czwartek, 20 września 2018

Czym różnią się OLEJKI MYJĄCE od metody OCM?

Przeglądając blogi kosmetyczne oraz komentarze, które się tam pojawiają można zauważyć jak często mylone są Olejki MYJĄCE z olejami CZYSTYMI stosowanymi w metodzie OCM (Oil Cleansing Method).

To nieporozumienie dokładnie wyjaśniła Barbara Kwiatkowska w swojej nowej książce "Pielęgnacja skóry przez cztery pory" (2018).

Zacznijmy od definicji i podstawowej różnicy.

NAJWAŻNIEJSZA RÓŻNICA TO EMULGATOR lub jego brak.

Emulgator to składnik, dzięki któremu olej miesza się z wodą tworząc emulsję micelarną. Tutaj poczytasz więcej o emulgatorach  =>> KLIK


# Olejek myjący lub Olejek do mycia (nazwa ang. Cleansing oil) - czyli zestawy, które oferujemy, to mieszanina olejów roślinnych i emulgatora, które łagodnie i skutecznie oczyszczają, usuwając nawet wodoodporny makijaż lub filtry przeciwsłoneczne. Są to produkty wywodzące się z rynku azjatyckiego.  
W odróżnieniu od tradycyjnych żeli myjących olejek nie pieni się, co jest również oznaką jego łagodności. Po zmieszaniu olejku z wodą tworzy się mleczno-biała emulsja micelarna, która naśladuje pienienie się i wiąże cząsteczki brudu i makijażu. Wszelkie zanieczyszczenia związane przez micele, są następnie spłukiwane wraz z wodą, pozostawiając skórę czystą i nawilżoną, bez poczucia tłustości, ściągnięcia i wysuszenia.
https://www.biochemiaurody.com/sklep/olejekmyj.html


# Metoda OCM (Oil Cleansing Method) - czyli oczyszczanie skóry samym olejem, bez dodatku emulgatora. Metoda wymaga użycia gorącej wody oraz pocierania skóry kilkakrotnie ściereczką namoczoną w ciepłej wodzie, aby usunąć tłustą warstwę oleju.
Dlaczego Barbara Kwiatkowska poleca Olejki myjące zamiast metody OCM?


Oleje są rzeczywiście dobrym składnikiem w produktach myjących:
- usuwają tłustą warstwę łoju zgodnie z zasadą "tłuszcze najlepiej rozpuszczają się w tłuszczach"oraz wszelkie inne zanieczyszczenia i makijaż,
- jednocześnie nie niszczą lipidowej warstwy naskórka,
- działają delikatnie, nie zmieniają pH skóry,
- pozwalają na wykonanie masażu twarzy podczas mycia.

Minusem zastosowania czystych olejów, czyli metody OCM, jest to, że nie jest łatwo zmyć je wodą, przez co mogą działać komedogennie. Metoda ta nie jest również korzystna dla skóry wrażliwej i naczynkowej, wymaga bowiem silnego pocierania ściereczką i używania gorącej wody.


Czy wiesz, że metoda OCM nie ma nic wspólnego z kosmetykami azjatyckimi? O tym również dokładnie pisze Barbara Kwiatkowska:Okazuje się, że Azjatki stosują i polecają tylko OLEJKI MYJĄCE.

Jeśli metoda OCM się u Ciebie nie sprawdziła, nie odrzucaj od razu olejków myjących, gdyż są to zupełnie inne oleje do mycia. 

Olejki myjące dzięki dodatkowi emulgatora są bardzo łatwe w użyciu, idealnie zmywają się wodą, bez pozostawiania tłustej warstwy i groźby zatykania porów. Olejki myjące można stosować samodzielnie lub w metodzie dwuetapowego mycia, opisanej TUTAJ >>

Przy olejkach myjących idealnie sprawdza się np. Płatek oczyszczający, który delikatnie masuje i peelinguje skórę oraz jak miotełka wymiata wszelki drobinki zalegające i zatykające pory skóry.
 http://biochemiaurody.com/sklep/a-pad.html

Pomocna jest również ściereczka do mycia - https://www.biochemiaurody.com/sklep/a-clothcolor.html
CZYTAJ SKŁADY, czyli jak rozpoznać olejek myjący?
Zgodnie ze wspominianą książką, Olejki myjące nie powinny zawierać w składzie wody i muszą zawierać emulgator. Emulgatory zastosowane w olejkach myjących mogą mieć różne nazwy.
W naszych zestawach jest to emulgator  INCI: PEG-7 Glyceryl Cocoate

CZY NALEŻY BAĆ SIĘ WSZYSTKICH SKŁADNIKÓW TYPU  'PEG' ?
Trafne spostrzeżenia na ten temat przedstawia Cammy na swoim blogu 'Dogonić marzenia' oceniając nasz Olejek myjący http://biochemiaurody.com/sklep/olejekmyj.html
>>"Powiedziałabym że znalazłam cudo nad cudami! Nie podrażnia, świetnie działa no czego chcieć więcej? Wtedy jednak doczytałam że emulgator dołączony do olejku to PEG-7. I co teraz?
PEG-7 (glyceryl cocoate) posiada naturalne pochodzenie. Otrzymywany jest z oleju kokosowego i gliceryny do których w laboratorium dołączany jest tlen. (...) Produkowane są one przy udziale toksycznych związków i to właśnie te ewentualne zanieczyszczania toksycznymi związkami mogą być kancerogenne. NIE KAŻDY JEDEN PEG BĘDZIE JEDNAK ZANIECZYSZCZONY..."<<
http://dogonic--marzenia.blogspot.com/2017/02/biochemia-urody-olejek-myjacy-do-twarzy.html

Zgadza się. Nie wszystkie substancje typu PEG są jednakowe i nie wszystkie można wrzucić do jednego worka i omawiać jako całość. Głównym problemem NIE jest proces PEG, ale możliwe zanieczyszczenia.
Podkreślamy więc, że oferowany przez nas emulgator jest wysokiej klasy czystości, wolny od zanieczyszczeń. Wybraliśmy go i nadal oferujemy, gdyż wyjątkowo dobrze sprawdza się w formule olejku myjącego, umożliwiając łatwość zastosowania w warunkach domowych.
Więcej informacji na temat bezpiecznych PEG-ów znajdziecie w tym artykule: http://www.cir-safety.org/sites/default/files/PEGgly092014TR_for%20posting.pdf
Tak naprawdę nie istnieją żadne pewne i ogólnie przyjęte zarządzenia i ustawy, które by określały dokładnie, co to znaczy naturalny preparat kosmetyczny. W praktyce hasła o naturalności i jej przewadze nad tzw. złą chemią są często sztucznie naciągane i wykorzystywane przez producentów kosmetyków. Popieramy naturalne składniki, ale nie do tego stopnia by móc zrezygnować z innych efektywnych substancji aktywnych.

OLEJKI MYJĄCE W NASZEJ OFERCIE

Zestawy na olejki myjące, które oferujemy:
- opierają się wyłącznie na naturalnych, cennych dla skóry olejach i nie zawierają oleju mineralnego, dlatego można je od razu wykorzystywać do masażu skóry,
- nie zawierają sztucznych barwników, ani nie są sztucznie perfumowane,
- nadają się do demakijażu oczu,
- nie są komedogenne,
- pielęgnują i oczyszczają każdy typ cery.

Do wyboru mamy różne wersje zestawów do wykonania olejków myjących  - zapachowe lub bezzapachowy. Wszystkie zmywają identycznie.
Stale w sprzedaży mamy:
# Olejek myjący – bezzapachowy - odpowiedni dla każdej cery, również
dla tych, którzy nie tolerują żadnych zapachów, nawet naturalnych
olejków eterycznych oraz odpowiedni w pielęgnacji nawet bardzo małych
dzieci.
# Olejek myjący – pomarańczowy - odpowiedni dla każdego typu cery, o
zapachu świeżych pomarańczy.
# Olejek myjący – drzewko herbaciane - odpowiedni dla każdej cery,
zwłaszcza cery podrażnionej oraz z wypryskami i zmianami trądzikowymi,
o ziołowym zapachu.
# Olejek myjący - płatki róży - bazą zestawu jest zimnotłoczony olejowy macerat z płatków róży stulistnej, o bardzo delikatnym, różanym zapachu i nawilżających właściwościach, odpowiedni dla cery suchej, delikatnej i naczynkowej.
http://www.biochemiaurody.com/sklep/o-oilcleanser.html

Oprócz tego wprowadzamy cały czas limitowane wersje Olejków myjących, aktualną listę znajdziecie tutaj: http://biochemiaurody.com/sklep/o-promocje.html

5 komentarzy:

 1. Fantastyczny artykuł. Ja kilka miesięcy temu odkryłam na dobre olejki myjące. Co prawda nie kupuje gotowych, tylko sama mieszam gliceryl cocoate z czystym olejem i olejkiem eterycznym, ale wiem o co chodzi. Metoda ocm u mnie sprawdza się świetnie ale zwyczajnie nie mam tyle czasu i chęci...

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak to jest z nakładaniem olejków na twarz w czystej postaci, skoro metoda OCM nie jest tą optymalną?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mycie czystym olejem to całkiem co innego niż pielęgnacja skóry olejami, którą jak najbardziej polecamy. Jeżeli na dokładnie umytą skórę nakładamy wybrany olej i pozostawiamy do wchłonięcia (nie usuwamy go gorącą wodą i ściereczką) to już nie jest metoda OCM tylko pielęgnacja skóry olejami.

   Problem nie leży w oleju, same oleje są bardzo dobre, tylko nie do mycia.
   Można np. stosować je również do demakijażu jako pierwszy etap dwuetapowego mycia, czyli potem zastosować jakiś produkt myjący, który zmywamy wodą.

   Oczywiście jeśli komuś metoda OCM odpowiada to może ją stosować, jest to jednak metoda, która zajmuje czas i ma swoje minusy, które przedstawiliśmy w tekście.
   W naszym artykule chcieliśmy głównie pokazać jakie są różnice między OCM i Olejkami myjącymi.

   Usuń
 3. Bardzo fajny artykuł, jednak nie demonizowałabym metody OCM. Bardzo lubię Wasze olejki myjące, ale u mnie lepiej jednak sprawdza się cięższa metoda OCM zarówno olejkami, jak i balsamami myjacymi. Mam przetłuszczającą się cerę i dłuższe mycie, najpierw olejami a potem, często dwukrotnie, pianką myjącą daje gwarancję, że wszystko dobrze umyte.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli stosuje Pani prawidłowe i polecane przez nas dwuetapowe oczyszczanie :) Najwidoczniej sama metoda OCM, bez używania dodatkowo pianki myjącej, nie daje w pełni uczucia idealnego mycia i oczyszczenia, o tym właśnie pisaliśmy w artykule.

   Usuń