środa, 13 stycznia 2021

Prawda i mity na temat serum z wit. C w formie kwasu askorbinowego.

Zestaw na Serum antyoksydacyjne flavo +C15EF, które zawiera 15% witaminy C w formie kwasu askorbinowego to jeden z pierwszych produktów, który wprowadziliśmy. 

Jest to bardzo dokładnie przemyślana formuła, opracowana przez biotechnologa Barbarę Kwiatkowską, przez lata aktualizowana przez nią  zgodnie z nowymi osiągnięciami kosmetologii.

Wodne formuły z kwasem askorbinowym to specyficzne kosmetyki, które nadal budzą pewne wątpliwości jeśli chodzi o ich pH czy okres trwałości. Wynika to z tego, że witamina C w tej postaci po rozpuszczeniu w wodzie, staje się bardzo wrażliwa na czynniki zewnętrzne i łatwo ulega rozkładowi.

Oto nasze wyjaśniania i odpowiedzi na pytania związane z tą formułą:


- Pytanie: "Czy to prawa, że tylko serum z witaminą C o pH w przedziale 3,2 - 3,5 jest w stanie "zadziałać" na istniejące już zmarszczki, natomiast sera z innym pH działają jedynie jako profilaktyka przeciwzmarszczkowa?"

Nie wiemy skąd pochodzą takie informacje i czy istnieją jakieś badania naukowe, które potwierdzają, aż takie różnice w działaniu witaminy C w zależności od pH 3.1 a 3.2? 

Nie zgadza się to z naukowymi podstawami oraz ogólnie biologiczną i technologiczną możliwością działania witaminy C.
Witamina C to NIE komputer z precyzyjnym programem kiedy ma działać i na co.
Zakres pH został niepotrzebnie aż tak zawężony. Jest to nieprawdą, że tylko w tak wąskim zakresie witamina C działa przeciwzmarszczkowo.   
Oto kilka podstawowych informacji na temat działania wit. C w formie kwasu askorbinowego w formułach wodnych gdzie podawane jest pH, po konsultacjach z biotechnologiem i autorem książek o pielęgnacji skóry Barbarą Kwiatkowską:1. pH ma wpływ na efektywność działania i stabilność witaminy C w postaci kwasu askorbinowego w wodnym roztworze. Nie jest tak, że kwas askorbinowy działa inaczej w zależności od pH, natomiast prawdą jest, że przestaje działać powyżej pH 3.5. Dotyczy to wszystkich aspektów działania, nie można aż tak precyzyjnie dzielić i wyróżniać na co wpływa, a na co nie. Powyżej pH 3.5 kwas askorbinowy nie jest ani antyoksydantem, ani nie działa przeciwzmarszczkowo. 
Składniki kosmetyczne nie są tak 'mądre', że 'decydują na co działać' w zależności od pH, zwłaszcza przy tak zawężonej skali, musiałyby mieć komputerowo ustawione programy, a my jeszcze nie jesteśmy na takim etapie jak w filmach o przyszłości :) 

2. Jeśli formuła jest prawidłowa to kwas askorbinowy działa na wielu poziomach, które opisujemy w dziale Słownik. Jeśli formuła nie jest prawidłowa (a na jej prawidłowość wpływa NIE tylko pH, ale wiele innych czynników), wtedy witamina C szybko traci efektywność, co oznacza że słabiej działa w pełnym zakresie swoich możliwości.

3.  pH jest jednym (ale nie jedynym) czynnikiem, który zapewnia stabilność roztworu kwasu askorbinowego oraz możliwość wnikania tej formy witaminy C w skórę. Natomiast nie decyduje o tym jak działa kwas askorbinowy. 
Jeśli roztwór z tą witaminą C nie jest stabilny i nie wniknie w skórę to witamina po prostu nie zadziała. Kwas askorbinowy świetnie wniknie w skórę zarówno przy pH 2, jak i 3 oraz pH 3.2. Natomiast jeśli pH będzie wyższe niż 3.5 to wtedy kwas askorbinowy pozostanie na powierzchni skóry i nie będzie mógł efektywnie zadziałać, poza tym sama formuła w krótkim czasie ulegnie rozłożeniu.

4. Jednakże samo pH nie decyduje o całej formule, to tylko jeden z wielu czynników, które należy wziąć pod uwagę. Przykładowo można mieć serum o pH 3.3 na samej wodzie, które będzie stało na półce sklepowej na słońcu, w cieple i taka formuła mimo, że będzie miała dobre pH nie zadziała, bo cała witamina C ulegnie rozłożeniu.
Natomiast dobra formuła o pH 3, która będzie ustabilizowana jeszcze innymi czynnikami, np. kwasem ferulowym zadziała świetnie, mimo, że pH wynosi 3. 

pH 3 jest najbardziej optymalne i najczęściej stosowane, gdyż nie podrażnia tak skóry jak pH bardziej kwasowe, a jednocześnie zapewnia stabilność kwasu askorbinowego.

Potwierdzone badania naukowe
Polecamy przeczytać patent firmy Skinceuticals, która była pierwszą firmą, jaka stworzyła formułę na serum z witaminą C w postaci kwasu askorbinowego w stężeniu 15%.

Jak również opracowanie dr. Pinell, twórcy firmy Skinceuticals, który jako pierwszy podał naukowe informacje jak działa witamina C w postaci kwasu askorbinowego nałożona zewnętrznie na skórę, wszystkie firmy do tej pory korzystają z osiągnięć naukowych tego pana:
Source: Pinnell, S. R., Yang, H. , Omar, M. , Riviere, N. M., DeBuys, H. V., Walker, L. C., Wang, Y. and Levine, M. (2001), Topical L‐Ascorbic Acid: Percutaneous Absorption Studies. Dermatologic Surgery, 27: 137-142

Aktualnie serum z firmy Skinceuticals opracowane na podstawie patentu kosztuje ok. 180$ / 30ml, mamy już na rynku wiele podobnych lub nawet lepszych formuł. Zgodnie z badaniami i patentem, pH nie powinno być wyższe niż 3.5 i sama firma Skinceuticals oferuje serum o pH 3, czyli dokładnie taki sam zakres jaki my oferujemy.- Pytanie: "Co z witaminą C w formułach bezwodnych, dla których nie określa się pH?"

Gdyby działanie kwasu askorbinowego zależało tylko od wartości pH, to formuły bezwodne, dla których pH się nie określa byłyby bezużyteczne, a tak nie jest. Mamy na rynku wiele świetnych formuł bezwodnych z kwasem askorbinowym. My również taką oferujemy w postaci Boostera jedwabistego z wit. C 25% + Q10. W tych formułach kwas askorbinowy jest bardziej stabilny, bo nie jest rozpuszczony w wodzie i po nałożeniu na skórę stopniowo się uwalnia i efektywnie działa.


- Pytanie: "Czy można wydłużyć termin ważności Serum flavo +C15EF przez dodanie więcej konserwantu?

TRWAŁOŚĆ WODNEGO SERUM z witaminą C w formie KWASU ASKORBINOWEGO wynosi maksymalnie do 3-4 miesięcy od WYKONANIA.
🍋 Nie ważne jakiej firmy serum kupujesz, czy jest to serum za 180$/30ml czy nasze Serum antyoksydacyjne flavo C - trwałość jest taka sama.
https://www.biochemiaurody.com/sklep/serumferulicCE.html
🍋 Nie da się wydłużyć daty ważności dodając więcej konserwantów, wynika to bowiem z właściwości tej formy witaminy C.
Kwas askorbinowy w postaci proszku jest stabilny i może być przechowywany przez kilka lat. Natomiast po rozpuszczeniu w wodzie, staje się bardzo wrażliwy na czynniki zewnętrzne (temperatura, światło, tlen, środowisko wodne, nieodpowiednie pH) i łatwo ulega rozkładowi tracąc swe cenne właściwości. Po 4 miesiącach w wodnym serum NIE MA JUŻ AKTYWNEJ WITAMINY C.
🍋 Dlatego data produkcji w tym wypadku jest tak ważna.
Tylko serum wykonane własnoręcznie, według odpowiedniej receptury w pełni gwarantuje efektywność witaminy C. Kupując gotowy produkt z kwasem askorbinowym nie masz pewności ile i czy w ogóle jest tam jeszcze aktywna forma witaminy C, czy też już wszystko zostało rozłożone.
🍋 Rzadko kiedy na gotowych kosmetykach podana jest data produkcji, więc zdarza się niestety, że możesz kupić serum, które już zmieniło kolor na ciemno żółty lub pomarańczowy, co oznacza, iż witamina C się utleniła i straciła swoje właściwości. Zdarza się to w gotowych produktach bez względu na ich cenę i markę.
🍋 Ze względu na te szczególne właściwości Serum flavo C zalecamy, aby zapas w plastikowej butelce, w której wykonujesz serum zawsze trzymać w lodówce (na dolnej półce lub na drzwiach). Podręczną porcję serum, w małej butelce z pipetką, można przechowywać nie dłużej niż tydzień w temperaturze pokojowej; unikać bezpośredniego dostępu wilgoci i nasłonecznionych miejsc oraz szczelnie zakręcać butelkę po każdorazowym użyciu.

Podsumowując 

Oferowany przez nas Zestaw na Serum flavo +C15EF ma w pełni prawidłowe pH, które zapewnia  witaminie C w postaci kwasu askorbinowego stabilność, a tym samym pełne działanie jakie ta witamina może skórze zapewnić. Zgodnie z tym co podajemy w opisie zestawu na naszej stronie Serum działa na wielu płaszczyznach, zarówno na zmarszczki jak i  profilaktycznie. Witamina C daje wiele dobrego naszej skórze i jeśli działa - to w pełnym zakresie, a jeśli formuła nie jest prawidłowa i stabilna to witamina C po prostu nie działa. 

Jako nieliczna firma podajemy tak dokładny opis działania  witaminy C oraz warunków jakie formuła musi spełniać, aby kwas askorbinowy mógł być efektywny w skórze >>  https://www.biochemiaurody.com/slownik/ascorbicacid.html
Zestaw na Serum flavoC15EF po wykonaniu jest w pełni prawidłowy, aby kwas askorbinowy działał na wielu poziomach, dodatkowo mamy pewność, że formuła jest zawsze świeża i skuteczna, bo znamy termin wyprodukowania naszego serum.

Więcej informacji na temat rodzajów witaminy C, jej działania oraz zestawów oferowanych przez BiochemiaUrody.com podajemy tutaj >>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz