czwartek, 3 maja 2018

NATURA JEST ZMIENNA I NIEPOWTARZALNA czyli skąd się biorą afery zapachowo-kolorystyczne?!

„Dlaczego olej, który otrzymałam obecnie różni się kolorem i zapachem od oleju z poprzedniej dostawy?”
Z takimi pytaniami lub zarzutami spotykamy się często. Najprościej można odpowiedzieć, że powodem jest to iż sprzedajemy produkty naturalne, a natura jest zmienna i niepowtarzalna.
Oczekiwanie, iż naturalny surowiec roślinny będzie zawsze identyczny, budzi niejasne sytuacje i wątpliwości, które czasem zgłaszają nam klienci.
Kupując naturalne produkty musimy pamiętać o prawach natury. Natura jest zmienna i nie jest idealnie powtarzalna. Tylko produkty syntetyczne nie ulegają zmianom bez względu na partie produkcji. Takie produkty będą mieć zawsze taki sam zapach i kolor.

W przypadku produktów otrzymywanych z roślin, można zauważyć bardziej lub mniej widoczne i wyczuwalne różnice między zbiorami i partiami produkcyjnymi.  Ważne jednak by zawsze parametry były zgodne z dopuszczalnym zakresem dla danego surowca.

Sytuację tę można odnieść do produkcji win. Winogrona, które obradzają każdego roku na tym samym krzaku winorośli, na tej samej ziemi, w tej samej winnicy różnią się smakiem, kolorem i zapachem, Dlatego właśnie mamy roczniki win, które mimo, iż zostały wyprodukowane z owoców z tej samej plantacji, w tej samej winnicy, zgodnie ze stałą metodą produkcyjną, będą różnić się smakiem, kolorem i aromatem.
Podobnie jest np. z dżemami truskawkowymi. Dobrze wiemy, że czasami zbiór truskawek przypada na okres upalny i słoneczny, truskawki są wtedy duże, dojrzałe i słodsze. Innym razem mamy lato deszczowe i pochmurne, wówczas zbierane truskawki nie będą już takie czerwone i słodkie. To z kolei przekłada się na dżem truskawkowy produkowany z danej partii zbiorów. Truskawki pochodzą od tego samego dostawcy, linia produkcyjna jest ciągle ta sama, ale smak i kolor dżemu już inny.

Znając i doceniając naturę roślin, nie będziemy zapewniać naszych klientów, iż oleje, który oferujemy będą zawsze wyglądać identycznie. Naturalne jest, iż będą podlegać zmianom w pewnym zakresie, gdyż takie jest piękno natury.

Przykładowo:
1.Naturalny Olej arganowy ze świeżych orzechów jaki oferujemy:
# będzie mieć zawsze płynną, lejącą się konsystencję, która może być lekko rzadsza lub gęstsza.
# będzie mieć zawsze żółtawy kolor, jednak w zależności od zbioru i partii produkcyjnej kolor ten może być nieco jaśniejszy lub ciemniejszy.
# będzie posiadać charakterystyczny zapach, który w zależności od partii może być mniej lub bardziej intensywny

2. Naturalny Olej tamanu jaki oferujemy:
# może przybierać barwy od żółtej, poprzez zieloną, aż do brunatnej. Odcień danego koloru może być nieco jaśniejszy lub ciemniejszy w zależności od danej partii produkcyjnej oleju. Tak duże różnice w kolorze wynikają z różnych postaci orzechów drzewa tamanu zbieranych w różnych porach roku.
# jego postać to gęsty, niejednolity, płynny olej, o konsystencji czasami bardziej płynnej czasami mniej, z możliwymi osadami; olej krystalizuje i tężeje w temp. poniżej 10°C. Stałe tłuszczowe drobiny pływające w oleju lub zbierające się na powierzchni oleju są zupełnie naturalnym objawem w przypadku oleju tamanu.
# Zapach oleju tamanu jest  intensywny, korzenny, ziołowy, lekko orzechowy lub zielony zwany „trawiastym”. Również może być nieco różny, w poszczególnych partiach.

ODBIÓR ZAPACHÓW
Kolejna kwestia, która wpływa na nasze wrażenia to odbiór zapachu. Jest to zawsze bardzo indywidualna sprawa, trudno więc jednoznacznie opisać zapach naturalnego oleju. Każda osoba może zapach oleju odbierać zupełnie inaczej, stąd tak różne opinie na jego temat.
Warto również pamiętać, że oleje przechowywane w niskiej temperaturze zawsze pachną słabiej, ich zapach rozwija się dopiero w temp. pokojowej.
Np. Olej arganowy pochodzący z tej samej partii,  dla jednej osoby będzie pachnieć intensywnie i mało przyjemnie, dla innej może pachnieć przyjemnie, orzechowo, a jeszcze dla innej może posiadać ledwie wyczuwalny zapach. Zmysł węchu i odbieranie zapachu jest naprawdę różne u różnych osób, co potwierdzają recenzje perfum.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza