków z nowym antyoksydantem. Tak właśnie było z kwasem ferulowym, który okazał się być efektywny również w zastosowaniu zewnętrznym na skórę.
Związek ten znany był najpierw jako składnik suplementów stosowanych głównie przez osoby uprawiające sport w celu zwiększenia siły i budowania masy mięśniowej. W świecie kosmetycznym zaczęło być o nim głośno w 2005 roku, kiedy to firma Skinceuticals (należąca do koncernu L’Oreal) wypuściła na rynek Serum z kwasem ferulowym oraz witaminami C i E o nieprzyzwoicie wysokiej cenie 150$/30ml.
Na szczęście kwas ferulowy stał się już surowcem bardziej znanym i dostępnym Emotikon wink
Jest to o tyle ciekawy antyoksydant, że nie tylko potrafi walczyć z wolnymi rodnikami, ale także wspomaga działanie i zwiększa stabilność witaminy C i E oraz działa jako naturalny filtr UV (oficjalnie zarejestrowany w Japonii jako jeden z filtrów UV), dodatkowo wspomaga też walkę z przebarwieniami.
Oferowany w BiochemiaUrody.com kwas ferulowy to droższy i bardzo rzadko spotykany płynny kompleks, który został tak opracowany, aby zapewnić całkowite rozpuszczenie kwasu ferulowego oraz jego stabilność, jak również najwyższą penetrację składnika do głębszych warstw skóry zapewniającą wysoką efektywność działania. Jest to jedyna forma kwasu ferulowego, która bez użycia wysokiego stężenia alkoholu, zapewnia efektywne zastosowanie tego związku w warunkach domowych i otrzymanie formuł transparentnych, a nie mlecznych zawiesin kwasu ferulowego, które nie mają możliwości w pełni wniknąć w skórę.

Kwas ferulowy obecny jest w następujących zestawach w ofercie BiochemiaUrody.com:
- Zestaw - Krem ochronny ANTY-oksydacyjny
http://www.biochemiaurody.com/sklep/cream-antiox.html
- Zestaw - Serum antyoksydacyjne flavo+C15EF
http://www.biochemiaurody.com/sklep/serumferulicCE.html
- Zestaw - Serum ochronne ANTIOX z wit.C
http://www.biochemiaurody.com/sklep/serum-antyUV.html

Więcej na temat kwasu ferulowego: http://biochemiaurody.com/slownik/ferulic%20acid.html

# KOENZYM Q10
Koenzym Q10 występuje naturalnie w skórze, najlepiej działa w komplecie z innymi antyoksydantami np. witaminą E. Występuje w formie proszku o mocno pomarańczowym kolorze, który może być wprowadzony do formuły kosmetyku, bez potrzeby podgrzewania do wysokiej temperatury.
Produkty zawierające koenzym Q10 z reguły mają  morelowe lub pomarańczowe zabarwienie.
Działanie:
- niszczy wolne rodniki,
- wspomaga ochronę przeciw promieniowaniu UV,
- chroni przed rozkładem kolagenu i działa przeciwzmarszczkowo,
- dodaje energii i poprawia utlenienie komórek skóry.

Składnik obecny w następujących produktach:
- Zestaw Booster jedwabisty z wit. C 25% + Q10 (2% koenzymu Q10)
http://biochemiaurody.com/sklep/boosterjedwabisty.html
- Zestaw - Krem ANTY-oksydacyjny (0.6% koenzymu Q10)
http://biochemiaurody.com/sklep/cream-antiox.html
- Zestaw - Serum-olejek regenerujący 3xROSE (1% koenzymu Q10)
http://biochemiaurody.com/sklep/serumoil-rose.html

Więcej informacji na temat Koenzymu Q10:  http://biochemiaurody.com/slownik/coenzymeq10.html

Tekst powstał w oparciu o opracowania Barbary Kwiatkowkiej - biotechnologa

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza